Dansprogram

Via län

Blekinge Dalarna Gotland Gävleborg Halland Jämtland Jönköping Kalmar Kronoberg Norrbotten Skåne Stockholm Södermanland Uppsala Värmland Västerbotten Västernorrland Västmanland Västra Götaland Örebro Östergötland

Sortera kolumn genom att klicka på dess rubrik

Danser i Jönköpings län

Antal danser: 172

Datum Tid Dansband Dansställe Ort Kommun Län Övrigt
April
Sön27 18.00-21.30 Rose-Maries Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Ons30 21.00-01.00 Larz Kristerz Björnholmens Loge Äng Nässjö Jönköping
Ons30 21.00-01.00 Voize Ekbacken Skirö Skirö Vetlanda Jönköping
Ons30 Blender Sigges Loge Bäckshult Gnosjö Jönköping
Maj
Tor1 18.00 Tång & Co Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Fre2 21.00-01.00 Black Jack Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör3 20.30-01.00 Barbados Aplarinken Värnamo Värnamo Jönköping
Lör3 20.30-01.00 Excess Aplarinken Värnamo Värnamo Jönköping
Lör3 20.00-24.00 Thoréns Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Sön4 18.30-22.00 C-Laget Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping
Ons7 18.00-23.00 Casanovas Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons7 18.00-23.00 Drifters Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Fre9 21.00-01.00 Blender Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör10 21.00-01.00 Scotts Björnholmens Loge Äng Nässjö Jönköping
Sön11 18.30-22.00 Rent drag Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping
Sön11 18.00 C-Laget Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons14 18.00-23.00 Mingos Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons14 18.00-23.00 Sannex Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Tor15 18.00-21.30 Kenneths Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Fre16 21.00-01.00 Per-Håkans Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör17 21.00-01.00 Donnez Björnholmens Loge Äng Nässjö Jönköping
Lör17 20.30-00.30 Bengt Hennings Rangelstorps loge Mariannelund Eksjö Jönköping
Sön18 18.30-22.00 Trippix Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping
Sön18 18.00 Löpsjötorparns Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons21 18.00-23.00 Nova Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons21 18.00-23.00 Zlips Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Fre23 21.00-01.00 Flamingokvintetten Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör24 21.00-01.00 Sannex Björnholmens Loge Äng Nässjö Jönköping
Lör24 Rivalerna Vrigstad värdshus Vrigstad Sävsjö Jönköping
Sön25 18.30-22.00 Robbans Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping
Mån26 19.00-22.00 Jönköpings storband Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons28 18.00-23.00 Dreams Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons28 18.00-23.00 Highlights Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Tor29 18.00-21.30 Tång & Co Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Fre30 21.00-01.00 Streaplers Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör31 21.00-01.00 Black Jack Ekbacken Skirö Skirö Vetlanda Jönköping
Lör31 Fredahlz Klevens loge Kleven Jönköping Jönköping
Lör31 20.30-00.30 Matz Bladhs Rangelstorps loge Mariannelund Eksjö Jönköping
Juni
Sön1 18.30-22.00 Dur-X Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping
Sön1 18.00 Svante & Co Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons4 18.00-23.00 Expanders Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons4 18.00-23.00 Jannez Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons4 19.00-23.00 Donnez Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Jönköping
Tor5 18.00-23.00 Mingos Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Tor5 18.00-23.00 Perikles Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Tor5 Black Jack Sigges Loge Bäckshult Gnosjö Jönköping
Fre6 Arvingarna Folkets Park Aneby Aneby Aneby Jönköping
Fre6 17.00-23.45 Casanovas Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Fre6 17.00-23.45 Rent drag Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Fre6 21.00-01.00 Matz Bladhs Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör7 20.30-00.30 Jontez Rangelstorps loge Mariannelund Eksjö Jönköping
Sön8 18.30-22.00 Eva & Ingvar Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping
Ons11 18.00-23.00 Excess Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons11 18.00-23.00 Voize Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons11 19.00-23.00 Claes Lövgrens Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Jönköping
