Dansprogram

Via län

Blekinge Dalarna Gotland Gävleborg Halland Jämtland Jönköping Kalmar Kronoberg Norrbotten Skåne Stockholm Södermanland Uppsala Värmland Västerbotten Västernorrland Västmanland Västra Götaland Örebro Östergötland

Danser på båtar visas inte under danser per län. Se danser på båtar på sidan för danser på båtar

Sortera kolumn genom att klicka på dess rubrik

Danser i Västernorrlands län

Antal danser: 90

Datum Tid Dansband Dansställe Ort Kommun Län Övrigt
September
Fre30 21.00-01.00 Sannex Casino Sundsvall Sundsvall Sundsvall Västernorrland
Oktober
Lör1 21.00-01.00 Sannex Olympia Bredbyn Bredbyn Örnsköldsvik Västernorrland
Lör1 20.00-24.00 Blender Folkets Hus Bollsta Bollstabruk Kramfors Västernorrland
Sön2 18.00-21.00 Serenad Åte Överhörnäs Överhörnäs Örnsköldsvik Västernorrland PRO
Sön2 18.00-21.30 Junix Häreborg Indal Sundsvall Västernorrland
Ons5 18.30-22.00 Janders Folkets Hus Bollsta Bollstabruk Kramfors Västernorrland
Tor6 19.00-22.30 Sandins Folkets Hus Skönsberg Skönsberg Sundsvall Västernorrland
Tor6 Perikles E Street Sundsvall Sundsvall Sundsvall Västernorrland
Fre7 21.00-01.00 Black Jack Casino Sundsvall Sundsvall Sundsvall Västernorrland
Lör8 20.00-24.00 Jannez Folkets Hus Bollsta Bollstabruk Kramfors Västernorrland
Lör8 21.00-01.00 Christerz Byvattnets bygdegård Skorped Örnsköldsvik Västernorrland
Sön9 18.00-21.00 Serenad Forsmoträffen Forsmo Sollefteå Västernorrland
Ons12 18.00-21.00 Peders Gnistan Örnsköldsvik Örnsköldsvik Örnsköldsvik Västernorrland PRO
Ons12 19.00-22.30 Ola & Jag Bergeforsparken Sörberge Timrå Västernorrland
Tor13 19.00-22.00 Mickes Folkets Hus Ramvik Ramvik Härnösand Västernorrland
Fre14 21.00-01.00 Donnez Casino Sundsvall Sundsvall Sundsvall Västernorrland
Lör15 20.00-24.00 Donnez Folkets Hus Bollsta Bollstabruk Kramfors Västernorrland
Sön16 19.00-23.00 Perikles Trolldansarna Sundsvall Sundsvall Västernorrland
Sön16 18.00-21.30 Hedins Häreborg Indal Sundsvall Västernorrland
Ons19 18.30-22.00 BarraBazz Folkets Hus Bollsta Bollstabruk Kramfors Västernorrland
Tor20 19.00-22.30 Per-Håkans Folkets Hus Skönsberg Skönsberg Sundsvall Västernorrland
Fre21 21.00-01.00 Per-Håkans Hullsta Sollefteå Sollefteå Sollefteå Västernorrland
Fre21 21.00-01.00 Blender Casino Sundsvall Sundsvall Sundsvall Västernorrland
Lör22 Thorleif Torstensson Hotell Hallstaberget Sollefteå Sollefteå Västernorrland
Lör22 Thor Görans & Agneta Olsson Hotell Hallstaberget Sollefteå Sollefteå Västernorrland
Sön23 18.00-22.00 Thor Görans & Agneta Olsson Isladan Bjästa Bjästa Örnsköldsvik Västernorrland
Sön23 18.00-21.00 Rogerz Forsmoträffen Forsmo Sollefteå Västernorrland
Ons26 19.00-22.30 Thor Görans & Agneta Olsson Bergeforsparken Sörberge Timrå Västernorrland
Ons26 18.00-21.00 Ola & Jag Gnistan Örnsköldsvik Örnsköldsvik Örnsköldsvik Västernorrland PRO
Tor27 19.00-22.00 BarraBazz Folkets Hus Ramvik Ramvik Härnösand Västernorrland
Fre28 21.00-01.00 Jannez Casino Sundsvall Sundsvall Sundsvall Västernorrland
Lör29 21.00-01.00 Titanix Folkets Hus Erikslund Erikslund Ånge Västernorrland
Sön30 18.00-21.30 Stensons Häreborg Indal Sundsvall Västernorrland
Sön30 19.00-23.00 Expanders Trolldansarna Sundsvall Sundsvall Västernorrland
November
Ons2 18.30-22.00 Ola & Jag Folkets Hus Bollsta Bollstabruk Kramfors Västernorrland
Tor3 19.00-22.30 Ej fastställt Folkets Hus Skönsberg Skönsberg Sundsvall Västernorrland
Fre4 21.00-01.00 Kindbergs Hullsta Sollefteå Sollefteå Sollefteå Västernorrland
Fre4 21.00-01.00 Finix Casino Sundsvall Sundsvall Sundsvall Västernorrland
Lör5 20.00-24.00 Lasse Stefanz Folkets Hus Bollsta Bollstabruk Kramfors Västernorrland
Lör5 21.00-01.00 Kindbergs Olympia Bredbyn Bredbyn Örnsköldsvik Västernorrland
Sön6 18.00-21.00 Christerz Åte Överhörnäs Överhörnäs Örnsköldsvik Västernorrland PRO
