Dansprogram

Via län

Blekinge Dalarnas Gotlands Gävleborgs Hallands Jämtlands Jönköpings Kalmar Kronobergs Norrbottens Skåne Stockholms Södermanlands Uppsala Värmlands Västerbottens Västernorrlands Västmanlands Västra Götalands Örebro Östergötlands

Danser på båtar visas inte under danser per län. Se danser på båtar på sidan för danser på båtar.

Sortera kolumn genom att klicka på dess rubrik

Danser i Västernorrlands län

Antal danser: 126

Datum Tid Dansband Dansställe Ort Kommun Län Övrigt
Juni
Fre22 21.00-02.00 Thor Görans & Agneta Olsson Åsens dansbana Liden Sundsvall Västernorrland
Fre22 Martinez Haverö hembygdsgård Säter Ånge Västernorrland
Lör23 21.00-02.00 Martinez Gussjönoret Gussjö Härnösand Västernorrland
Lör23 21.00-02.00 Mannerz Gussjönoret Gussjö Härnösand Västernorrland
Sön24 19.00-22.30 Finezze Ånäsparken Kovland Kovland Sundsvall Västernorrland
Ons27 19.00-22.30 Jive Hanssons Loge Långsele Sollefteå Västernorrland
Tor28 20.00-24.00 Perikles Ånäsparken Kovland Kovland Sundsvall Västernorrland
Fre29 Larz Kristerz Olearys Örnsköldsvik Örnsköldsvik Örnsköldsvik Västernorrland
Fre29 21.00-01.00 Glenn-Endys Kustladan Docksta Docksta Kramfors Västernorrland
Lör30 20.00-24.00 Streaplers Moliden Moliden Örnsköldsvik Västernorrland
Lör30 Shine Olearys Örnsköldsvik Örnsköldsvik Örnsköldsvik Västernorrland
Juli
Sön01 19.00-22.30 Tommys (FIN) Ånäsparken Kovland Kovland Sundsvall Västernorrland
Sön01 18.30-21.30 Ola & Jag Forsmonöjet Forsmo Sollefteå Västernorrland
Ons04 19.00-22.30 Mickes Hanssons Loge Långsele Sollefteå Västernorrland
Fre06 21.00-01.00 Streaplers Kustladan Docksta Docksta Kramfors Västernorrland
Lör07 20.00-01.00 Shine Hanssons Loge Långsele Sollefteå Västernorrland
Lör07 21.00-01.00 Martinez Tallbacken Ånge Ånge Ånge Västernorrland
Lör07 20.00-01.00 Dreams Hanssons Loge Långsele Sollefteå Västernorrland
Sön08 18.30-21.30 Christerz Forsmonöjet Forsmo Sollefteå Västernorrland
Sön08 19.00-22.30 BarraBazz Ånäsparken Kovland Kovland Sundsvall Västernorrland
Ons11 19.00-22.30 Donnez Hanssons Loge Långsele Sollefteå Västernorrland
Tor12 20.00-24.00 Expanders Ånäsparken Kovland Kovland Sundsvall Västernorrland
Fre13 21.00-01.00 Matz Bladhs Kustladan Docksta Docksta Kramfors Västernorrland
Sön15 18.00-22.30 Sandins Moliden Moliden Örnsköldsvik Västernorrland
Sön15 18.30-21.30 Rogerz Forsmonöjet Forsmo Sollefteå Västernorrland
Sön15 19.00-22.30 Junix Ånäsparken Kovland Kovland Sundsvall Västernorrland
Ons18 20.00-24.00 Casanovas Gussjönoret Gussjö Härnösand Västernorrland
Tor19 20.00-24.00 Expanders Moliden Moliden Örnsköldsvik Västernorrland
Tor19 20.00-24.00 Blender Gussjönoret Gussjö Härnösand Västernorrland
Fre20 21.00-01.00 Martinez Kustladan Docksta Docksta Kramfors Västernorrland
Fre20 20.00-01.00 Expanders Hanssons Loge Långsele Sollefteå Västernorrland
Fre20 20.00-01.00 Casanovas Hanssons Loge Långsele Sollefteå Västernorrland
Lör21 21.00-01.00 Expanders Tallbacken Ånge Ånge Ånge Västernorrland
Sön22 18.00-21.30 Ola & Jag Moliden Moliden Örnsköldsvik Västernorrland
Sön22 18.30-21.30 Janders Forsmonöjet Forsmo Sollefteå Västernorrland
Sön22 19.00-22.30 Hedins Ånäsparken Kovland Kovland Sundsvall Västernorrland
Ons25 19.00-22.30 Tommys (FIN) Hanssons Loge Långsele Sollefteå Västernorrland
Ons25 20.00-24.00 Sannex Gussjönoret Gussjö Härnösand Västernorrland
Tor26 20.00-24.00 Highlights Ånäsparken Kovland Kovland Sundsvall Västernorrland
