Dansprogram

Via län

Blekinge Dalarnas Gotlands Gävleborgs Hallands Jämtlands Jönköpings Kalmar Kronobergs Norrbottens Skåne Stockholms Södermanlands Uppsala Värmlands Västerbottens Västernorrlands Västmanlands Västra Götalands Örebro Östergötlands

Danser på båtar visas inte under danser per län. Se danser på båtar på sidan för danser på båtar.

Sortera kolumn genom att klicka på dess rubrik

Danser i Jämtlands län

Antal danser: 112

Datum Tid Dansband Dansställe Ort Kommun Län Övrigt
April
Ons08 19.00-22.30 Löpsjötorparns Lyransgården Fåker Östersund Jämtland PRO
Tor09 21.00-01.00 Jannez Furuparken Östersund Ope Östersund Jämtland
Fre17 19.00-22.30 Löpsjötorparns Folkets Hus Strömsund Strömsund Strömsund Jämtland PRO
Lör18 21.00-02.00 Expanders Nornan Stugun Stugun Ragunda Jämtland
Lör18 21.00-02.00 Casanovas Nornan Stugun Stugun Ragunda Jämtland
Sön19 19.00-22.30 Ola & Jag Folkets Hus Östersund Östersund Östersund Jämtland PRO
Ons22 19.00-22.30 Agneta & Peter Lyransgården Fåker Östersund Jämtland PRO
Lör25 19.00-22.30 Glads Vemhåns bygdegård Vemhån Härjedalen Jämtland PRO
Sön26 19.00-22.30 Pär Norlings Folkets Hus Östersund Östersund Östersund Jämtland PRO
Maj
Lör02 Jannez Näskottshallen Nälden Krokom Jämtland
Lör02 Streaplers Näskottshallen Nälden Krokom Jämtland
Ons06 19.00-22.30 Pär Norlings Lyransgården Fåker Östersund Jämtland PRO
Fre08 20.00-02.00 Callinaz Aspåsnäset Aspås Krokom Jämtland
Fre08 20.00-02.00 Shine Aspåsnäset Aspås Krokom Jämtland
Lör09 19.00-22.30 Löpsjötorparns GT-lokalen Hedeviken Hedeviken Härjedalen Jämtland PRO
Lör09 20.00-02.00 Voyage Aspåsnäset Aspås Krokom Jämtland
Lör09 20.00-02.00 Expanders Aspåsnäset Aspås Krokom Jämtland
Sön10 19.00-22.30 Löpsjötorparns Folkets Hus Östersund Östersund Östersund Jämtland PRO
Fre15 19.00-22.30 Agneta & Peter Folkets Hus Strömsund Strömsund Strömsund Jämtland PRO
Fre15 21.00-01.00 Perikles Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Sön17 Löpsjötorparns Hårkvallen Lit Lit Östersund Jämtland PRO
Fre22 21.00-01.00 Fernandoz Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Lör23 21.00-01.00 Blender Aspåsnäset Aspås Krokom Jämtland
Sön24 19.00-22.30 Ola & Jag Hårkvallen Lit Lit Östersund Jämtland
Sön24 19.00-22.30 Finezze Hårkvallen Lit Lit Östersund Jämtland
Ons27 19.00-22.30 Serenad Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland PRO
Fre29 21.00-01.00 Casanovas Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Lör30 Eloge Fröjdholmen Myrviken Berg Jämtland
Juni
Ons03 19.00-22.30 Finezze Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland PRO
Fre05 19.00-22.30 Serenad Strömsunds Hembygsgård Strömsund Strömsund Jämtland PRO
Fre05 20.00-01.00 Blixterz Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Fre05 20.00-01.00 Foxie Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Lör06 21.00-01.00 Jannez Aspåsnäset Aspås Krokom Jämtland
Sön07 19.00-22.30 Strike Hårkvallen Lit Lit Östersund Jämtland
Ons10 19.00-22.30 Glads Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland PRO
Fre12 19.00-22.30 Pär Norlings Torpet Bräcke Bräcke Bräcke Jämtland
Fre12 21.00-01.00 Sannex Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Lör13 21.00-01.00 Allstars Aspåsnäset Aspås Krokom Jämtland
Ons17 19.00-22.30 Pär Norlings Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland PRO
Fre19 21.00-01.00 Callinaz Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Lör20 20.00-02.00 Callinaz Trätojordsbacken Hammarstrand Hammarstrand Ragunda Jämtland
Lör20 20.00-02.00 Martinez Trätojordsbacken Hammarstrand Hammarstrand Ragunda Jämtland
Ons24 19.00-22.30 Agneta & Peter Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland PRO
Fre26 21.00-01.00 Streaplers Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Lör27 Eloge Sätervallen Älvros Härjedalen Jämtland
Lör27 21.00-02.00 Casanovas Aspåsnäset Aspås Krokom Jämtland
Lör27 21.00-02.00 Perikles Aspåsnäset Aspås Krokom Jämtland
Juli
Ons01 19.00-22.30 Serenad Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland PRO
Fre03 19.00-22.30 Serenad Torpet Bräcke Bräcke Bräcke Jämtland
Fre03 19.00-22.30 Pär Norlings Strömsunds Hembygsgård Strömsund Strömsund Jämtland PRO
Fre03 21.00-01.00 PerHåkans Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Tis07 20.00-24.00 Matz Bladhs Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Ons08 19.00-22.30 Strike Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland PRO
Tor09 20.00-24.00 Martinez Bygdegården Arvesund Mattmar Åre Jämtland
