Dansprogram

Den Stora Dansfesten i Härnösand den 24 och 25 maj 2019 med Martinez, Larz Kristerz, Jannez och Expanders

Via län

Blekinge Dalarnas Gotlands Gävleborgs Hallands Jämtlands Jönköpings Kalmar Kronobergs Norrbottens Skåne Stockholms Södermanlands Uppsala Värmlands Västerbottens Västernorrlands Västmanlands Västra Götalands Örebro Östergötlands

Danser på båtar visas inte under danser per län. Se danser på båtar på sidan för danser på båtar.

Sortera kolumn genom att klicka på dess rubrik

Danser i Gävleborgs län

Antal danser: 126

Datum Tid Dansband Dansställe Ort Kommun Län Övrigt
April
Lör20 19.00-22.30 Finezze Delsbo bygdegård Delsbo Hudiksvall Gävleborg
Lör20 21.00-01.00 Blender Kulturhuset Glada Hudik Hudiksvall Hudiksvall Gävleborg
Sön21 18.00-22.00 Per Lundgrens GT-gården Jättendal Jättendal Nordanstig Gävleborg
Tor25 18.00-21.30 BarraBazz Valhalla Sandviken Sandviken Sandviken Gävleborg PRO
Fre26 14.00-18.00 Lars Erikssons Parken Gävle Gävle Gävle Gävleborg
Fre26 21.00-01.00 Larz Kristerz Söders källa Gävle Gävle Gävle Gävleborg
Lör27 20.00-24.00 Drifters Folkets Hus Näsviken - Bygdegården Näsviken Hudiksvall Gävleborg
Maj
Fre03 20.00-24.00 Glenn-Endys Bergviksparken Bergvik Söderhamn Gävleborg
Lör04 20.00-23.30 Kjell Dahls Delsbo bygdegård Delsbo Hudiksvall Gävleborg
Lör04 20.00-24.00 Expanders Folkets Hus Näsviken - Bygdegården Näsviken Hudiksvall Gävleborg
Lör04 18.00-22.00 Jonnys Årsunda IP Årsunda Sandviken Gävleborg
Lör04 18.00-22.00 Lars Erikssons Årsunda IP Årsunda Sandviken Gävleborg
Sön05 18.00-22.00 Black Jack GT-gården Jättendal Jättendal Nordanstig Gävleborg
Ons08 18.00-21.30 Samzons Sporthallen Kungsgården Kungsgården Sandviken Gävleborg PRO
Fre10 20.00-24.00 Fernandoz Bergviksparken Bergvik Söderhamn Gävleborg
Fre10 14.00-18.00 Hedins Parken Gävle Gävle Gävle Gävleborg
Lör11 Highlights Folkets Hus Järvsö Järvsö Ljusdal Gävleborg
Fre17 20.00-24.00 Black Jack Bergviksparken Bergvik Söderhamn Gävleborg
Lör18 20.00-23.30 Löpsjötorparns Delsbo bygdegård Delsbo Hudiksvall Gävleborg
Lör18 21.00-01.00 Mickeys Tors loge Torsåker Hofors Gävleborg
Sön19 17.00-21.00 Perikles Vallsta bygdegård Vallsta Bollnäs Gävleborg
Tis21 20.00-24.00 Blender Åsliden Nor Ljusdal Gävleborg
Tor23 18.00-21.30 Lars Erikssons Valhalla Sandviken Sandviken Sandviken Gävleborg PRO
Fre24 20.00-24.00 Lövgrens Bergviksparken Bergvik Söderhamn Gävleborg
Fre24 21.00-01.00 Drifters Söders källa Gävle Gävle Gävle Gävleborg
Fre24 21.00-01.00 Casanovas Tors loge Torsåker Hofors Gävleborg
Tis28 20.00-24.00 Highlights Åsliden Nor Ljusdal Gävleborg
Fre31 20.00-24.00 Skåningarna Bergviksparken Bergvik Söderhamn Gävleborg
Juni
Lör01 Rios Delsbo bygdegård Delsbo Hudiksvall Gävleborg
Tis04 18.00-21.30 BarraBazz Bergviksparken Bergvik Söderhamn Gävleborg
Tis04 20.00-24.00 Excess Åsliden Nor Ljusdal Gävleborg
Fre07 20.00-24.00 Framed Bergviksparken Bergvik Söderhamn Gävleborg
Lör08 21.00-01.00 Wahlströms Tors loge Torsåker Hofors Gävleborg
Tis11 18.00-21.30 Hedins Bergviksparken Bergvik Söderhamn Gävleborg
Tis11 20.00-24.00 Date Åsliden Nor Ljusdal Gävleborg
Fre14 20.00-24.00 Strike Bergviksparken Bergvik Söderhamn Gävleborg