Tor26 20.00-24.00 Bob Stevens Moliden Moliden Örnsköldsvik Västernorrland
Fre27 21.00-01.00 Black Jack Kustladan Docksta Docksta Kramfors Västernorrland
Sön29 18.30-21.30 Strike Forsmonöjet Forsmo Sollefteå Västernorrland
Sön29 19.00-22.30 Mickes Ånäsparken Kovland Kovland Sundsvall Västernorrland
Augusti
Ons01 20.00-24.00 Expanders Gussjönoret Gussjö Härnösand Västernorrland
Tor02 20.00-24.00 Mannerz Ånäsparken Kovland Kovland Sundsvall Västernorrland
Fre03 21.00-01.00 Fernandoz Kustladan Docksta Docksta Kramfors Västernorrland
Lör04 20.00-24.00 Martinez Hanssons Loge Långsele Sollefteå Västernorrland
Lör04 21.00-01.00 Finezze Björkängen Ljustorp Ljustorp Timrå Västernorrland
Sön05 18.00-22.00 Jive Moliden Moliden Örnsköldsvik Västernorrland
Sön05 19.00-22.30 Janders Ånäsparken Kovland Kovland Sundsvall Västernorrland
Sön05 18.30-21.30 Bälg-Ollez Forsmonöjet Forsmo Sollefteå Västernorrland
Ons08 20.00-24.00 Jannez Gussjönoret Gussjö Härnösand Västernorrland
Tor09 19.00-22.30 Matz Bladhs Hanssons Loge Långsele Sollefteå Västernorrland
Fre10 21.00-01.00 Jive Kustladan Docksta Docksta Kramfors Västernorrland
Lör11 21.00-01.00 Larz Kristerz Tallbacken Ånge Ånge Ånge Västernorrland
Sön12 18.00-21.30 Mickes Moliden Moliden Örnsköldsvik Västernorrland
Sön12 19.00-22.30 Matz Rogers Ånäsparken Kovland Kovland Sundsvall Västernorrland
Sön12 18.30-21.30 BarraBazz Forsmonöjet Forsmo Sollefteå Västernorrland
Ons15 19.00-22.30 Lövgrens Hanssons Loge Långsele Sollefteå Västernorrland
Ons15 20.00-24.00 Highlights Gussjönoret Gussjö Härnösand Västernorrland
Tor16 20.00-24.00 Jannez Ånäsparken Kovland Kovland Sundsvall Västernorrland
Tor16 Christerz Tallbacken Ånge Ånge Ånge Västernorrland
Fre17 21.00-01.00 Jannez Kustladan Docksta Docksta Kramfors Västernorrland
Lör18 20.00-01.00 Mannerz Hanssons Loge Långsele Sollefteå Västernorrland
Lör18 20.00-24.00 Lövgrens Moliden Moliden Örnsköldsvik Västernorrland
Lör18 20.00-01.00 Kindbergs Hanssons Loge Långsele Sollefteå Västernorrland
Sön19 18.30-21.30 Serenad Forsmonöjet Forsmo Sollefteå Västernorrland
Sön19 19.00-22.30 Holens Ånäsparken Kovland Kovland Sundsvall Västernorrland
Tor23 19.00-22.30 Micke Ahlgrens Hanssons Loge Långsele Sollefteå Västernorrland
Tor23 20.00-24.00 Blender Ånäsparken Kovland Kovland Sundsvall Västernorrland
Fre24 21.00-01.00 Engdahls Kustladan Docksta Docksta Kramfors Västernorrland
Sön26 19.00-22.30 Samzons Ånäsparken Kovland Kovland Sundsvall Västernorrland
Sön26 18.30-21.30 Harmony Forsmonöjet Forsmo Sollefteå Västernorrland
Sön26 18.00-22.00 Donnez Moliden Moliden Örnsköldsvik Västernorrland
Ons29 18.00-21.00 Mickes Gnistan Örnsköldsvik Örnsköldsvik Örnsköldsvik Västernorrland PRO
Ons29 19.00-22.30 Janders Hanssons Loge Långsele Sollefteå Västernorrland
Ons29 19.00-22.30 BarraBazz Hanssons Loge Långsele Sollefteå Västernorrland
Fre31 21.00-01.00 Lövgrens Kustladan Docksta Docksta Kramfors Västernorrland
September
Lör01 21.00-01.00 Black Jack Folkan Matfors Matfors Sundsvall Västernorrland
Sön02 19.00-22.30 Junix Ånäsparken Kovland Kovland Sundsvall Västernorrland
Sön02 18.30-21.30 Hedins Forsmonöjet Forsmo Sollefteå Västernorrland
Tis04 18.30-22.00 Lövgrens Folkets Hus Bollsta Bollstabruk Kramfors Västernorrland
Fre07 Blender Parkaden Härnösand Härnösand Härnösand Västernorrland
Sön09 18.30-21.30 Sven-Rogers Forsmonöjet Forsmo Sollefteå Västernorrland
