Dansprogram

Via län

Blekinge Dalarna Gotland Gävleborg Halland Jämtland Jönköping Kalmar Kronoberg Norrbotten Skåne Stockholm Södermanland Uppsala Värmland Västerbotten Västernorrland Västmanland Västra Götaland Örebro Östergötland

Danser på båtar visas inte under danser per län. Se danser på båtar på sidan för danser på båtar

Sortera kolumn genom att klicka på dess rubrik

Danser i Skåne län

Antal danser: 148

Datum Tid Dansband Dansställe Ort Kommun Län Övrigt
December
Sön4 15.00-19.00 Kjell-Reines Folkets Hus Arkelstorp Arkelstorp Kristianstad Skåne PRO
Sön4 17.00-21.00 Claes Lövgrens Granada Lönsboda Lönsboda Osby Skåne
Sön4 17.00-21.00 Drifters Törringelund Oxie Malmö Skåne
Tis6 15.00-19.00 Cedrix Folkets Park Glimåkra Glimåkra Glimåkra Skåne PRO
Tis6 18.00-22.00 Thoréns Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Tis6 15.00-19.00 Ronimas Granbacken Löberöd PRO Löberöd Eslöv Skåne PRO
Ons7 18.30-22.30 Candix Tallparken Vinslöv Vinslöv Hässleholm Skåne
Tor8 17.00-20.30 Liljas Tornsborg Färingtofta Klippan Skåne PRO
Tor8 18.30-22.30 Donnez Granbacken Löberöd Löberöd Eslöv Skåne
Fre9 20.00-24.00 Framed Tallparken Vinslöv Vinslöv Hässleholm Skåne
Lör10 21.00-01.00 Perikles Dagstorp Gillestuga Dösjebro Kävlinge Skåne
Lör10 21.00-01.00 Claes Lövgrens Parkköket Klippan Klippan Klippan Skåne
Lör10 Flamingokvintetten Surbrunnsparken Ystad Ystad Skåne
Lör10 20.00-24.00 Skåningarna Tingvalla Åstorp Åstorp Åstorp Skåne
Sön11 17.00-21.00 Engdahls Folkets Park Bjärnum Bjärnum Hässleholm Skåne
Sön11 17.00-21.00 Claes Lövgrens Törringelund Oxie Malmö Skåne
Tis13 18.00-22.00 Stensons Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Tis13 15.00-19.00 Lennart & Sune Granbacken Löberöd PRO Löberöd Eslöv Skåne PRO
Tis13 Stickan & Classe Granada Lönsboda PRO Lönsboda Osby Skåne PRO
Ons14 18.30-22.00 Matz Rogers Folkets Park Glimåkra Glimåkra Glimåkra Skåne
Tor15 18.30-22.30 Matz Rogers Granbacken Löberöd Löberöd Eslöv Skåne
Fre16 Skåningarna Haciendan Fleninge Fleninge Helsingborg Skåne
Fre16 Shoodix Edelweiss Helsingborg Helsingborg Helsingborg Skåne
Fre16 20.00-24.00 Glenn-Endys Tallparken Vinslöv Vinslöv Hässleholm Skåne
Lör17 Skåningarna Haciendan Fleninge Fleninge Helsingborg Skåne
Lör17 Perikles Slimminge bygdegård Janstorp Skurup Skåne
Lör17 21.00-01.00 Callinaz Parkköket Klippan Klippan Klippan Skåne
Lör17 21.30-01.30 Blender Granada Lönsboda Lönsboda Osby Skåne
Sön18 17.00-21.00 Callinaz Törringelund Oxie Malmö Skåne
Tis20 18.00-22.00 Holidays Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Tis20 15.00-19.00 Kent Borgström Granbacken Löberöd PRO Löberöd Eslöv Skåne PRO
