Denna veckas dansnyheter
Danslogens filmer på Youtube
2010-08-03
Danslogen vill gärna påminna om att vi brukar filma då vi är ute på danser. Vi försöker variera så att vi får med både moderna och mogna band, såväl som bugg- och foxtrotlåtar. Vi filmar både band och dansande publik, så här borde finnas något för alla.
Vi lägger upp våra filmer på Youtube. Det finns flera sätt att hitta dessa, vi ger två exempel:
- Danslogens egen sida på Youtube. där ser man alltid den sist uppladdade filmen i större format och tre små bilder till höger med andra filmer i kronologisk ordning. Man kan klicka på texten "Visa alla" för att få upp alla filmer.
- Danslogens översiktsbild där man ser alla uppladdade filmer som små bilder på en och samma sida (ovan bild).
Man kan även "prenumerera" på en tjänst som gör att man får ett meddelande då det kommer nya filmer.
Nedan bjuder vi på vår galnaste film hitintills som består av Zlips underhållning i Grönlandsparken förra veckan, då de var utklädda till Village People och hade sällskap av The Bad Boyz.
0 kommentarerKommentera denna nyhet
Länk till denna nyhet: http://www.danslogen.se/dansnyheter/nyhet/2158
På dans med Kurt träffade Matz Bladhs
2012-05-24
Lördag den 28 april var det säsongsavslutning på Ersboda Folkets Hus. Matz Bladhs spelade upp till dans och Kurt Sundin var på plats.
Lyssna på musiken, se alla dansarna och hör honom intervjua bandmedlemmarna. Bland annat pratar Kurt med Lollo Karlsson och Conny Nilsson och även med Niklas Adamsson som vikarierade för Nicklas Olén den kvällen.
0 kommentarerKommentera denna nyhet
Länk till denna nyhet: http://www.danslogen.se/dansnyheter/nyhet/3387
Norska Hans Petters firar 50 år
2012-05-24
På lördag den 26 firar det norska dansbandet Hans Petter sitt 50-års jubileum.
Evenemanget äger rum på Folkets Hus i Lillestrøm där det blir fest och dans. De kommer samtidigt att släppa en ny skiva med titeln "50 år på scena".
Danslogen ber att få gratulera jubilarerna!
1 kommentarKommentera denna nyhet
Länk till denna nyhet: http://www.danslogen.se/dansnyheter/nyhet/3386
P4 Dans avslutar sin vårserie
2012-05-24
På söndag den 27 maj sänds sista delen av P4 Dans vårserie med schlagerlåtar.
Temat denna kväll är "nya sånger" och kommenterar gör välkända textförfatttaren Monica Forsberg.
Dessutom recenseras Streaplers senaste album.
P4 Dans med Thomas Deutgen och Thomas Lundin sänds mellan kl 19.45-21.00.
0 kommentarerKommentera denna nyhet
Länk till denna nyhet: http://www.danslogen.se/dansnyheter/nyhet/3378
Donnez med ny skiva
2012-05-23
Donnez har släppt en ny skiva den 16 maj.
På sitt nya album "Acapulco" (Sony) har Donnez fortsatt sitt samarbete med producenten Anders Larsson (keyboardist i Streaplers). Anders är delaktig i tre av de 15 spåren och kapellmästaren Donald Latila har skrivit tva av låtarna själv, "Åhus strand" och "Det är kärleken som har knackat på" samt texten till "En vilsen själ".
Gästsolist på skivan är trumpetaren Magnus Johansson, känd från Digilooturnén. Det finns två stycken covers på skivan, "En clown i mina kläder" (Totta Näslund) samt Billy Swans "I Can Help" som Lars Wiggman har kallat "Koppla av" i den svenska versionen.
Övrigt material är nyskrivet av blanad andra Ulf Georgsson, Thomas Berglund, Mulle Melander, Martin Klaman och Carl Lösnitz.
1 kommentarKommentera denna nyhet
Länk till denna nyhet: http://www.danslogen.se/dansnyheter/nyhet/3351
Danser på Hembygdsgården i Kristinehamn
2012-05-23
I sommar kommer det att hållas danser på Hembygdsgården i Kristinehamn. Nina Fyhr berättar för Danslogen:
- Vi har delat upp det så att jag tar hand om moderndansen på söndagarna och dragspelsklubben sköter torsdagsdanserna. Då blir det moget och gillesdans.
- Det är en helt fantastisk hembygdsgård med stora ytor för de som vill ta en picknick i det gröna. Det går att vandra upp till Kvarndammen och där ligger Mac Donalds som är det enda man ser av stan då man passerar på E18.
- I norrgården finns ett kafé som kommer att hålla öppet på danskvällarna där de t.ex kokar kaffe och säljer goda smörgåsar.
Premiären för mogendanserna hölls på Kristihimmelsfärdsdagen den 17 maj, då Hembygdsgården firade Norges nationaldag och Dragspelsklubben bjöd in till en danskväll för att fira detta. Premiär för Ninas moderna danser sker den 17 juni till Nova.
0 kommentarerKommentera denna nyhet
Länk till denna nyhet: http://www.danslogen.se/dansnyheter/nyhet/3380
Danskubben Nimbus anordnar danskväll
2012-05-22
Lördag den 26 maj anordnar Dansklubbben Nimbus i Bollnäs en danskväll.
Highlights spelar upp till dans och alla är välkomna. Dansen börjar kl 21.00 i Nimbus lokal på Gärdet. Endast föranmälan gäller, vilket enkelt fixas via Nimbus hemsida.
0 kommentarerKommentera denna nyhet
Länk till denna nyhet: http://www.danslogen.se/dansnyheter/nyhet/3382
Kenneth Hertz från trio till duo
2012-05-21
Kenneth Hertz orkester har ombildats från trio till duo.
Bandet kommer från Uppsala och bestod tidigare av två medlemmar från Per-Håkans tillsammans med Kenneth Hertz. Ny medlem är Kjell Andersson som tidigare spelat bas och varit kapellmästare i Jontez. Bandet spelar företrädsvis på PRO-danser samt på båtarna.
0 kommentarerKommentera denna nyhet
Länk till denna nyhet: http://www.danslogen.se/dansnyheter/nyhet/3381
Blender firar 10-års jubileum och släpper ny skiva
2012-05-21
Det 27 maj firar Blender sitt 10-årsjubileum i samband med en spelning på Parken i Gävle.
Samtidigt med denna spelning kommer Blender att släppa sin nya liveskiva "Live i studio-4" med några av de låtar som ni i publiken och Blender själva röstat fram som favoriter ute på dansbanorna i Sverige den senaste tiden.
Blender kommer också att göra en officiell avtackning av Magnus Åkerlund och ett välkomnande av sin nye gitarrist Jimmy Glavå som tar över nu när Magnus slutar.
Från klockan 18 bjuds det på mingel med enklare tilltugg och lite gott att dricka till. Skivsläppet sker i samband med detta och klockan 19 drar dansen sedan igång.
0 kommentarerKommentera denna nyhet
Länk till denna nyhet: http://www.danslogen.se/dansnyheter/nyhet/3344