Lör15 21.00-01.00 Sannex Tors loge Torsåker Hofors Gävleborg
Tis18 18.00-21.30 Pär Norlings Bergviksparken Bergvik Söderhamn Gävleborg
Tis18 20.00-24.00 Martinez Åsliden Nor Ljusdal Gävleborg
Lör22 Excess Jössebo vildmarkscamp Jössebo Ovanåker Gävleborg
Tis25 20.00-24.00 Mannerz Åsliden Nor Ljusdal Gävleborg
Tor27 18.00-21.30 Kjell Dahls Gammelgården Torsåker Torsåker Hofors Gävleborg PRO
Tor27 19.00-23.00 Black Jack Laduholmen Forsbacka Forsbacka Gävle Gävleborg
Fre28 20.00-24.00 Martinez Bergviksparken Bergvik Söderhamn Gävleborg
Fre28 21.00-01.00 Casanovas Älvstagården Jättendal Nordanstig Gävleborg
Lör29 20.00-23.30 Strike Delsbo bygdegård Delsbo Hudiksvall Gävleborg
Lör29 21.00-01.30 PerHåkans Sidskogen Järvsö Järvsö Ljusdal Gävleborg
Lör29 21.00-01.00 Mannerz Tors loge Torsåker Hofors Gävleborg
Juli
Tis02 20.00-24.00 Jannez Åsliden Nor Ljusdal Gävleborg
Tor04 18.00-21.30 Cedrix Gammelgården Torsåker Torsåker Hofors Gävleborg PRO
Tor04 19.00-23.00 PerHåkans Laduholmen Forsbacka Forsbacka Gävle Gävleborg
Fre05 20.00-24.00 Thor Görans & Agneta Olsson Bergviksparken Bergvik Söderhamn Gävleborg
Sön07 17.00-21.00 Ola & Jag Ön Hedesunda Hedesunda Gävle Gävleborg PRO
Tis09 18.00-21.30 Löpsjötorparns Bergviksparken Bergvik Söderhamn Gävleborg
Tis09 20.00-24.00 Perikles Åsliden Nor Ljusdal Gävleborg
Tor11 18.00-21.30 BarraBazz Gammelgården Torsåker Torsåker Hofors Gävleborg PRO
Tor11 19.00-23.00 Wahlströms Laduholmen Forsbacka Forsbacka Gävle Gävleborg
Fre12 20.00-24.00 Micke Ahlgrens Bergviksparken Bergvik Söderhamn Gävleborg
Fre12 21.00-01.00 Blender Älvstagården Jättendal Nordanstig Gävleborg
Lör13 20.00-23.30 Junix Delsbo bygdegård Delsbo Hudiksvall Gävleborg
Lör13 21.00-01.00 Jannez Tors loge Torsåker Hofors Gävleborg
Sön14 17.00-21.00 Lars Erikssons Ön Hedesunda Hedesunda Gävle Gävleborg PRO
Tis16 20.00-24.00 Casanovas Åsliden Nor Ljusdal Gävleborg
Tis16 Lasse Stefanz Ön Hedesunda Hedesunda Gävle Gävleborg
Tor18 18.00-21.30 Ola & Jag Gammelgården Torsåker Torsåker Hofors Gävleborg PRO
Fre19 20.00-24.00 Engdahls Bergviksparken Bergvik Söderhamn Gävleborg
Tis23 20.00-24.00 Sannex Åsliden Nor Ljusdal Gävleborg
Tor25 18.00-21.30 Lars Erikssons Gammelgården Torsåker Torsåker Hofors Gävleborg PRO
Tor25 19.00-23.00 Sannex Laduholmen Forsbacka Forsbacka Gävle Gävleborg
Fre26 20.00-24.00 Streaplers Bergviksparken Bergvik Söderhamn Gävleborg
Lör27 21.00-01.00 PerHåkans Tors loge Torsåker Hofors Gävleborg
Sön28 17.00-21.00 Strike Ön Hedesunda Hedesunda Gävle Gävleborg PRO
Tis30 18.00-21.30 Christerz Bergviksparken Bergvik Söderhamn Gävleborg
Tis30 20.00-24.00 PerHåkans Åsliden Nor Ljusdal Gävleborg
Tis30 Donnez Ön Hedesunda Hedesunda Gävle Gävleborg
Tis30 Streaplers Ön Hedesunda Hedesunda Gävle Gävleborg
Augusti
Tor01 18.00-21.30 Eklöfs Gammelgården Torsåker Torsåker Hofors Gävleborg PRO
Tor01 19.00-23.00 Jannez Laduholmen Forsbacka Forsbacka Gävle Gävleborg
Fre02 20.00-24.00 Donnez Bergviksparken Bergvik Söderhamn Gävleborg
Lör03 21.00-01.00 Larz Kristerz Tors loge Torsåker Hofors Gävleborg
Sön04 17.00-21.00 Kjell Dahls Ön Hedesunda Hedesunda Gävle Gävleborg PRO
Tis06 20.00-24.00 Highlights Åsliden Nor Ljusdal Gävleborg
Tor08 18.00-21.30 Pär Norlings Gammelgården Torsåker Torsåker Hofors Gävleborg PRO
