Dansprogram

Dansfesten i Lidköpings folkets park den 3 marj 2018

Via län

Blekinge Dalarnas Gotlands Gävleborgs Hallands Jämtlands Jönköpings Kalmar Kronobergs Norrbottens Skåne Stockholms Södermanlands Uppsala Värmlands Västerbottens Västernorrlands Västmanlands Västra Götalands Örebro Östergötlands

Danser på båtar visas inte under danser per län. Se danser på båtar på sidan för danser på båtar.

Sortera kolumn genom att klicka på dess rubrik

Danser i Jönköpings län

Antal danser: 158

Datum Tid Dansband Dansställe Ort Kommun Län Övrigt
Februari
Tor22 18.00-21.30 Gott & Blandat Gröndalsskolan Värnamo Värnamo Värnamo Jönköping PRO
Fre23 Scotts Almenäs Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Lör24 19.00-00.30 Dreams Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Lör24 19.00-00.30 Expanders Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Lör24 16.00-18.00 Jönköpings storband Kulturhuset Spira Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Sön25 17.00-21.00 Robbans Folkets Hus Anderstorp Anderstorp Gislaved Jönköping
Sön25 17.30-21.30 Excess Nässjö Sportdansklubb Nässjö Nässjö Jönköping
Mars
Lör03 20.00-24.00 Lövgrens Parkhallen Tranås Tranås Tranås Jönköping
Sön04 17.00-21.00 Diggarna Torghuset Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping
Ons07 19.30-21.30 Jönköpings storband Guvernören Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Lör10 19.00-23.00 Engdahls Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Sön11 17.00-21.00 Eva & Ingvar Bredaryds bygdegård Bredaryd Värnamo Jönköping
Sön11 14.30-20.00 Alvenfors Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Sön11 14.30-20.00 Bob Stevens Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Sön11 14.30-20.00 Date Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Sön11 14.30-20.00 Donnez Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Sön11 14.30-20.00 Foxie Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Sön11 14.30-20.00 Holidays Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Sön11 14.30-20.00 Humbles Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Sön11 14.30-20.00 Likes Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Sön11 14.30-20.00 Shine Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Sön11 14.30-20.00 Tommys (FIN) Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Sön11 14.30-20.00 Wahlströms Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Ons14 17.00-20.30 Ingvar & Co Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping PRO
Tor15 17.00-20.30 Cedrix Folkets Park Rydaholm Rydaholm Värnamo Jönköping PRO
Fre16 15.00-18.30 Tång & Co Folkets Hus Tranås Tranås Tranås Jönköping
Sön18 17.30-21.30 Wahlströms Folkets Park Vetlanda Vetlanda Vetlanda Jönköping
Sön18 17.00-21.00 Trippix Torghuset Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping
Tor22 18.00-21.30 Orient Gröndalsskolan Värnamo Värnamo Värnamo Jönköping PRO
Fre23 Scotts Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Lör24 19.00-23.00 Lövgrens Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Sön25 17.00-21.00 C-Laget Torghuset Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping
Tor29 Xplays Parkhallen Tranås Tranås Tranås Jönköping
April
Sön01 19.00-00.30 Casanovas Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Sön01 19.00-00.30 Sannex Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Mån02 17.30-21.30 Wahlströms Nässjö Sportdansklubb Nässjö Nässjö Jönköping
Mån02 17.00-21.00 Charlies Torghuset Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping
Sön08 17.00-21.00 Sweedz Torghuset Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping
Ons11 17.00-20.30 Lars Erikssons Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping PRO
Sön15 17.00-21.00 Rent drag Torghuset Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping
Tor19 17.00-20.30 Cedrix Folkets Hus Norrahammar Norrahammar Jönköping Jönköping
Tor19 17.00-20.30 Orient Folkets Park Rydaholm Rydaholm Värnamo Jönköping PRO
Fre20 15.00-18.30 Cedrix Folkets Hus Tranås Tranås Tranås Jönköping
Lör21 20.00-24.00 Donnez Parkhallen Tranås Tranås Tranås Jönköping
Sön22 17.30-21.30 Kindbergs Nässjö Sportdansklubb Nässjö Nässjö Jönköping
Tor26 18.00-21.30 Kenneth & Classe Gröndalsskolan Värnamo Värnamo Värnamo Jönköping PRO
Fre27 20.00-01.00 Lasse Stefanz Seghalla Dans & Loge Slätthög Värnamo Jönköping