Tor12 18.00-21.30 Stickan & Classe Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Fre13 21.00-01.00 Expanders Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör14 21.00-01.00 Expanders Folkets Park Vetlanda Vetlanda Vetlanda Jönköping
Sön15 18.30-22.00 Diggarna Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping
Sön15 18.00 Löpsjötorparns Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons18 18.00-23.00 Martinez Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons18 18.00-23.00 Per-Håkans Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons18 19.00-23.00 Callinaz Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Jönköping
Fre20 20.30-00.30 Canyons Rangelstorps loge Mariannelund Eksjö Jönköping
Lör21 21.00-01.00 Donnez Björnholmens Loge Äng Nässjö Jönköping
Ons25 18.00-23.00 Blender Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons25 18.00-23.00 Kindbergs Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons25 19.00-23.00 Deléns Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Jönköping
Tor26 18.00-21.30 Holens Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Fre27 Black Jack Folkets Park Aneby Aneby Aneby Jönköping
Fre27 21.00-01.00 Donnez Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör28 21.00-01.00 Lasse Stefanz Ekbacken Skirö Skirö Vetlanda Jönköping
Sön29 18.00 C-Laget Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Juli
Ons2 19.00-23.00 Mats Bergmans Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Jönköping
Fre4 21.00-01.00 Micke Ahlgrens Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör5 20.30-00.30 Claes Lövgrens Rangelstorps loge Mariannelund Eksjö Jönköping
Lör5 Scotts Sigges Loge Bäckshult Gnosjö Jönköping
Ons9 19.00-23.00 Drifters Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Jönköping
Tor10 18.00-21.30 Rios Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Fre11 21.00-01.00 Larz Kristerz Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör12 21.00-01.00 Black Jack Björnholmens Loge Äng Nässjö Jönköping
Ons16 19.00-23.00 Matz Bladhs Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Jönköping
Fre18 21.00-01.00 Drifters Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör19 20.30-00.30 Deléns Rangelstorps loge Mariannelund Eksjö Jönköping
Ons23 19.00-23.00 Stensons Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Jönköping
Tor24 18.00-21.30 Cedrix Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Fre25 Lasse Stefanz Folkets Park Aneby Aneby Aneby Jönköping
Fre25 21.00-01.00 Arvingarna Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör26 21.00-01.00 Casanovas Björnholmens Loge Äng Nässjö Jönköping
Lör26 Arvingarna Sigges Loge Bäckshult Gnosjö Jönköping
Sön27 18.00 Eva & Ingvar Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons30 18.00-23.00 Jannez Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons30 18.00-23.00 Mingos Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons30 19.00-23.00 Jenny Saléns Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Jönköping
Augusti
Fre1 21.00-01.00 Streaplers Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör2 21.00-01.00 Flamingokvintetten Ekbacken Skirö Skirö Vetlanda Jönköping
Lör2 20.30-00.30 Sounders Rangelstorps loge Mariannelund Eksjö Jönköping
Lör2 Lasse Stefanz Sigges Loge Bäckshult Gnosjö Jönköping
Sön3 18.00 Svante & Co Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons6 18.00-23.00 Umbrella Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons6 18.00-23.00 Voize Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons6 19.00-23.00 Hedins Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Jönköping
Tor7 18.00-21.30 Samzons Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Fre8 21.00-01.00 Sannex Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör9 21.00-01.00 Elisas Björnholmens Loge Äng Nässjö Jönköping
Lör9 Alvenfors Pärlan Raftele Gislaved Jönköping
Sön10 18.00 Bo Liljedahl Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons13 18.00-23.00 Casanovas Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons13 18.00-23.00 Sannex Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons13 19.00-23.00 Fernandoz Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Jönköping
Lör16 Eva Eastwood Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Lör16 20.30-00.30 Jenny Saléns Rangelstorps loge Mariannelund Eksjö Jönköping
Ons20 18.00-23.00 Expanders Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons20 18.00-23.00 Zlips Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons20 19.00-23.00 Streaplers Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Jönköping
