Länk till denna nyhet: https://www.danslogen.se/dansnyheter/nyhet/13643
Ankies lägger ner
2025-05-24
På Ankies Facebooksida kan man nu läsa att bandet efter sin timeout, även har tagit beslutet att läsa mer bandet helt.
Läs hela inlägget nedan.
Vi i Ankies har efter mycket funderande bestämt oss för att lägga ner bandet. Det här har verkligen inte varit ett enkelt beslut, för vi har älskat varje stund tillsammans med er — att få stå på scen, möta er på dansgolven och dela alla dessa fina stunder genom åren.
Vi vill från djupet av våra hjärtan tacka er alla som har följt oss, stöttat och dansat till oss. Ni har gett oss glädje, skratt och oförglömliga minnen.
Vi vill också rikta ett varmt tack till vårt produktionsbolag LS TonArt, alla arrangörer och alla andra vi haft förmånen att jobba med genom åren. Utan er hade resan inte blivit densamma.
Vi önskar er allt gott framöver, och vem vet — kanske möts vi någonstans i svängen! Och tills dess - fortsätt dansa!
Länk till denna nyhet: https://www.danslogen.se/dansnyheter/nyhet/13642
Säsongsavslutning för Galaxendansen
2025-05-23
Kurt Sundin besökte Folkets hus Ersboda utanför Umeå på fredagen den 16 maj 2025 när det var säsongsavslutning för Galaxendansen med dansbanden Mickes och Finezze på scenen.
Länk till denna nyhet: https://www.danslogen.se/dansnyheter/nyhet/13641
Regeringen öppnar upp för att sänka dansbandsmomsen
2025-05-21
Regeringen öppnar för att sänka momsen på danstillställningar från 25 till 6 procent i höstbudgeten, meddelar kulturminister Parisa Liljestrand (M) enligt TT.
Länk till denna nyhet: https://www.danslogen.se/dansnyheter/nyhet/13640
Vill du lära dig dansa nya, spännande danser?
2025-05-20
iDance är en plats i Stockholm för Salsa, Bachata och Kizomba.
iDance Studios har varit en del av Stockholms dansscen sedan 2014 och är en mötesplats för alla som vill upptäcka eller utveckla sin passion för danser utanför bugg och fox.
Skolan grundades av Andreas Källman, femfaldig svensk mästare i Bachata, som har undervisat i både Salsa och Bachata sedan 2008. Här handlar det inte bara om att lära sig steg, det handlar om att bli en del av en varm och välkomnande gemenskap.
- Vår idé är att skapa en mötesplats där Stockholmare kan komma och träffa andra på ett roligt och avslappnat sätt genom dans, bereättar Andreas.
Dans för alla
Oavsett om du är nybörjare eller har dansat i flera år, erbjuder iDance kurser på alla nivåer. Skolan är känd för sin inkluderande och energiska atmosfär där du kan utvecklas i din egen takt samtidigt som du har roligt.
Vilka danser kan du lära dig på iDance?
På iDance kan du fördjupa dig i några av de mest populära pardanserna, förtum vår klassiska fox och bugg:
Salsa – en rytmisk och fartfylld dans med kubanska och latinamerikanska influenser.
Bachata – en sensuell och musikalisk dans med mjuka rörelser och närhet till musiken.
Kizomba – en långsammare, taktkänslig dans med fokus på kontakt och musikalitet.
Två centrala dansstudios i Stockholm
För att göra det enkelt att delta i kurser och events har iDance två centralt belägna dansstudior:
iDance Studio Valhalla – Valhallavägen 55, Östermalm
iDance Studio Söder – Tjurbergsgatan 27, Södermalm