Sön25 21.30-01.30 Scotts Granada Lönsboda Lönsboda Osby Skåne
Sön25 21.30-01.30 Enjoy Folkets Park Skurup Skurup Skurup Skåne
Sön25 19.30-24.00 Ingvar Fahsts Folkets Hus Svedala Svedala Svedala Skåne
Sön25 20.00-24.00 Bob Stevens Tingvalla Åstorp Åstorp Åstorp Skåne
Mån26 17.00-21.00 Bob Stevens Törringelund Oxie Malmö Skåne
Mån26 15.00-19.00 Ninnas Folkets Hus Svedala Svedala Svedala Skåne PRO
Tis27 Bengt Hedin & Co Sommarlust PRO Kristianstad Kristianstad Skåne PRO
Fre30 20.00-24.00 Donnez Folkets Park Glimåkra Glimåkra Glimåkra Skåne
Lör31 Tuboys Folkets Hus Bromölla Bromölla Bromölla Skåne PRO
Lör31 20.30-01.00 Stensons Tingvalla Åstorp Åstorp Åstorp Skåne
Januari 2017
Tor5 21.00-01.00 Callinaz Folkets Hus Bromölla Bromölla Bromölla Skåne
Tor5 Lasse Stefanz Kristianstad Arena Kristianstad Kristianstad Skåne
Tor5 Engdahls Granbacken Löberöd Löberöd Eslöv Skåne
Tor5 21.30-01.30 Black Jack Granada Lönsboda Lönsboda Osby Skåne
Tor5 21.00-01.00 Mats Bergmans Törringelund Oxie Malmö Skåne
Tor5 Perikles Tingvalla Tomelilla Tomelilla Tomelilla Skåne
Tor5 20.00-24.00 Skåningarna Tingvalla Åstorp Åstorp Åstorp Skåne
Fre6 17.00-21.00 Mats Bergmans Folkets Park Bjärnum Bjärnum Hässleholm Skåne
Fre6 Lasse Stefanz Folkets Park Trelleborg Trelleborg Trelleborg Skåne
Sön8 17.00-21.00 Stensons Törringelund Oxie Malmö Skåne
Tis10 18.00-22.00 Matz Bladhs Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Tor12 18.30-22.30 Holidays Granbacken Löberöd Löberöd Eslöv Skåne
Fre13 20.00-24.00 Engdahls Tallparken Vinslöv Vinslöv Hässleholm Skåne
Sön15 17.00-21.00 Bob Stevens Granada Lönsboda Lönsboda Osby Skåne
Sön15 17.00-21.00 Skåningarna Törringelund Oxie Malmö Skåne
Tis17 18.00-22.00 Hedins Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Ons18 18.30-22.30 Hedins Tallparken Vinslöv Vinslöv Hässleholm Skåne
Tor19 19.00-23.00 Sannex Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Fre20 20.00-24.00 Matz Bladhs Tallparken Vinslöv Vinslöv Hässleholm Skåne
Lör21 20.00-24.00 Thoréns Tingvalla Åstorp Åstorp Åstorp Skåne
Sön22 17.00-21.00 Engdahls Folkets Park Bjärnum Bjärnum Hässleholm Skåne
Sön22 17.00-21.00 Micke Ahlgrens Törringelund Oxie Malmö Skåne
Tor26 18.30-22.30 Matz Rogers Granbacken Löberöd Löberöd Eslöv Skåne
Fre27 18.00-22.00 Liljas Folkets Hus Bromölla Bromölla Bromölla Skåne PRO
Lör28 Lasse Stefanz Ekebo Munka Ljungby Ängelholm Skåne
Lör28 21.30-01.30 Scotts Törringelund Oxie Malmö Skåne
Lör28 Perikles Litemer Ystad Ystad Ystad Skåne
Sön29 17.00-21.00 Donnez Granada Lönsboda Lönsboda Osby Skåne
Sön29 17.00-21.00 Engdahls Törringelund Oxie Malmö Skåne
Februari 2017
