Dansprogram

Via län

Blekinge Dalarna Gotland Gävleborg Halland Jämtland Jönköping Kalmar Kronoberg Norrbotten Skåne Stockholm Södermanland Uppsala Värmland Västerbotten Västernorrland Västmanland Västra Götaland Örebro Östergötland

Sortera kolumn genom att klicka på dess rubrik

Danser i Skånes län

Antal danser: 157

Datum Tid Dansband Dansställe Ort Kommun Län Övrigt
Oktober
Fre31 Kent Borgström Sockerhyllan Arlöv Arlöv Burlöv Skåne
Fre31 20.00-24.00 Thoréns Tydingesjön Broby Östra Göinge Skåne
Fre31 21.30-01.30 Barbados Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Fre31 21.30-01.30 Kindbergs Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Fre31 21.30-01.30 Magnus Carlsson Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Fre31 20.00-24.00 Jontez Tallparken Vinslöv Hässleholm Skåne
November
Lör1 Grönwalls Ekebo Munka Ljungby Ängelholm Skåne
Lör1 21.30-01.30 Black Jack Törringelund Oxie Svedala Skåne
Lör1 Perikles Tingvalla Tomelilla Tomelilla Tomelilla Skåne
Sön2 17.00-21.00 Per-Håkans Granada Lönsboda Osby Skåne
Sön2 17.00-21.00 Matz Bladhs Törringelund Oxie Svedala Skåne
Tis4 18.00-22.00 Bob Stevens Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Tis4 15.00-19.00 Kjell-Reines Granbacken Löberöd PRO Löberöd Eslöv Skåne PRO
Tis4 15.00-19.00 Remlenz Folkets Park Sjöbo Sjöbo Sjöbo Skåne PRO
Ons5 19.00-23.00 Ninnas Vikings Malmö Malmö Malmö Skåne
Ons5 17.00-21.00 Berths Favoriter Folkets Park Perstorp Perstorp Perstorp Skåne PRO
Tor6 18.30-22.30 Jenny Saléns Granbacken Löberöd Löberöd Eslöv Skåne
Fre7 21.00-01.00 Sannex Grevieparken Grevie Båstad Skåne
Fre7 21.30-01.30 Elisas Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Fre7 21.30-01.00 Donnez Casino Cosmopol Malmö Malmö Malmö Skåne
Fre7 20.00-24.00 Per-Håkans Tallparken Vinslöv Hässleholm Skåne
Lör8 21.00-01.00 Scotts Sommarlust Kristianstad Kristianstad Skåne
Lör8 Candix Enzo Limhamn Limhamn Malmö Skåne
Lör8 21.30-01.30 Sannex Granada Lönsboda Osby Skåne
Lör8 21.30-01.30 Blender Törringelund Oxie Svedala Skåne
Lör8 21.00-01.00 Ninnas Folkets Hus Teckomatorp Teckomatorp Svalöv Skåne
Lör8 20.00-24.00 Donnez Tingvalla Åstorp Åstorp Åstorp Skåne
Sön9 17.00-21.00 Fernandoz Folkets Park Bjärnum Bjärnum Hässleholm Skåne
Sön9 17.00-21.00 Mats Bergmans Törringelund Oxie Svedala Skåne
Tis11 18.00-22.00 Jontez Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Tis11 15.00-19.00 Persarna Granbacken Löberöd PRO Löberöd Eslöv Skåne PRO
Tis11 16.00-20.00 Orient Granada Lönsboda Osby Skåne PRO
Tis11 15.00-19.00 Stardust Folkets Park Sjöbo Sjöbo Sjöbo Skåne PRO
Ons12 18.30-22.30 Dolbyz Tallparken Vinslöv Hässleholm Skåne
Tor13 18.30-22.30 Claes Lövgrens Granbacken Löberöd Löberöd Eslöv Skåne
Fre14 20.00-24.00 Ingvar Fahsts Granbacken Löberöd Löberöd Eslöv Skåne
Fre14 20.00-24.00 Glenn-Endys Tallparken Vinslöv Hässleholm Skåne
Lör15 21.00-01.00 Drifters Sommarlust Kristianstad Kristianstad Skåne
Lör15 21.00-01.00 Ninnas Enzo Limhamn Limhamn Malmö Skåne
Lör15 Lasse Stefanz Ekebo Munka Ljungby Ängelholm Skåne
Lör15 Perikles Ekebo Munka Ljungby Ängelholm Skåne
Lör15 19.30-24.00 Källströms Folkets Hus Svedala Svedala Svedala Skåne
Lör15 21.00-01.00 Titanix Surbrunnsparken Ystad Ystad Skåne
Sön16 17.00-21.00 Matz Bladhs Folkets Park Bjärnum Bjärnum Hässleholm Skåne
Sön16 17.00-21.00 Micke Ahlgrens Törringelund Oxie Svedala Skåne
Tis18 18.00-22.00 Hedins Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Tis18 15.00-19.00 Tuboys Granbacken Löberöd PRO Löberöd Eslöv Skåne PRO
Tis18 15.00-19.00 Ingvar Fahsts Folkets Park Sjöbo Sjöbo Sjöbo Skåne PRO
Ons19 14.00-18.00 Cedrix Folkets Park Knislinge Knislinge Östra Göinge Skåne PRO
Ons19 19.00-23.00 Clics Vikings Malmö Malmö Malmö Skåne
Ons19 17.00-21.00 Sven-Håkanz Folkets Park Perstorp Perstorp Perstorp Skåne PRO
Tor20 18.30-22.30 Canyons Granbacken Löberöd Löberöd Eslöv Skåne
Fre21 18.00 Orient Folkets Hus Bromölla Bromölla Bromölla Skåne PRO
Fre21 Lasse Stefanz Korsavadshallen Simrishamn Simirishamn Skåne
Fre21 20.00-24.00 Stensons Tallparken Vinslöv Hässleholm Skåne
Lör22 Grönwalls Björksäter Hässleholm Hässleholm Skåne
Lör22 21.00-01.00 Lasse Stefanz Sommarlust Kristianstad Kristianstad Skåne
Lör22 19.30-24.00 Liljas Lomma dansrotunda Lomma Lomma Skåne
Lör22 Shoodix Ekebo Munka Ljungby Ängelholm Skåne
Lör22 21.30-01.30 Perikles Törringelund Oxie Svedala Skåne
Lör22 20.00-24.00 Claes Lövgrens Tingvalla Åstorp Åstorp Åstorp Skåne
Sön23 17.00-21.00 Donnez Granada Lönsboda Osby Skåne
Sön23 17.00-21.00 Sandins Törringelund Oxie Svedala Skåne
Tis25 18.00-22.00 Matz Bladhs Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Tis25 15.00-19.00 Ingvar Fahsts Granbacken Löberöd PRO Löberöd Eslöv Skåne PRO
Tis25 15.00-19.00 Hedins Folkets Park Sjöbo Sjöbo Sjöbo Skåne PRO
Ons26 18.30-22.30 Znits Tallparken Vinslöv Hässleholm Skåne
Tor27 18.30-22.30 Deléns Granbacken Löberöd Löberöd Eslöv Skåne
Fre28 Persarna Sockerhyllan Arlöv Arlöv Burlöv Skåne
Fre28 21.00-01.00 Black Jack Grevieparken Grevie Båstad Skåne
Fre28 Grönwalls Björksäter Hässleholm Hässleholm Skåne
Fre28 Jackpots Gya bygdegård Stehag Eslöv Skåne
Fre28 20.00-24.00 Fernandoz Tallparken Vinslöv Hässleholm Skåne
Lör29 Grönwalls Björksäter Hässleholm Hässleholm Skåne
Lör29 21.00-01.00 Perikles Sommarlust Kristianstad Kristianstad Skåne
Lör29 Shoodix Ekebo Munka Ljungby Ängelholm Skåne
Lör29 21.30-01.30 Barbados Törringelund Oxie Svedala Skåne
Lör29 Sannex Dammstorpsgård Östra Odarslöv Lund Skåne
Sön30 17.00-21.00 Claes Lövgrens Folkets Park Bjärnum Bjärnum Hässleholm Skåne
Sön30 17.00-21.00 Fernandoz Törringelund Oxie Svedala Skåne
December
Tis2 18.00-22.00 Mats Bergmans Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Tis2 15.00-19.00 Orient Granbacken Löberöd PRO Löberöd Eslöv Skåne PRO
Tis2 15.00-19.00 Memorys Folkets Park Sjöbo Sjöbo Sjöbo Skåne PRO
Ons3 19.00-23.00 Ninnas Vikings Malmö Malmö Malmö Skåne
Ons3 17.00-21.00 Erik Arnolds Folkets Park Perstorp Perstorp Perstorp Skåne PRO
Tor4 18.30-22.30 Jontez Granbacken Löberöd Löberöd Eslöv Skåne
Fre5 Grönwalls Björksäter Hässleholm Hässleholm Skåne
Fre5 Lasse Holm (show) Björksäter Hässleholm Hässleholm Skåne
Fre5 21.30-01.30 Scotts Törringelund Oxie Svedala Skåne
Fre5 20.00-24.00 Matz Bladhs Tallparken Vinslöv Hässleholm Skåne
Lör6 Grönwalls Björksäter Hässleholm Hässleholm Skåne
Lör6 Lasse Holm (show) Björksäter Hässleholm Hässleholm Skåne
Lör6 21.00-01.00 Donnez Sommarlust Kristianstad Kristianstad Skåne
Lör6 Shoodix Ekebo Munka Ljungby Ängelholm Skåne
Lör6 21.30-01.30 Lasse Stefanz Törringelund Oxie Svedala Skåne
Lör6 21.00-01.00 Flamingokvintetten Folkets Park Skurup Skurup Skurup Skåne
Lör6 21.00-01.00 Cedrix Tallparken Vinslöv Hässleholm Skåne
Lör6 20.00-24.00 Glenn-Endys Tingvalla Åstorp Åstorp Åstorp Skåne
Sön7 17.00-21.00 Stensons Folkets Park Bjärnum Bjärnum Hässleholm Skåne
Sön7 17.00-21.00 Jenny Saléns Törringelund Oxie Svedala Skåne
Tis9 18.00-22.00 Claes Lövgrens Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Tis9 15.00-19.00 Kent Borgström Granbacken Löberöd PRO Löberöd Eslöv Skåne PRO
Tis9 16.00-20.00 Bengt Hedin & Co Granada Lönsboda Osby Skåne PRO
Tis9 15.00-19.00 Erik Arnolds Folkets Park Sjöbo Sjöbo Sjöbo Skåne PRO
Ons10 18.30-22.30 Nordhs Tallparken Vinslöv Hässleholm Skåne
Tor11 18.30-22.30 Donnez Granbacken Löberöd Löberöd Eslöv Skåne
Fre12 Perikles Shakespeare Pub Höllviken Vellinge Skåne
Fre12 20.00-24.00 Mats Bergmans Tallparken Vinslöv Hässleholm Skåne
Lör13 Shoodix Ekebo Munka Ljungby Ängelholm Skåne
Lör13 21.30-01.30 Wizex Törringelund Oxie Svedala Skåne
Lör13 Perikles Dammstorpsgård Östra Odarslöv Lund Skåne
Sön14 17.00-21.00 Matz Bladhs Granada Lönsboda Osby Skåne
Sön14 17.00-21.00 Claes Lövgrens Törringelund Oxie Svedala Skåne
Tis16 18.00-22.00 Stensons Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Tis16 15.00-19.00 Erik Arnolds Granbacken Löberöd PRO Löberöd Eslöv Skåne PRO
Tis16 15.00-19.00 Orient Folkets Park Sjöbo Sjöbo Sjöbo Skåne PRO
Ons17 19.00-23.00 Clics Vikings Malmö Malmö Malmö Skåne
