Julkonsert med familjen Sigfridsson
2022-09-15

Foto: Amanda Sigfridsson
Den 10 och 11 december blir det julkonserter med familjen Sigfridsson på teatern i Kristianstad
Länk till denna nyhet: http://www.danslogen.se/dansnyheter/nyhet/11627
Foto: Dolbyz
Dolbyz spelade i Billesholms Folkets Park den 7 juni
Här kan du hitta i danser i Sveriges största register över danser.
Prova med en titt i vårt dansprogram innan du ringer vänner eller letar på Google.
Idag är det fredag 13 juni 2025, Aina och Aino har namnsdag
2022-09-15
Foto: Amanda Sigfridsson
Den 10 och 11 december blir det julkonserter med familjen Sigfridsson på teatern i Kristianstad
Länk till denna nyhet: http://www.danslogen.se/dansnyheter/nyhet/11627
2025-06-13
2025-06-11
Bertil Elfström, H.M. Konungen och Drottning Silvia
Foto: Jonas Borg, Kungl. Maj:st Ordern
Vid en ceremoni i Lovisa Ulrikas matsal på Kungliga Slottet i Stockholm den 9 juni 2025 tog grundaren av Dansbandsveckan i Malung och tidigare ordförande för Dansbandsveckan Bertil Elfström emot H.M. Konungens medalj av 5:e storleken i högblått band.
Länk till denna nyhet: https://www.danslogen.se/dansnyheter/nyhet/13657
2025-06-11
Mats kommer att sluta i PerHåkans och skriver följande på deras Facebooksida:
Hej alla underbara vänner!
Lite nyheter från min lilla tillvaro. Jag kommer att kliva av PH:s-tåget. Orsaken till det är att jag vill fokusera på mina söner framöver, alla av mina tre grabbar har sina egna resor framåt som jag vill ta del av.
När Pelle frågade om jag vill börja att spela i Per-Håkans så tackade jag nej, men att jag vikarierar i evigheter om det funkar. Nu har jag spelat i 3 1/2 år, vilket jag absolut inte trodde. Det har varit fantastiska år.
Jag vill tacka Pelle, Linus och Anton för allt. Ni är underbara! Jag vill även tacka alla i ”PH:s-familjen” som jag fått träffa.
Vi ses säkert nåt framöver. Jag kommer vara kvar i PH:s till de har hittat en bra ersättare.
Puss å kram till er alla!
Mats
Länk till denna nyhet: https://www.danslogen.se/dansnyheter/nyhet/13656
2025-06-10
Maxi Jäsklid och Max Lindquist
Foto: Streaplers
Tyvärr slutar Maxi som gitarrist hos oss i Streaplers. Tråkigt tycker vi…men vi önskar Maxi lycka till med kommande projekt. Stort tack till Maxi för den här tiden!
Vi har samtidigt den stora glädjen att presentera vår nya gitarrist, Max Lindqvist…som vi hoppas Streaplersfansen tar emot med öppna armar!
Maxi Jäsklid hälsar via Streaplers faceboksida följande.
Jag har beslutat mig för att gå vidare i livet och slutar nu i Streaplers. Vill säga tack till alla sköna personer som jag haft nöjet att jobba med, på och vid sidan av scen. Och givetvis ett jättestort tack till alla fantastiska Streaplers-vänner för ert otroligt fina engagemang! Allt gott / Maxi.
Länk till denna nyhet: https://www.danslogen.se/dansnyheter/nyhet/13655
2025-06-08
Följande har blivit nominerade till en Guldklave för år 2025.
Årets dansband
Årets låt
Årets album
Årets musiker, nominerade av Sveriges dansbandsmusiker
Årets vokalist
Länk till denna nyhet: https://www.danslogen.se/dansnyheter/nyhet/13654
2025-06-08
Foto: Nikola Stankovic
Dansbandsveckan meddelar idag att ny konferencier för Guldklavegalan år 2025 blir ingen mindre än vår mycket populära och folkkära countrydrottning, Jill Johnson.
Länk till denna nyhet: https://www.danslogen.se/dansnyheter/nyhet/13653
2025-06-08
Via Youtube kan man följa med Mickeys på turné.
I nedan videoklipp dokumenterar de resan ner till Grycksbo där de spelade på Tansvallen den 24 maj. Följ med dem in i turnébussen och se hur det går till inför en spelning.
Länk till denna nyhet: https://www.danslogen.se/dansnyheter/nyhet/13652
2025-06-07
Foto: Callinaz
Callinaz kommer att minska antalet spelning under år 2025 och skriver på sin facebooksida om anledningen.
I 15 år har vi turnerat på heltid med vårt lilla band. Toppar och dalar och en massa ljuvliga minnen har vi att spara i våra hjärtan.
Det behövs inte någon raketforskarutbildning för att räkna ut att det är ett slitsamt yrke.
Ni som följer oss vet att vi brinner för förändring och förbättring. Vi vill försöka locka ut fler till dansen, vi vill förbättra arbetsmiljön och jobbar för bättre förutsättningar för både oss själva och våra fantastiska kollegor.
Men att brinna för något och älska kräver också mycket av en. En energibank som faktiskt både laddas och töms med samma bränsle.
Vi vill så mycket och vi har så mycket idéer! Så vi har tänkt och funderat.
Hur ska vi göra för att orka fullfölja våra drömmar, orka förbättra, förändra och nå ut. Hur kan vi göra för att få in fler band i branschen, få ut fler unga till dansen och allt annat vi så gärna vill ha tid för.
Vi har tänk och bestämt oss för att helt enkelt frigöra tid.
Från och med till hösten så kommer vi att minska på antalet spelningar. På grund av många skäl.
Vi behöver mer återhämtning för att orka vara den bästa versionen av Callinaz som bara går.
Vi vill lämna plats för er att faktiskt längta efter en dans till oss och kanske skapa möjlighet för andra och nya band att ta plats.
Vi vill skapa utrymme och tid för att kunna utvecklas och breddas. Både musikaliskt och som band men även branschen i stort.
Ni är helt otroliga som åker land och rike runt och dansar till era favoriter - fortsätt göra det men tänk också hur man som enskild individ kan bidra till förändring.
Kanske måste man ibland backa på det man älskar allra mest för att få mer ut av det i slutändan?
Givetvis ska ni inte sluta åka efter era favoriter. Men kanske ibland att det duger att dansa i den lille bygdegården i sin egen by till ett helt okänt band och stötta sina lokala arrangörer än att åka 35 mil enkel resa.
Vi drar ner på spelningarna till 2026. Vi hoppas och tror att det kan bidra till någon form av förändring och förbättring.
All kärlek!
Länk till denna nyhet: https://www.danslogen.se/dansnyheter/nyhet/13651
2025-06-06
Foto: Pressbild Dansbandsveckan
Dansbandsveckans grundare Bertil Elfström tilldelas H.M. Konungens medalj i 5:e storleken i högblått band för betydande insatser inom svensk dansbandsmusik.
Medaljen delas ut vid en ceremoni den 9 juni 2025.
Länk till denna nyhet: https://www.danslogen.se/dansnyheter/nyhet/13650
2025-06-06
Den 6 juni firar vi Sveriges Nationaldag. Denna dag kallades tidigare Svenska Flaggans Dag och ännu längre tillbaka i tiden gick dagen under namnet Gustav Vasas dag.
Länk till denna nyhet: https://www.danslogen.se/dansnyheter/nyhet/13649