Lör28 19.00-23.00 Chiquita Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Mån30 Black Jack Björnholmens Loge Äng Nässjö Jönköping
Mån30 Blender Sigges Loge Bäckshult Gnosjö Jönköping
Maj
Ons02 18.00-23.00 Casanovas Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons02 18.00-23.00 Donnez Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Fre04 21.00-01.00 Lasse Stefanz Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Sön06 18.00-22.00 Dur-X Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping
Ons09 18.00-23.00 Perikles Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons09 18.00-23.00 Xplays Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Fre11 21.00-01.00 Casanovas Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör12 21.00-01.00 Scotts Björnholmens Loge Äng Nässjö Jönköping
Sön13 18.00-22.00 Sweedz Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping
Ons16 18.00-23.00 Excess Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons16 18.00-23.00 Foxie Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Tor17 18.00-22.00 Blender Folkets Park Aneby Aneby Aneby Jönköping
Fre18 21.00-01.00 Donnez Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör19 20.00-24.00 Micke Ahlgrens Rangelstorps loge Mariannelund Eksjö Jönköping
Sön20 18.00-22.00 Charlies Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping
Ons23 18.00-23.00 Callinaz Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons23 18.00-23.00 Sannex Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Fre25 21.00-01.00 Black Jack Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör26 20.00-24.00 Mats Bergmans Rangelstorps loge Mariannelund Eksjö Jönköping
Sön27 18.00-22.00 Diggarna Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping
Sön27 17.00-21.00 Skåningarna Folkets Park Vetlanda Vetlanda Vetlanda Jönköping
Mån28 19.00-22.00 Jönköpings storband Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons30 18.00-23.00 Jannez Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons30 18.00-23.00 PerHåkans Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Tor31 18.00-21.30 Holens Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Juni
Fre01 21.00-01.00 Blender Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Sön03 18.00-22.00 Robbans Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping
Tis05 21.00-01.00 Sannex Björnholmens Loge Äng Nässjö Jönköping
Ons06 16.00-22.45 Rent drag Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons06 16.00-22.45 Wahlströms Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons06 19.00-23.00 Lövgrens Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Jönköping
Fre08 20.00-24.00 Donnez Rangelstorps loge Mariannelund Eksjö Jönköping
Sön10 18.00-22.00 C-Laget Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping
Ons13 18.00-23.00 Highlights Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons13 18.00-23.00 Kindbergs Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons13 19.00-23.00 Skåningarna Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Jönköping
Fre15 21.00-01.00 Barbados Folkets Park Aneby Aneby Aneby Jönköping
Fre15 Holens Rangelstorps loge PRO Mariannelund Eksjö Jönköping PRO
Fre15 21.00-01.00 Expanders Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Sön17 18.00-22.00 Trippix Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping
Ons20 18.00-23.00 Dreams Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons20 18.00-23.00 Voize Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Fre22 20.00-24.00 Engdahls Rangelstorps loge Mariannelund Eksjö Jönköping
Lör23 Donnez Björnholmens Loge Äng Nässjö Jönköping
Ons27 18.00-23.00 Blender Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons27 18.00-23.00 Expanders Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons27 19.00-23.00 Donnez Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Jönköping
Fre29 21.00-01.00 Kindbergs Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Juli
Ons04 19.00-23.00 Fernandoz Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Jönköping
Tor05 18.00-22.00 Kindbergs Folkets Park Aneby Aneby Aneby Jönköping
Lör07 21.00-01.00 Blender Björnholmens Loge Äng Nässjö Jönköping
Lör07 20.00-24.00 Lövgrens Rangelstorps loge Mariannelund Eksjö Jönköping
Lör07 20.00-01.00 Scotts Seghalla Dans & Loge Slätthög Värnamo Jönköping
Ons11 19.00-23.00 Mats Bergmans Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Jönköping
Ons18 19.00-23.00 Matz Bladhs Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Jönköping