Fre19 Ingvar Fahsts Sockerhyllan Arlöv Arlöv Burlöv Skåne
Lör20 Perikles Slimminge bygdegård Janstorp Skurup Skåne
Lör20 21.00-01.00 Ninnas Enzo Limhamn Limhamn Malmö Skåne
Lör20 20.00-24.00 Fernandoz Tingvalla Åstorp Åstorp Åstorp Skåne
Sön21 17.00-21.00 Fernandoz Folkets Park Bjärnum Bjärnum Hässleholm Skåne
Sön21 17.00-21.00 Callinaz Törringelund Oxie Svedala Skåne
Tor25 21.30-01.30 Scotts Granada Lönsboda Osby Skåne
Tor25 21.00-01.00 Enjoy Folkets Park Skurup Skurup Skurup Skåne
Tor25 19.30-24.00 Liljas Folkets Hus Svedala Svedala Svedala Skåne
Tor25 20.00-00.30 Bob Stevens Tingvalla Åstorp Åstorp Åstorp Skåne
Fre26 19.30-24.00 Sweedz Folkets Park Tomelilla Tomelilla Tomelilla Skåne
Lör27 21.00-01.00 Dolbyz Folkets Park Skurup Skurup Skurup Skåne
Sön28 17.00-21.00 Deléns Törringelund Oxie Svedala Skåne
Ons31 21.00-02.00 Ninnas Ringsjö wärdshus Höör Höör Skåne
Ons31 19.30-24.00 Erik Arnolds Lomma dansrotunda Lomma Lomma Skåne
Ons31 21.00-01.00 Candix Tallparken Vinslöv Hässleholm Skåne
Ons31 20.30-01.00 Stensons Tingvalla Åstorp Åstorp Åstorp Skåne
Januari 2015
Lör3 21.30-01.30 Perikles Granada Lönsboda Osby Skåne
Mån5 Wizex Folkets Park Knislinge Knislinge Östra Göinge Skåne
Mån5 Mats Bergmans Törringelund Oxie Svedala Skåne
Mån5 Perikles Tingvalla Tomelilla Tomelilla Tomelilla Skåne
Mån5 21.00-01.00 Thoréns Tallparken Vinslöv Hässleholm Skåne
Mån5 Jenny Saléns Surbrunnsparken Ystad Ystad Skåne
Tis6 17.00-21.00 Mats Bergmans Folkets Park Bjärnum Bjärnum Hässleholm Skåne
Tor8 18.30-22.30 Claes Lövgrens Granbacken Löberöd Löberöd Eslöv Skåne
Lör10 Kindbergs Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Lör10 21.00-01.00 Mats Bergmans Sommarlust Kristianstad Kristianstad Skåne
Sön11 17.00-21.00 Claes Lövgrens Granada Lönsboda Osby Skåne
Tor15 18.30-22.30 Drifters Granbacken Löberöd Löberöd Eslöv Skåne
Tor22 18.30-22.30 Bob Stevens Granbacken Löberöd Löberöd Eslöv Skåne
Fre23 20.00-24.00 Mats Bergmans Tallparken Vinslöv Hässleholm Skåne
Sön25 17.00-21.00 Dolbyz Granada Lönsboda Osby Skåne
Tor29 18.30-22.30 Martinez Granbacken Löberöd Löberöd Eslöv Skåne
Fre30 20.00-24.00 Claes Lövgrens Tallparken Vinslöv Hässleholm Skåne
Lör31 Lasse Stefanz Ekebo Munka Ljungby Ängelholm Skåne
Lör31 20.00-24.00 Mats Bergmans Tingvalla Åstorp Åstorp Åstorp Skåne
Februari 2015
Sön8 17.00-21.00 Mats Bergmans Törringelund Oxie Svedala Skåne
Fre20 21.00-01.00 Lasse Stefanz Grevieparken Grevie Båstad Skåne
Lör21 20.00-24.00 Roger Berg Big Band Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Maj 2015
Fre15 20.00-24.00 Dolbyz Tydingesjön Broby Östra Göinge Skåne

Tipsa om dessa danser





wellnes_468x60