Tor2 19.00-23.00 Kindbergs Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Tor2 18.30-22.30 Martinez Granbacken Löberöd Löberöd Eslöv Skåne
Fre3 20.00-24.00 Glenn-Endys Tallparken Vinslöv Vinslöv Hässleholm Skåne
Lör4 Streaplers Törringelund Oxie Malmö Skåne
Lör4 20.00-24.00 Donnez Tingvalla Åstorp Åstorp Åstorp Skåne
Sön5 17.00-21.00 Matz Bladhs Folkets Park Bjärnum Bjärnum Hässleholm Skåne
Sön5 17.00-21.00 Donnez Törringelund Oxie Malmö Skåne
Tis7 18.00-22.00 Donnez Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Tor9 18.30-22.30 Mats Bergmans Granbacken Löberöd Löberöd Eslöv Skåne
Fre10 21.00-01.00 Perikles Folkets Park Skurup Skurup Skurup Skåne
Lör11 Perikles Folkets Park Trelleborg Trelleborg Trelleborg Skåne
Tis14 18.00-22.00 Skåningarna Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Tor16 19.00-23.00 Date Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Fre17 21.00-01.00 Lasse Stefanz Grevieparken Grevie Båstad Skåne
Lör18 Lasse Stefanz Eslövshallen Eslöv Eslöv Skåne
Lör18 20.00-24.00 Matz Bladhs Tingvalla Åstorp Åstorp Åstorp Skåne
Sön19 17.00-21.00 Skåningarna Folkets Park Bjärnum Bjärnum Hässleholm Skåne
Sön19 17.00-21.00 Holidays Törringelund Oxie Malmö Skåne
Tor23 18.30-22.30 Matz Bladhs Granbacken Löberöd Löberöd Eslöv Skåne
Fre24 18.00-22.00 Orient Folkets Hus Bromölla Bromölla Bromölla Skåne PRO
Lör25 21.30-01.30 Black Jack Törringelund Oxie Malmö Skåne
Sön26 17.00-21.00 Engdahls Granada Lönsboda Lönsboda Osby Skåne
Tis28 18.00-22.00 Thoréns Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Mars 2017
Tor2 18.30-22.30 Bob Stevens Granbacken Löberöd Löberöd Eslöv Skåne
Fre3 Lasse Stefanz Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Fre3 20.00-24.00 Mats Bergmans Tallparken Vinslöv Vinslöv Hässleholm Skåne
Lör4 Lasse Stefanz Törringelund Oxie Malmö Skåne
Lör4 20.00-24.00 Thor Görans & Agneta Olsson Tingvalla Åstorp Åstorp Åstorp Skåne
Tis7 18.00-22.00 Chiquita Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Tor9 18.30-22.30 Skåningarna Granbacken Löberöd Löberöd Eslöv Skåne
Fre10 20.00-24.00 Holidays Tallparken Vinslöv Vinslöv Hässleholm Skåne
Tor16 19.00-23.00 Blender Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Lör18 20.00-24.00 Mats Bergmans Tingvalla Åstorp Åstorp Åstorp Skåne
Sön19 17.00-21.00 Donnez Folkets Park Bjärnum Bjärnum Hässleholm Skåne
Sön19 17.00-21.00 Per-Håkans Törringelund Oxie Malmö Skåne
Fre24 18.00-22.00 Memorys Folkets Hus Bromölla Bromölla Bromölla Skåne PRO
Fre24 21.00-01.00 Donnez Grevieparken Grevie Båstad Skåne
Fre24 20.00-24.00 Skåningarna Tallparken Vinslöv Vinslöv Hässleholm Skåne
Sön26 17.00-21.00 Martinez Törringelund Oxie Malmö Skåne
