Dansprogram

Via län

Blekinge Dalarnas Gotlands Gävleborgs Hallands Jämtlands Jönköpings Kalmar Kronobergs Norrbottens Skåne Stockholms Södermanlands Uppsala Värmlands Västerbottens Västernorrlands Västmanlands Västra Götalands Örebro Östergötlands

Danser på båtar visas inte under danser per län. Se danser på båtar på sidan för danser på båtar.

Sortera kolumn genom att klicka på dess rubrik

Danser i Kalmar län

Antal danser: 51

Datum Tid Dansband Dansställe Ort Kommun Län Övrigt
Oktober
Fre19 18.30-22.00 Kenneth & Classe Folkets Hus Ankarsrum Ankarsrum Västervik Kalmar
Fre19 21.00-01.00 Sannex Parken Oskarshamn Oskarshamn Oskarshamn Kalmar
Fre19 15.00-18.30 Bengt-Ingvarz Pårydsparken Påryd Kalmar Kalmar PRO
Lör20 19.00-23.00 Bob Stevens Pårydsparken Påryd Kalmar Kalmar
Tis23 16.00-19.30 Kalle & Stefan Åby herrgård Gamleby Gamleby Västervik Kalmar
Tor25 15.00-18.30 Liljas Kristallen Nybro Nybro Nybro Kalmar PRO
Lör27 21.00-01.00 Donnez Pumpen Södra Vi Södra Vi Vimmerby Kalmar
Sön28 18.00-22.00 Mats Bergmans Folkets Hus Blomstermåla Blomstermåla Mönsterås Kalmar
November
Fre02 21.00-01.00 Highlights Parken Oskarshamn Oskarshamn Oskarshamn Kalmar
Fre02 15.00-18.30 Trasthes Skälby gård Kalmar Kalmar Kalmar Kalmar PRO
Fre02 18.30-22.00 Orient Tuna bygdegård Vimmerby Tuna Vimmerby Kalmar PRO
Lör03 20.00-24.00 Glenn-Endys Kristallen Nybro Nybro Nybro Kalmar
Tis06 16.00-19.30 Martinoz Åby herrgård Gamleby Gamleby Västervik Kalmar
Lör10 21.00-01.00 Black Jack Pumpen Södra Vi Södra Vi Vimmerby Kalmar
Sön11 18.00-22.00 Skåningarna Folkets Hus Blomstermåla Blomstermåla Mönsterås Kalmar
Sön11 15.00-18.30 Johan & Stickan Folkets Park Vimmerby Vimmerby Vimmerby Kalmar PRO
Fre16 Casanovas Parken Oskarshamn Oskarshamn Oskarshamn Kalmar
Fre16 Voize Parken Oskarshamn Oskarshamn Oskarshamn Kalmar
Lör17 21.00-01.00 Wahlströms Arenan Västervik Resort Västervik Västervik Kalmar
Tis20 16.00-19.30 Edwings Åby herrgård Gamleby Gamleby Västervik Kalmar
Ons21 16.00-19.30 Erik Arnolds Folkets Hus Blomstermåla Blomstermåla Mönsterås Kalmar PRO
Fre23 15.00-18.30 Kenneth & Classe Kristallen Nybro Nybro Nybro Kalmar PRO
Lör24 20.00-24.00 Fernandoz Kristallen Nybro Nybro Nybro Kalmar
Lör24 21.00-01.00 Blender Pumpen Södra Vi Södra Vi Vimmerby Kalmar
Fre30 21.00-01.00 Wahlströms Parken Oskarshamn Oskarshamn Oskarshamn Kalmar
Fre30 15.00-18.30 Erik Arnolds Skälby gård Kalmar Kalmar Kalmar Kalmar PRO
December
Sön02 18.00-22.00 Matz Bladhs Folkets Hus Blomstermåla Blomstermåla Mönsterås Kalmar
Fre07 18.30-22.00 Bosse Franks Tuna bygdegård Vimmerby Tuna Vimmerby Kalmar PRO
Lör08 21.00-01.00 Streaplers Pumpen Södra Vi Södra Vi Vimmerby Kalmar
Lör08 19.00-23.00 Skåningarna Pårydsparken Påryd Kalmar Kalmar
Sön09 18.30 Lasse Å Folkets Hus Blomstermåla Blomstermåla Mönsterås Kalmar PRO
Sön09 17.00-21.00 Olofsson & Wernersson Kristallen Nybro Nybro Nybro Kalmar
Tis11 16.00-19.30 Gott & Blandat Åby herrgård Gamleby Gamleby Västervik Kalmar
Fre14 Sannex Sandra Kalmar Kalmar Kalmar Kalmar
Lör15 20.00-24.00 Engdahls Kristallen Nybro Nybro Nybro Kalmar
Tis25 21.00-01.00 Wahlströms Pumpen Södra Vi Södra Vi Vimmerby Kalmar
Fre28 15.00-18.30 Cedrix Kristallen Nybro Nybro Nybro Kalmar PRO
Mån31 20.00-01.00 Löpsjötorparns Kristallen Nybro Nybro Nybro Kalmar
Januari 2019
Lör05 21.00-01.00 Sannex Pumpen Södra Vi Södra Vi Vimmerby Kalmar
Sön27 18.00-22.00 Engdahls Folkets Hus Blomstermåla Blomstermåla Mönsterås Kalmar
Februari
Lör23 21.00-01.00 Martinez Pumpen Södra Vi Södra Vi Vimmerby Kalmar
Mars
Fre01 21.00-01.00 Blender Parken Oskarshamn Oskarshamn Oskarshamn Kalmar
Sön03 18.00-22.00 Donnez Folkets Hus Blomstermåla Blomstermåla Mönsterås Kalmar
Lör09 20.00-01.00 Blender Pumpen Södra Vi Södra Vi Vimmerby Kalmar
Lör23 21.00-01.00 Donnez Pumpen Södra Vi Södra Vi Vimmerby Kalmar
April
Lör27 19.00-23.00 Engdahls Pårydsparken Påryd Kalmar Kalmar
Maj
Lör04 21.00-01.00 Flamingokvintetten Blackstad bygdegård Blackstad Västervik Kalmar
Sön12 18.00-22.00 Donnez Stallet Vassmolösa Vassmolösa Kalmar Kalmar
Lör18 21.00-01.00 Donnez Parken Oskarshamn Oskarshamn Oskarshamn Kalmar
Fre24 20.00-24.00 Donnez Skälby loge Kalmar Kalmar Kalmar Kalmar
September
Lör07 21.00-01.00 Wahlströms Blackstad bygdegård Blackstad Västervik Kalmar