Sön09 19.00-22.30 BarraBazz Ånäsparken Kovland Kovland Sundsvall Västernorrland
Ons12 19.00-22.30 Jive Bergeforsparken Sörberge Timrå Västernorrland
Ons12 18.00-21.00 Erik Lihm & Ann-Cathrine Wiklander Gnistan Örnsköldsvik Örnsköldsvik Örnsköldsvik Västernorrland PRO
Tor13 18.30-22.00 Tommys (FIN) Folkets Hus Ramvik Ramvik Härnösand Västernorrland
Ons19 18.30-22.00 Serenad Folkets Hus Bollsta Bollstabruk Kramfors Västernorrland
Fre21 Lasse Stefanz Folkets Hus Bollsta Bollstabruk Kramfors Västernorrland
Ons26 19.00-22.30 Serenad Bergeforsparken Sörberge Timrå Västernorrland
Ons26 18.00-21.00 Ola & Jag Gnistan Örnsköldsvik Örnsköldsvik Örnsköldsvik Västernorrland PRO
Tor27 18.30-22.00 BarraBazz Folkets Hus Ramvik Ramvik Härnösand Västernorrland
Sön30 18.00-21.30 Skåningarna Häreborg Indal Sundsvall Västernorrland
Oktober
Tor04 18.30-22.00 Sandins Folkets Hus Bollsta Bollstabruk Kramfors Västernorrland
Fre05 Martinez Folkets Hus Bollsta Bollstabruk Kramfors Västernorrland
Fre05 21.00-01.00 Blender Bergeforsparken Sörberge Timrå Västernorrland
Ons10 18.00-21.00 Serenad Gnistan Örnsköldsvik Örnsköldsvik Örnsköldsvik Västernorrland PRO
Ons10 19.00-22.30 Junix Bergeforsparken Sörberge Timrå Västernorrland
Tor11 18.30-22.00 Janders Folkets Hus Ramvik Ramvik Härnösand Västernorrland
Lör13 Perikles Folkets Hus Bollsta Bollstabruk Kramfors Västernorrland
Lör13 21.00-01.00 Black Jack Olympia Bredbyn Bredbyn Örnsköldsvik Västernorrland
Tis16 18.30-22.00 Tommys (FIN) Folkets Hus Bollsta Bollstabruk Kramfors Västernorrland
Ons24 19.00-22.30 Samzons Bergeforsparken Sörberge Timrå Västernorrland
Ons24 18.00-21.00 Bälg-Ollez Gnistan Örnsköldsvik Örnsköldsvik Örnsköldsvik Västernorrland PRO
Tor25 18.30-22.00 Micke Ahlgrens Folkets Hus Ramvik Ramvik Härnösand Västernorrland
Fre26 Jannez Bergeforsparken Sörberge Timrå Västernorrland
Sön28 18.00-21.30 Micke Ahlgrens Häreborg Indal Sundsvall Västernorrland
November
Tor01 18.30-22.00 Fernandoz Folkets Hus Bollsta Bollstabruk Kramfors Västernorrland
Fre02 Larz Kristerz Brux Örnsköldsvik Örnsköldsvik Örnsköldsvik Västernorrland
Ons07 19.00-22.30 Hedins Bergeforsparken Sörberge Timrå Västernorrland
Ons07 18.00-21.00 BarraBazz Gnistan Örnsköldsvik Örnsköldsvik Örnsköldsvik Västernorrland PRO
Tor08 18.30-22.00 Hedins Folkets Hus Ramvik Ramvik Härnösand Västernorrland
Ons14 18.30-22.00 BarraBazz Folkets Hus Bollsta Bollstabruk Kramfors Västernorrland
Ons21 19.00-22.30 Strike Bergeforsparken Sörberge Timrå Västernorrland
Ons21 18.00-21.00 Mickes Gnistan Örnsköldsvik Örnsköldsvik Örnsköldsvik Västernorrland PRO
Tor22 18.30-22.00 Serenad Folkets Hus Ramvik Ramvik Härnösand Västernorrland
Ons28 18.30-22.00 Ola & Jag Folkets Hus Bollsta Bollstabruk Kramfors Västernorrland
December
Sön02 18.00-21.00 Harmony Hullsta Gård Sollefteå Sollefteå Västernorrland PRO
Ons05 19.00-22.30 Thor Görans & Agneta Olsson Bergeforsparken Sörberge Timrå Västernorrland
Ons05 18.00-21.00 Serenad Gnistan Örnsköldsvik Örnsköldsvik Örnsköldsvik Västernorrland PRO
Tor06 18.30-22.00 Sandins Folkets Hus Ramvik Ramvik Härnösand Västernorrland
Tor06 Christerz Hotell Mittlandia Ånge Ånge Västernorrland
Ons12 18.30-22.00 Mickes Folkets Hus Bollsta Bollstabruk Kramfors Västernorrland
Ons19 19.00-22.30 Matz Rogers Bergeforsparken Sörberge Timrå Västernorrland
Ons19 18.00-21.00 Janders Gnistan Örnsköldsvik Örnsköldsvik Örnsköldsvik Västernorrland PRO