Tis28 18.00-22.00 Holidays Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Tis28 18.00-22.00 Martinez Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Fre31 20.00-24.00 Glenn-Endys Tallparken Vinslöv Vinslöv Hässleholm Skåne
April 2017
Lör1 Sannex Törringelund Oxie Malmö Skåne
Lör1 20.00-24.00 Micke Ahlgrens Tingvalla Åstorp Åstorp Åstorp Skåne
Tis4 18.00-22.00 Mats Bergmans Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Sön9 17.00-21.00 Holidays Granada Lönsboda Lönsboda Osby Skåne
Lör15 21.30-01.30 Sannex Granada Lönsboda Lönsboda Osby Skåne
Lör15 20.00-24.00 Claes Lövgrens Tingvalla Åstorp Åstorp Åstorp Skåne
Sön16 21.00-01.00 Martinez Folkets Hus Bromölla Bromölla Bromölla Skåne
Mån17 17.00-21.00 Chiquita Törringelund Oxie Malmö Skåne
Fre21 20.00-24.00 Engdahls Tydingesjön Broby Östra Göinge Skåne
Fre21 21.00-01.00 Streaplers Grevieparken Grevie Båstad Skåne
Tor27 19.00-23.00 Sannex Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Tor27 18.30-22.30 Holidays Granbacken Löberöd Löberöd Eslöv Skåne
Fre28 18.00-22.00 Nordhs Folkets Hus Bromölla Bromölla Bromölla Skåne PRO
Sön30 18.00-22.00 Thoréns Törringelund Oxie Malmö Skåne
Sön30 20.00-24.00 Glenn-Endys Tingvalla Åstorp Åstorp Åstorp Skåne
Maj 2017
Tor4 18.30-22.30 Matz Rogers Granbacken Löberöd Löberöd Eslöv Skåne
Tor11 18.30-22.30 Engdahls Granbacken Löberöd Löberöd Eslöv Skåne
Lör13 20.00-24.00 Bob Stevens Tingvalla Åstorp Åstorp Åstorp Skåne
Sön14 17.00-21.00 Engdahls Folkets Park Bjärnum Bjärnum Hässleholm Skåne
Sön14 18.00-22.00 Holidays Törringelund Oxie Malmö Skåne
Fre19 20.00-24.00 Glenn-Endys Tydingesjön Broby Östra Göinge Skåne
Fre19 Likes Vombs foder Veberöd Lund Skåne
Tis23 18.00-22.00 Engdahls Sundspärlan Helsingborg Helsingborg Skåne
Lör27 20.00-24.00 Skåningarna Tingvalla Åstorp Åstorp Åstorp Skåne
Juni 2017
Sön4 18.00-22.00 Glenn-Endys Törringelund Oxie Malmö Skåne
Tis6 Donnez Granbacken Löberöd Löberöd Eslöv Skåne
Sön18 18.00-22.00 Ninnas Törringelund Oxie Malmö Skåne
Tis27 18.30-22-30 Donnez Björka Loge Hardeberga, Södra Sandby Lund Skåne
Juli 2017
Sön9 17.00-21.00 Engdahls Törringelund Oxie Malmö Skåne
Augusti 2017
Fre11 20.00-24.00 Martinez Tydingesjön Broby Östra Göinge Skåne
Sön27 18.00-22.00 Martinez Törringelund Oxie Malmö Skåne
September 2017
Lör9 20.00-24.00 Glenn-Endys Tingvalla Åstorp Åstorp Åstorp Skåne
Fre22 20.00-24.00 Glenn-Endys Tydingesjön Broby Östra Göinge Skåne
Oktober 2017
Sön8 17.00-21.00 Glenn-Endys Granada Lönsboda Lönsboda Osby Skåne
Fre20 20.00-24.00 Glenn-Endys Tallparken Vinslöv Vinslöv Hässleholm Skåne
November 2017
Lör11 20.00-24.00 Glenn-Endys Folkets Park Glimåkra Glimåkra Glimåkra Skåne

Tipsa om dessa danser





Q2 2014 Image Banner 480 x 280