Tor08 19.00-23.00 Casanovas Laduholmen Forsbacka Forsbacka Gävle Gävleborg
Tis13 18.00-21.30 Strike Bergviksparken Bergvik Söderhamn Gävleborg
Tis13 20.00-24.00 Expanders Åsliden Nor Ljusdal Gävleborg
Tor15 18.00-21.30 Jonnys Gammelgården Torsåker Torsåker Hofors Gävleborg PRO
Tor15 19.00-23.00 Expanders Laduholmen Forsbacka Forsbacka Gävle Gävleborg
Fre16 20.00-24.00 Sounders Bergviksparken Bergvik Söderhamn Gävleborg
Tis20 18.00-21.30 Agneta & Peter Bergviksparken Bergvik Söderhamn Gävleborg
Tis20 20.00-24.00 Titanix Åsliden Nor Ljusdal Gävleborg
Fre23 20.00-24.00 Mats Bergmans Bergviksparken Bergvik Söderhamn Gävleborg
Lör24 21.00-01.00 Martinez Tors loge Torsåker Hofors Gävleborg
Tis27 20.00-24.00 Foxie Åsliden Nor Ljusdal Gävleborg
Fre30 20.00-24.00 Bob Stevens Bergviksparken Bergvik Söderhamn Gävleborg
Fre30 Jannez Älvstagården Jättendal Nordanstig Gävleborg
September
Ons04 18.00-21.30 Junix Sporthallen Kungsgården Kungsgården Sandviken Gävleborg PRO
Lör07 18.00-21.30 Matz Rogers Årsunda IP Årsunda Sandviken Gävleborg
Lör21 Mannerz Kulturhuset Glada Hudik Hudiksvall Hudiksvall Gävleborg
Lör21 21.00-01.00 Ej fastställt Kulturhuset Glada Hudik Hudiksvall Hudiksvall Gävleborg
Tor26 18.00-21.30 Samzons Valhalla Sandviken Sandviken Sandviken Gävleborg PRO
Sön29 18.00-22.00 Donnez Kulturens Hus Söderhamn Söderhamn Söderhamn Gävleborg
Oktober
Ons02 18.00-21.30 Pär Norlings Sporthallen Kungsgården Kungsgården Sandviken Gävleborg PRO
Lör05 18.00-21.30 Kjell Dahls Årsunda IP Årsunda Sandviken Gävleborg
Sön06 18.00-22.00 Micke Ahlgrens GT-gården Jättendal Jättendal Nordanstig Gävleborg
Lör12 Martinez Folkets Hus Järvsö Järvsö Ljusdal Gävleborg
Lör12 21.00-01.00 Ej fastställt Folkets Hus Järvsö Järvsö Ljusdal Gävleborg
Sön13 18.00-22.00 Streaplers Kulturens Hus Söderhamn Söderhamn Söderhamn Gävleborg
Lör19 19.00-22.30 Finezze Delsbo bygdegård Delsbo Hudiksvall Gävleborg
Lör26 Foxie Folkets Hus Järvsö Järvsö Ljusdal Gävleborg
Lör26 21.00-01.00 Ej fastställt Folkets Hus Järvsö Järvsö Ljusdal Gävleborg
Sön27 18.00-22.00 Mats Bergmans Kulturens Hus Söderhamn Söderhamn Söderhamn Gävleborg
Tor31 18.00-21.30 Sandbergs Valhalla Sandviken Sandviken Sandviken Gävleborg PRO
November
Lör02 Sannex Kulturhuset Glada Hudik Hudiksvall Hudiksvall Gävleborg
Lör02 21.00-01.00 Ej fastställt Kulturhuset Glada Hudik Hudiksvall Hudiksvall Gävleborg
Lör02 18.00-21.30 Junix Årsunda IP Årsunda Sandviken Gävleborg
Sön10 18.00-22.00 Lövgrens Kulturens Hus Söderhamn Söderhamn Söderhamn Gävleborg
Lör16 Callinaz Folkets Hus Järvsö Järvsö Ljusdal Gävleborg
Lör16 21.00-01.00 Ej fastställt Folkets Hus Järvsö Järvsö Ljusdal Gävleborg
Sön24 18.00-22.00 Skåningarna Kulturens Hus Söderhamn Söderhamn Söderhamn Gävleborg
Tor28 18.00-21.30 Jonnys Valhalla Sandviken Sandviken Sandviken Gävleborg PRO
Fre29 14.00-18.00 Junix Parken Gävle Gävle Gävle Gävleborg
December
Sön01 18.00-22.00 Martinez GT-gården Jättendal Jättendal Nordanstig Gävleborg
Sön01 Junix Kulturens hus Bollnäs Bollnäs Bollnäs Gävleborg PRO
Lör07 18.00-21.30 Samzons Årsunda IP Årsunda Sandviken Gävleborg
Sön08 18.00-22.00 Fernandoz Kulturens Hus Söderhamn Söderhamn Söderhamn Gävleborg