Tor21 18.00-21.30 Tivermans Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Fre22 21.00-01.00 Lasse Stefanz Björnholmens Loge Äng Nässjö Jönköping
Fre22 21.00-01.00 Casanovas Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör23 21.00-01.00 Scotts Ekbacken Skirö Skirö Vetlanda Jönköping
Sön24 18.00 Sven-Gunnars Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons27 18.00-23.00 Blender Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons27 18.00-23.00 Perikles Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Ons27 19.00-23.00 Jontez Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Jönköping
Fre29 21.00-01.00 Elisas Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör30 20.30-00.30 Micke Ahlgrens Rangelstorps loge Mariannelund Eksjö Jönköping
Lör30 Elisas Sigges Loge Bäckshult Gnosjö Jönköping
Sön31 18.00 Trippix Fröjden Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
September
Ons3 17.00-20.30 Tivermans Folkets Hus Vaggeryd Vaggeryd Vaggeryd Jönköping PRO
Fre5 21.00-01.00 Black Jack Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör6 21.00-01.00 Scotts Björnholmens Loge Äng Nässjö Jönköping
Fre12 Flamingokvintetten Folkets Park Aneby Aneby Aneby Jönköping
Fre12 21.00-01.00 Expanders Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör13 21.00-01.00 Black Jack Björnholmens Loge Äng Nässjö Jönköping
Lör13 Mingos Sigges Loge Bäckshult Gnosjö Jönköping
Lör13 Sannex Sigges Loge Bäckshult Gnosjö Jönköping
Sön14 18.00-21.30 Sven-Gunnars Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Tor18 18.00-21.30 Stardust Folkets Park Rydaholm Rydaholm Värnamo Jönköping PRO
Fre19 15.00-18.30 Cedrix Folkets Hus Tranås Tranås Tranås Jönköping PRO
Fre19 21.00-01.00 Jannez Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör20 19.00-00.30 Blender Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Lör20 19.00-00.30 Voize Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Lör20 20.00-24.00 Claes Lövgrens Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Fre26 21.00-01.00 Kindbergs Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör27 Larz Kristerz Sigges Loge Bäckshult Gnosjö Jönköping
Sön28 18.00-21.30 Trippix Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Oktober
Ons1 17.00-20.30 Musikanterna Folkets Hus Vaggeryd Vaggeryd Vaggeryd Jönköping
Fre3 21.00-01.00 The Playtones Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör4 20.00-24.00 Jontez Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Sön12 18.00-21.30 Rent drag Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Tor16 18.00-21.30 Cedrix Folkets Park Rydaholm Rydaholm Värnamo Jönköping PRO
Fre17 15.00-18.30 Tång & Co Folkets Hus Tranås Tranås Tranås Jönköping PRO
Lör18 20.00-24.00 Glenn-Endys Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Ons22 17.00-20.30 Liljas Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping PRO
Lör25 19.00-00.30 Mingos Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Lör25 19.00-00.30 Sannex Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Sön26 18.00-21.30 Eva & Ingvar Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
November
Lör1 20.00-24.00 Mats Bergmans Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Ons5 17.00-20.30 Kenneths Folkets Hus Vaggeryd Vaggeryd Vaggeryd Jönköping
Sön9 18.00-21.30 Svante & Co Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Lör15 20.00-24.00 Micke Ahlgrens Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Ons19 17.00-20.30 Erik Arnolds Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping PRO
Tor20 18.00-21.30 Orient Folkets Park Rydaholm Rydaholm Värnamo Jönköping PRO
Fre21 15.00-18.30 Carlzvärds Folkets Hus Tranås Tranås Tranås Jönköping PRO
Sön23 18.00-21.30 C-Laget Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Lör29 19.00-00.30 Jannez Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Lör29 19.00-00.30 Umbrella Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Lör29 20.00-24.00 Jive Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
December
Ons3 17.00-20.30 Orient Folkets Hus Vaggeryd Vaggeryd Vaggeryd Jönköping
Lör6 20.30-00.30 Black Jack Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Ons17 17.00-20.30 Gott & Blandat Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping PRO
Tor25 21.00-01.00 Blender Parkhallen Tranås Tranås Tranås Jönköping
Fre26 20.00-24.00 Alvenfors Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping

Tipsa om dessa danser





wellnes_468x60