Sön6 18.00-21.00 Bälg-Ollez Forsmoträffen Forsmo Sollefteå Västernorrland
Ons9 18.00-21.00 Serenad Gnistan Örnsköldsvik Örnsköldsvik Örnsköldsvik Västernorrland PRO
Ons9 19.00-22.30 BarraBazz Bergeforsparken Sörberge Timrå Västernorrland
Tor10 19.00-22.00 Sandins Folkets Hus Ramvik Ramvik Härnösand Västernorrland
Fre11 21.00-01.00 Perikles Casino Sundsvall Sundsvall Sundsvall Västernorrland
Sön13 18.00-21.30 Sandins Häreborg Indal Sundsvall Västernorrland
Ons16 18.30-22.00 Hedins Folkets Hus Bollsta Bollstabruk Kramfors Västernorrland
Tor17 19.00-22.30 Junix Folkets Hus Skönsberg Skönsberg Sundsvall Västernorrland
Fre18 21.00-01.00 Per-Håkans Casino Sundsvall Sundsvall Sundsvall Västernorrland
Fre18 Kindbergs Brux Örnsköldsvik Örnsköldsvik Örnsköldsvik Västernorrland
Fre18 21.00-01.00 Blender Hullsta Sollefteå Sollefteå Sollefteå Västernorrland
Lör19 20.00-24.00 Claes Lövgrens Folkets Hus Bollsta Bollstabruk Kramfors Västernorrland
Sön20 18.00-21.00 Ola & Jag Forsmoträffen Forsmo Sollefteå Västernorrland
Ons23 19.00-22.30 Matz Rogers Bergeforsparken Sörberge Timrå Västernorrland
Ons23 18.00-21.00 Christerz Gnistan Örnsköldsvik Örnsköldsvik Örnsköldsvik Västernorrland PRO
Tor24 19.00-22.00 Janders Folkets Hus Ramvik Ramvik Härnösand Västernorrland
Fre25 Christerz Hullsta Sollefteå Sollefteå Sollefteå Västernorrland
Lör26 21.00-01.00 Scotts Folkets Hus Erikslund Erikslund Ånge Västernorrland
Lör26 21.00-01.00 Finix Vivansborg Timrå Timrå Västernorrland
Lör26 Christerz Faxen Ramsele Ramsele Sollefteå Västernorrland
Sön27 18.00-22.00 Fernandoz Isladan Bjästa Bjästa Örnsköldsvik Västernorrland
Sön27 18.00-21.30 Drifters Häreborg Indal Sundsvall Västernorrland
Ons30 18.30-22.00 Serenad Folkets Hus Bollsta Bollstabruk Kramfors Västernorrland
December
Tor1 19.00-22.30 Donnez Folkets Hus Skönsberg Skönsberg Sundsvall Västernorrland
Fre2 21.00-01.00 Donnez Hullsta Sollefteå Sollefteå Sollefteå Västernorrland
Lör3 21.00-01.00 Expanders Folkets Hus Ramvik Ramvik Härnösand Västernorrland
Sön4 18.00-21.00 Sörens Åte Överhörnäs Överhörnäs Örnsköldsvik Västernorrland PRO
Sön4 18.00-21.00 Hedins Forsmoträffen Forsmo Sollefteå Västernorrland
Ons7 19.00-22.30 Sandins Bergeforsparken Sörberge Timrå Västernorrland
Ons7 18.00-21.00 Mickes Gnistan Örnsköldsvik Örnsköldsvik Örnsköldsvik Västernorrland PRO
Tor8 19.00-22.00 Ola & Jag Folkets Hus Ramvik Ramvik Härnösand Västernorrland
Tor8 Christerz Hotell Mittlandia Ånge Ånge Västernorrland
Fre9 21.00-01.00 Streaplers Folkets Hus Bollsta Bollstabruk Kramfors Västernorrland
Lör10 Dreams Folkets Hus Bollsta Bollstabruk Kramfors Västernorrland
Tis13 18.30-22.00 Jontez Folkets Hus Bollsta Bollstabruk Kramfors Västernorrland
Tor15 19.00-22.30 Jontez Folkets Hus Skönsberg Skönsberg Sundsvall Västernorrland
Fre16 21.00-01.00 Jannez Hullsta Sollefteå Sollefteå Sollefteå Västernorrland
Lör17 Lasse Stefanz Aveny Sundsvall Sundsvall Sundsvall Västernorrland
Ons21 19.00-22.30 Serenad Bergeforsparken Sörberge Timrå Västernorrland
Sön25 21.00-01.00 Martinez Casino Sundsvall Sundsvall Sundsvall Västernorrland
Lör31 Kindbergs Hotell Hallstaberget Sollefteå Sollefteå Västernorrland
Lör31 21.00-01.00 Dreams Casino Sundsvall Sundsvall Sundsvall Västernorrland
Januari 2017
Ons4 20.00-01.00 Jannez Folkets Hus Ramvik Ramvik Härnösand Västernorrland
Ons4 20.00-01.00 Blender Folkets Hus Ramvik Ramvik Härnösand Västernorrland
Lör14 Perikles Folkets Hus Erikslund Erikslund Ånge Västernorrland
April 2017
Sön2 18.00-21.30 Junix Häreborg Indal Sundsvall Västernorrland
Sön30 Martinez Parkaden Härnösand Härnösand Härnösand Västernorrland
Juli 2017
Sön16 19.00-22.30 Junix Ånäsparken Kovland Kovland Sundsvall Västernorrland
September 2017
Sön3 19.00-22.30 Junix Ånäsparken Kovland Kovland Sundsvall Västernorrland

Tipsa om dessa danser





Q2 2014 Image Banner 480 x 280