Fre10 Mickeys Dundermarknaden Strömsund Strömsund Jämtland
Fre10 22.00-02.00 Jannez Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Lör11 22.00-02.00 Casanovas Skålans bygdegård Skålan Berg Jämtland
Lör11 Serenad Åparken Ytterån Ytterån Krokom Jämtland PRO
Lör11 Scotts Dundermarknaden Strömsund Strömsund Jämtland
Ons15 20.00-24.00 Jannez Furuviken Hällesjö Hällesjö Bräcke Jämtland
Ons15 19.00-22.30 BarraBazz Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland PRO
Fre17 21.00-01.00 Blender Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Lör18 22.00-02.00 Strike Hede hembygdsgård Hede Härjedalen Jämtland
Tis21 20.00-24.00 Fernandoz Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Ons22 20.00-24.00 Black Jack Furuviken Hällesjö Hällesjö Bräcke Jämtland
Ons22 19.00-22.30 Ola & Jag Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland PRO
Fre24 21.00-01.00 Highlights Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Ons29 20.00-24.00 Callinaz Furuviken Hällesjö Hällesjö Bräcke Jämtland
Ons29 19.00-22.30 Olle Kjells Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland PRO
Tor30 20.00-24.00 Thor Görans & Agneta Olzzon Bygdegården Arvesund Mattmar Åre Jämtland
Fre31 20.00-01.00 Callinaz Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Fre31 20.00-01.00 Mickeys Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Augusti
Lör01 Löpsjötorparns Storön Sveg Sveg Härjedalen Jämtland
Sön02 19.00-22.30 Ola & Jag Hårkvallen Lit Lit Östersund Jämtland
Ons05 19.00-22.30 Sven-Rogers Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland PRO
Fre07 19.00-22.30 Agneta & Peter Torpet Bräcke Bräcke Bräcke Jämtland
Fre07 21.00-01.00 Sandins Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Lör08 20.00-02.00 Jannez Trätojordsbacken Hammarstrand Hammarstrand Ragunda Jämtland
Lör08 20.00-02.00 Expanders Trätojordsbacken Hammarstrand Hammarstrand Ragunda Jämtland
Ons12 19.00-22.30 Christerz Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland PRO
Fre14 19.00-22.30 Agneta & Peter Strömsunds Hembygsgård Strömsund Strömsund Jämtland PRO
Fre14 20.00-01.00 Eloge Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Fre14 20.00-01.00 Lövgrens Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Sön16 Agneta & Peter Hårkvallen Lit Lit Östersund Jämtland
Ons19 19.00-22.30 Agneta & Peter Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland PRO
Fre21 21.00-01.00 Donnez Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Lör22 21.00-01.00 Blender Aspåsnäset Aspås Krokom Jämtland
Fre28 19.00-22.30 Strike Trångsvikens bygdegård Trångsviken Krokom Jämtland
Fre28 20.00-01.00 Martinez Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Fre28 20.00-01.00 Black Jack Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Lör29 21.00-02.00 Highlights Aspåsnäset Aspås Krokom Jämtland
Lör29 21.00-02.00 Foxie Aspåsnäset Aspås Krokom Jämtland
September
Fre04 19.00-22.30 BarraBazz Torpet Bräcke Bräcke Bräcke Jämtland
Fre04 21.00-01.00 Allstars Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Lör05 21.00-01.00 Jannez Aspåsnäset Aspås Krokom Jämtland
Fre11 20.00-01.00 Expanders Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Fre11 20.00-01.00 Shine Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Ons16 19.00-23.00 Ola & Jag Lyransgården Fåker Östersund Jämtland PRO
Fre25 19.00-22.30 Pär Norlings Trångsvikens bygdegård Trångsviken Krokom Jämtland
Lör26 19.00-22.30 Löpsjötorparns Lövåsgården Vemdalen Härjedalen Jämtland PRO
Oktober
Ons07 19.00-23.00 Serenad Lyransgården Fåker Östersund Jämtland PRO
Fre09 19.00-22.30 Mickes Folkets Hus Strömsund Strömsund Strömsund Jämtland PRO
Ons21 19.00-23.00 BarraBazz Lyransgården Fåker Östersund Jämtland PRO
Fre30 19.00-22.30 Ola & Jag Trångsvikens bygdegård Trångsviken Krokom Jämtland
November
Ons04 19.00-22.30 Finezze Lyransgården Fåker Östersund Jämtland PRO
Ons18 19.00-23.00 Glads Lyransgården Fåker Östersund Jämtland PRO
Fre20 19.00-22.30 Finezze Folkets Hus Strömsund Strömsund Strömsund Jämtland PRO
Lör21 19.00-22.30 Olle Kjells Vemhåns bygdegård Vemhån Härjedalen Jämtland PRO
Fre27 19.00-22.30 Sven-Rogers Trångsvikens bygdegård Trångsviken Krokom Jämtland
December
Ons09 19.00-23.00 Agneta & Peter Lyransgården Fåker Östersund Jämtland PRO
Fre18 19.00-22.30 Agneta & Peter Trångsvikens bygdegård Trångsviken Krokom Jämtland
Mån28 19.00-22.30 Ola & Jag Folkets Hus Strömsund Strömsund Strömsund Jämtland PRO