Lör21 20.00-24.00 Holidays Rangelstorps loge Mariannelund Eksjö Jönköping
Ons25 19.00-23.00 Thor Görans & Agneta Olsson Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Jönköping
Tor26 18.00-21.30 Kalle & Stefan Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Fre27 21.00-01.00 Skåningarna Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Augusti
Ons01 18.00-23.00 Donnez Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons01 18.00-23.00 Jannez Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons01 19.00-23.00 Engdahls Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Jönköping
Tor02 21.00-01.00 Ej fastställt Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Fre03 21.00-01.00 Streaplers Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör04 20.00-24.00 Skåningarna Rangelstorps loge Mariannelund Eksjö Jönköping
Lör04 21.00-01.00 Flamingokvintetten Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Ons08 18.00-23.00 Callinaz Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons08 18.00-23.00 PerHåkans Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons08 19.00-23.00 Wizex Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Jönköping
Tor09 18.00-21.30 Samzons Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Fre10 21.00-01.00 Sannex Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Ons15 18.00-23.00 Casanovas Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons15 18.00-23.00 Sannex Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons15 19.00-23.00 Junix Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Jönköping
Fre17 21.00-01.00 Lasse Stefanz Folkets Park Aneby Aneby Aneby Jönköping
Lör18 20.00-24.00 Matz Bladhs Rangelstorps loge Mariannelund Eksjö Jönköping
Ons22 18.00-23.00 Expanders Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons22 18.00-23.00 Perikles Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons22 19.00-23.00 Streaplers Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Jönköping
Tor23 18.00-22.00 Casanovas Folkets Park Aneby Aneby Aneby Jönköping
Fre24 21.00-01.00 Jannez Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Ons29 18.00-23.00 Blender Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons29 18.00-23.00 Shine Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons29 19.00-23.00 Micke Ahlgrens Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Jönköping
September
Lör01 20.00-24.00 Ej fastställt Rangelstorps loge Mariannelund Eksjö Jönköping
Lör01 21.00-01.00 Blender Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör01 21.00-01.00 Casanovas Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Ons05 18.00-23.00 Dreams Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons05 18.00-23.00 Foxie Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Lör08 Larz Kristerz Elmia Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Fre14 21.00-01.00 Drifters Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör15 19.00-23.00 Glenn-Endys Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Ons19 17.00-20.30 Gott & Blandat Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping PRO
Tor20 17.00-20.30 Dönnes & Hansson Folkets Park Rydaholm Rydaholm Värnamo Jönköping PRO
Fre21 15.00-18.30 Gott & Blandat Folkets Hus Tranås Tranås Tranås Jönköping
Lör22 21.00-01.00 Sannex Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Oktober
Ons10 17.00-20.30 Charlies Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping PRO
Tor18 17.00-20.30 Memorys Folkets Park Rydaholm Rydaholm Värnamo Jönköping PRO
Fre19 15.00-18.30 Kalle & Stefan Folkets Hus Tranås Tranås Tranås Jönköping
Lör27 19.00-23.00 Lövgrens Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
November
Ons07 17.00-20.30 Orient Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping PRO
Tor15 17.00-20.30 Orient Folkets Park Rydaholm Rydaholm Värnamo Jönköping PRO
Fre16 15.00-18.30 Orient Folkets Hus Tranås Tranås Tranås Jönköping
Lör24 19.00-23.00 Mats Bergmans Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
December
Ons05 17.00-20.30 Kenneth & Classe Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping PRO
Lör08 19.00-23.00 PerHåkans Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Ons26 19.00-23.00 Skåningarna Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Februari 2019
Lör02 21.00-01.00 Streaplers Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping