Dansprogram

Via län

Blekinge Dalarna Gotland Gävleborg Halland Jämtland Jönköping Kalmar Kronoberg Norrbotten Skåne Stockholm Södermanland Uppsala Värmland Västerbotten Västernorrland Västmanland Västra Götaland Örebro Östergötland

Danser på båtar visas inte under danser per län. Se danser på båtar på sidan för danser på båtar

Sortera kolumn genom att klicka på dess rubrik

Danser i Dalarnas län

Antal danser: 225

Datum Tid Dansband Dansställe Ort Kommun Län Övrigt
Juni
Ons29 19.00-23.00 Wretaz Stjärnsundsparken Stjärnsund Hedemora Dalarna
Tor30 19.00-23.00 Finix Lilltorpet Falun Falun Falun Dalarna
Tor30 22.00-02.00 Martinez Ludvikafesten Ludvika Ludvika Dalarna
Juli
Fre1 22.00-02.00 Rezar Ludvikafesten Ludvika Ludvika Dalarna
Fre1 13.30-17.00 Holens Söderbärkeparken Söderbärke Smedjebacken Dalarna PRO
Lör2 22.00-02.00 Ej fastställt Ludvikafesten Ludvika Ludvika Dalarna
Lör2 21.00-01.00 Sannex Mannes Loge Boda, Svärdsjö Falun Dalarna
Sön3 19.00-23.00 Claes Lövgrens Lilltorpet Falun Falun Falun Dalarna
Tis5 19.00-23.00 Highlights Tyllsnäs udde Borlänge Borlänge Dalarna
Ons6 20.30-00.30 Jannez Hjortnäs Brygga Hjortnäs Leksand Dalarna
Ons6 19.00-23.00 Callinaz Stjärnsundsparken Stjärnsund Hedemora Dalarna
Tor7 19.00-23.00 Blender Lilltorpet Falun Falun Falun Dalarna
Fre8 Scotts Bliktpunkten Nusnäs Mora Dalarna
Fre8 19.00-23.00 Clavez Rättviksparken Rättvik Rättvik Dalarna PRO
Fre8 13.30-17.00 Cedrix Söderbärkeparken Söderbärke Smedjebacken Dalarna PRO
Lör9 Fernandoz Strandbackens Folkpark Dala-Floda Gagnef Dalarna
Sön10 19.00-23.00 Streaplers Lilltorpet Falun Falun Falun Dalarna
Sön10 18.00-22.00 Casanovas Tyllsnäs udde Borlänge Borlänge Dalarna
Ons13 20.30-00.30 Sannex Hjortnäs Brygga Hjortnäs Leksand Dalarna
Ons13 19.00-23.00 Claes Lövgrens Stjärnsundsparken Stjärnsund Hedemora Dalarna
Tor14 19.00-23.00 Mannerz Lilltorpet Falun Falun Falun Dalarna
Fre15 13.30-17.00 Strike Söderbärkeparken Söderbärke Smedjebacken Dalarna PRO
Lör16 21.30-01.30 Larz Kristerz Boggbergets festplats Evertsberg Älvdalen Dalarna
Lör16 19.00-23.00 Jonnys Oreparken Furudal Rättvik Dalarna PRO
Sön17 19.00-23.00 Matz Bladhs Lilltorpet Falun Falun Falun Dalarna
Sön17 21.00-02.00 Callinaz Orrskogen Malung Malung Dalarna
Sön17 21.00-02.00 Casanovas Orrskogen Malung Malung Dalarna
Sön17 21.00-02.00 Date Orrskogen Malung Malung Dalarna
Sön17 21.00-02.00 Deléns Orrskogen Malung Malung Dalarna
Sön17 21.00-02.00 Hanne Mette Band (NO) Orrskogen Malung Malung Dalarna
Sön17 21.00-02.00 Jive Orrskogen Malung Malung Dalarna
Sön17 21.00-02.00 Lill-Stickans Orrskogen Malung Malung Dalarna
Sön17 21.00-02.00 Ninnas Orrskogen Malung Malung Dalarna
Sön17 21.00-02.00 Tommys (FIN) Orrskogen Malung Malung Dalarna
Sön17 21.00-02.00 Xplays Orrskogen Malung Malung Dalarna
Mån18 20.00-01.00 Arvingarna Orrskogen Malung Malung Dalarna
Mån18 20.00-01.00 CCA Orrskogen Malung Malung Dalarna
Mån18 20.00-01.00 Flamingokvintetten Orrskogen Malung Malung Dalarna
Mån18 20.00-01.00 Junix Orrskogen Malung Malung Dalarna
Mån18 20.00-01.00 Kindbergs Orrskogen Malung Malung Dalarna
Mån18 20.00-01.00 Mannerz Orrskogen Malung Malung Dalarna
Mån18 20.00-01.00 Mickeys Orrskogen Malung Malung Dalarna
Mån18 20.00-01.00 Orient Orrskogen Malung Malung Dalarna
Mån18 20.00-01.00 Pia Pihlgrens Orrskogen Malung Malung Dalarna
Mån18 20.00-01.00 Sounders Orrskogen Malung Malung Dalarna
Mån18 20.00-01.00 Streaplers Orrskogen Malung Malung Dalarna
Mån18 20.00-01.00 Thor Görans & Agneta Olsson Orrskogen Malung Malung Dalarna
Tis19 20.00-01.00 Bälgtrökken (NO) Orrskogen Malung Malung Dalarna
Tis19 20.00-01.00 Catch Orrskogen Malung Malung Dalarna
Tis19 20.00-01.00 Chiquita Orrskogen Malung Malung Dalarna
Tis19 20.00-01.00 Contrazt (NO) Orrskogen Malung Malung Dalarna
Tis19 20.00-01.00 Horizont Orrskogen Malung Malung Dalarna
Tis19 20.00-01.00 Jannez Orrskogen Malung Malung Dalarna
Tis19 20.00-01.00 Matz Bladhs Orrskogen Malung Malung Dalarna
Tis19 20.00-01.00 Micke Ahlgrens Orrskogen Malung Malung Dalarna
Tis19 20.00-01.00 Perikles Orrskogen Malung Malung Dalarna
Tis19 20.00-01.00 Sannex Orrskogen Malung Malung Dalarna
Tis19 20.00-01.00 Wizex Orrskogen Malung Malung Dalarna
Tis19 20.00-01.00 Znits Orrskogen Malung Malung Dalarna
Tis19 13.30-17.00 Chiquita Orrskogen PRO Malung Malung Dalarna PRO
Ons20 20.30-00.30 Larz Kristerz Hjortnäs Brygga Hjortnäs Leksand Dalarna
Ons20 20.00-01.00 Bob Stevens Orrskogen Malung Malung Dalarna
Ons20 20.00-01.00 Expanders Orrskogen Malung Malung Dalarna
Ons20 20.00-01.00 Foxie Orrskogen Malung Malung Dalarna
Ons20 20.00-01.00 Framed Orrskogen Malung Malung Dalarna
Ons20 20.00-01.00 Jontez Orrskogen Malung Malung Dalarna
Ons20 20.00-01.00 Kandis (DK) Orrskogen Malung Malung Dalarna
Ons20 20.00-01.00 Lasse Stefanz Orrskogen Malung Malung Dalarna
Ons20 20.00-01.00 Liljedahls Orrskogen Malung Malung Dalarna
Ons20 20.00-01.00 Mona-Jill Band (NO) Orrskogen Malung Malung Dalarna
Ons20 20.00-01.00 Rune Rudberg Band (NO) Orrskogen Malung Malung Dalarna
Ons20 20.00-01.00 San Marino & Linda (FIN) Orrskogen Malung Malung Dalarna
Ons20 20.00-01.00 Scotts Orrskogen Malung Malung Dalarna
Ons20 19.00-23.00 Mats Bergmans Stjärnsundsparken Stjärnsund Hedemora Dalarna
Tor21 20.00-01.00 Alvenfors Orrskogen Malung Malung Dalarna
Tor21 20.00-01.00 Barbados Orrskogen Malung Malung Dalarna
Tor21 20.00-01.00 Bröderna Lindqvist Orrskogen Malung Malung Dalarna
Tor21 20.00-01.00 Drifters Orrskogen Malung Malung Dalarna
Tor21 20.00-01.00 Engdahls Orrskogen Malung Malung Dalarna
Tor21 20.00-01.00 Finix Orrskogen Malung Malung Dalarna
Tor21 20.00-01.00 Hedins Orrskogen Malung Malung Dalarna
Tor21 20.00-01.00 Holidays Orrskogen Malung Malung Dalarna
Tor21 20.00-01.00 Larz Kristerz Orrskogen Malung Malung Dalarna
Tor21 20.00-01.00 Mats Bergmans Orrskogen Malung Malung Dalarna
Tor21 20.00-01.00 Voyage Orrskogen Malung Malung Dalarna
Tor21 20.00-01.00 Wahlströms Orrskogen Malung Malung Dalarna
Fre22 20.00-02.00 Bengt Hennings Orrskogen Malung Malung Dalarna
Fre22 20.00-02.00 Black Jack Orrskogen Malung Malung Dalarna
Fre22 20.00-02.00 Dreams Orrskogen Malung Malung Dalarna
Fre22 20.00-02.00 Fernandoz Orrskogen Malung Malung Dalarna
Fre22 20.00-02.00 Glenn-Endys Orrskogen Malung Malung Dalarna
Fre22 20.00-02.00 Highlights Orrskogen Malung Malung Dalarna
Fre22 20.00-02.00 Janders Orrskogen Malung Malung Dalarna
Fre22 20.00-02.00 Jhohans (NO) Orrskogen Malung Malung Dalarna
Fre22 20.00-02.00 Line & Grabbarna Orrskogen Malung Malung Dalarna
Fre22 20.00-02.00 Per-Håkans Orrskogen Malung Malung Dalarna
Fre22 20.00-02.00 Starkens spelmän Orrskogen Malung Malung Dalarna
Fre22 20.00-02.00 Svänzons Orrskogen Malung Malung Dalarna
Fre22 20.00-02.00 Voize Orrskogen Malung Malung Dalarna
Fre22 21.30-01.30 Mickeys Sågudden Särna Särna Älvdalen Dalarna
Fre22 13.30-17.00 Lars Erikssons Söderbärkeparken Söderbärke Smedjebacken Dalarna PRO
Lör23 20.00-02.00 Blender Orrskogen Malung Malung Dalarna
Lör23 20.00-02.00 Blue Hawaii (DK) Orrskogen Malung Malung Dalarna
Lör23 20.00-02.00 Claes Lövgrens Orrskogen Malung Malung Dalarna
Lör23 20.00-02.00 Donnez Orrskogen Malung Malung Dalarna
Lör23 20.00-02.00 Excess Orrskogen Malung Malung Dalarna
Lör23 20.00-02.00 Gunhild Carling Family Orrskogen Malung Malung Dalarna
Lör23 20.00-02.00 Martinez Orrskogen Malung Malung Dalarna
Lör23 20.00-02.00 Russindalens Spelmän Orrskogen Malung Malung Dalarna
Lör23 20.00-02.00 Sannex Orrskogen Malung Malung Dalarna
Lör23 20.00-02.00 Stensons Orrskogen Malung Malung Dalarna
Lör23 20.00-02.00 Titanix Orrskogen Malung Malung Dalarna
Lör23 20.00-02.00 Towe Widerberg & Janssons orkester Orrskogen Malung Malung Dalarna
Lör23 21.00-01.00 Larz Kristerz Torp Krylbo Krylbo Avesta Dalarna
Sön24 19.00-23.00 Fernandoz Lilltorpet Falun Falun Falun Dalarna
Sön24 18.00-22.00 Mannerz Tyllsnäs udde Borlänge Borlänge Dalarna
Ons27 20.30-00.30 Blender Hjortnäs Brygga Hjortnäs Leksand Dalarna
Ons27 13.30-17.30 Janne Stefans Lindesnäs Herrgård Lindesnäs Vansbro Dalarna
Ons27 19.00 Benny Anderssons Orkester Sammilsdal Leksand Leksand Dalarna
Ons27 19.00-23.00 Matz Bladhs Stjärnsundsparken Stjärnsund Hedemora Dalarna
Tor28 19.00-23.00 Casanovas Lilltorpet Falun Falun Falun Dalarna
Fre29 21.00-01.00 Westlights Storsäterns dansbana Grövelsjön Älvdalen Dalarna
Fre29 13.30-17.00 Junix Söderbärkeparken Söderbärke Smedjebacken Dalarna PRO
Lör30 21.30-01.30 Framed Boggbergets festplats Evertsberg Älvdalen Dalarna
Lör30 Westlights Hjortnäs Brygga Hjortnäs Leksand Dalarna
Lör30 21.00-02.00 Finix Rättviksparken Rättvik Rättvik Dalarna
Lör30 21.00-02.00 Titanix Rättviksparken Rättvik Rättvik Dalarna
Lör30 21.00-01.00 Drifters Torp Krylbo Krylbo Avesta Dalarna
Sön31 19.00-23.00 Thor Görans & Agneta Olsson Lilltorpet Falun Falun Falun Dalarna
Augusti
Tis2 19.00-23.00 Jannez Tyllsnäs udde Borlänge Borlänge Dalarna
Ons3 20.30-00.30 Barbados Hjortnäs Brygga Hjortnäs Leksand Dalarna
Ons3 19.00-23.00 Streaplers Stjärnsundsparken Stjärnsund Hedemora Dalarna
Ons3 20.00-01.00 Dreams Säterdalen Säter Säter Dalarna
Ons3 20.00-22.00 PopNix Säterdalen Säter Säter Dalarna
Tor4 19.00-23.00 Expanders Lilltorpet Falun Falun Falun Dalarna
Fre5 Larz Kristerz Bliktpunkten Nusnäs Mora Dalarna
Fre5 Scotts Liljan Borlänge Borlänge Borlänge Dalarna
Fre5 13.30-17.00 Jonnys Söderbärkeparken Söderbärke Smedjebacken Dalarna PRO
Lör6 21.30-01.30 Thor Görans & Agneta Olsson Boggbergets festplats Evertsberg Älvdalen Dalarna
Lör6 19.00-23.00 Samzons Oreparken Furudal Rättvik Dalarna PRO
Lör6 21.00-01.00 Finix Venjans festplats Venjan Mora Dalarna
Sön7 19.00-23.00 Bengt Hennings Lilltorpet Falun Falun Falun Dalarna
Ons10 19.00-23.00 Bengt Hennings Stjärnsundsparken Stjärnsund Hedemora Dalarna
Tor11 19.00-23.00 Sannex Lilltorpet Falun Falun Falun Dalarna
Fre12 13.30-17.00 Mobergs Söderbärkeparken Söderbärke Smedjebacken Dalarna PRO
Lör13 21.00-01.00 Wahlströms Mannes Loge Boda, Svärdsjö Falun Dalarna
Sön14 19.00-23.00 Martinez Lilltorpet Falun Falun Falun Dalarna
Mån15 19.00-21.30 Aspeboda Spelmanslag Tunabygdens gammelgård Borlänge Borlänge Dalarna
Tis16 19.00-23.00 Finix Tyllsnäs udde Borlänge Borlänge Dalarna
Ons17 19.00-23.00 Donnez Stjärnsundsparken Stjärnsund Hedemora Dalarna
Tor18 19.00-23.00 Highlights Lilltorpet Falun Falun Falun Dalarna
Fre19 19.00-23.00 Strike Rättviksparken Rättvik Rättvik Dalarna PRO
Fre19 13.30-17.00 Jiges Söderbärkeparken Söderbärke Smedjebacken Dalarna PRO
Sön21 19.00-23.00 Ej fastställt Lilltorpet Falun Falun Falun Dalarna
Sön21 13.30-17.30 Janne Stefans Lindesnäs Herrgård Lindesnäs Vansbro Dalarna
Sön21 18.00-22.00 Expanders Tyllsnäs udde Borlänge Borlänge Dalarna
Ons24 19.00-23.00 Janders Stjärnsundsparken Stjärnsund Hedemora Dalarna
Fre26 19.00-23.00 Holens Folkets Park Skeer Skeer Orsa Dalarna PRO
Fre26 13.30-17.00 Samzons Söderbärkeparken Söderbärke Smedjebacken Dalarna PRO
Lör27 21.00-01.00 Casanovas Mannes Loge Boda, Svärdsjö Falun Dalarna
Sön28 18.00-22.00 Blender Tyllsnäs udde Borlänge Borlänge Dalarna
Ons31 19.00-23.00 Micke Ahlgrens Stjärnsundsparken Stjärnsund Hedemora Dalarna
September
Lör3 19.00-23.00 BarraBazz Oreparken Furudal Rättvik Dalarna PRO
Lör3 19.00-22.00 Orsa spelmanslag Orsa hembygdsgård Orsa Orsa Dalarna
Lör3 21.30-01.30 Per-Görans Sågudden Särna Särna Älvdalen Dalarna
Sön4 18.00-22.00 Bob Stevens Folkets Park Hedemora Hedemora Hedemora Dalarna
Sön4 14.00-17.30 Holens Forumdansen Kvarnsveden Kvarnsveden Borlänge Dalarna PRO
Tor8 19.00-23.00 Blender Säterdalen Säter Säter Dalarna
Fre9 13.30-17.00 Mobergs Folkets Park Avesta Avesta Avesta Dalarna PRO
Sön11 14.00-17.30 Lars Erikssons Forumdansen Kvarnsveden Kvarnsveden Borlänge Dalarna PRO
Tor15 19.00-23.00 Highlights Säterdalen Säter Säter Dalarna
Fre16 Drifters Idre fjäll Idre Älvdalen Dalarna
Fre16 Voize Idre fjäll Idre Älvdalen Dalarna
Fre16 19.00-23.00 Samzons Rättviksparken Rättvik Rättvik Dalarna PRO
Lör17 Excess Idre fjäll Idre Älvdalen Dalarna
Lör17 Per-Håkans Idre fjäll Idre Älvdalen Dalarna
Lör17 Larz Kristerz Sporthallen Ludvika Ludvika Ludvika Dalarna
Lör17 17.00-21.00 Tång & Co Vallmogården Malung Malung Malung Dalarna PRO
Sön18 14.00-17.30 Sandins Forumdansen Kvarnsveden Kvarnsveden Borlänge Dalarna PRO
Fre23 13.30-17.00 Hedins Folkets Park Avesta Avesta Avesta Dalarna PRO
Fre23 19.00-23.00 Pär Norlings Folkets Park Skeer Skeer Orsa Dalarna PRO
Sön25 14.00-17.30 Junix Forumdansen Kvarnsveden Kvarnsveden Borlänge Dalarna PRO
Fre30 18.00-21.30 Mittbandet Nybo bygdegård Gustafs Säter Dalarna PRO
Oktober
Lör1 19.00-23.00 Hedins Oreparken Furudal Rättvik Dalarna PRO
Lör1 19.00-23.00 Aspeboda Spelmanslag Orsa hembygdsgård Orsa Orsa Dalarna
Lör1 19.00-23.00 Orsa spelmanslag Orsa hembygdsgård Orsa Orsa Dalarna
Sön2 14.00-17.30 Hedins Forumdansen Kvarnsveden Kvarnsveden Borlänge Dalarna PRO
Fre7 13.30-17.00 Jonnys Folkets Park Avesta Avesta Avesta Dalarna PRO
Lör8 19.30-23.00 Aspeboda Spelmanslag Aspeboda bygdegård Aspeboda Falun Dalarna
Sön9 18.00-22.00 Janders Folkets Park Hedemora Hedemora Hedemora Dalarna
Sön9 14.00-17.30 Matz Rogers Forumdansen Kvarnsveden Kvarnsveden Borlänge Dalarna PRO
Tor13 13.30-17.00 Janne Stefans Folkets Hus Ludvika Ludvika Ludvika Dalarna PRO
Fre14 19.00-23.00 BarraBazz Rättviksparken Rättvik Rättvik Dalarna PRO
Sön16 14.00-17.30 Sounders Forumdansen Kvarnsveden Kvarnsveden Borlänge Dalarna PRO
Sön16 16.00-19.30 Janne Stefans Ordenshuset Nås Nås Vansbro Dalarna
Fre21 13.30-17.00 Sandbergs Folkets Park Avesta Avesta Avesta Dalarna PRO
Fre21 18.00-21.30 Löpsjötorparns Nybo bygdegård Gustafs Säter Dalarna PRO
Sön23 14.00-17.30 Gideons Forumdansen Kvarnsveden Kvarnsveden Borlänge Dalarna PRO
Tis25 13.30-17.00 Junix Folkets Park Hedemora Hedemora Hedemora Dalarna
Fre28 19.00-23.00 Löpsjötorparns Folkets Park Skeer Skeer Orsa Dalarna PRO
Sön30 14.00-17.30 Kjell Dahls Forumdansen Kvarnsveden Kvarnsveden Borlänge Dalarna PRO
November
Fre4 13.30-17.00 Tång & Co Folkets Park Avesta Avesta Avesta Dalarna PRO
Lör5 19.00-23.00 Janssons orkester Oreparken Furudal Rättvik Dalarna PRO
Sön6 14.00-17.30 Björn & Erik Duo Forumdansen Kvarnsveden Kvarnsveden Borlänge Dalarna PRO
Fre11 19.00-23.00 Pär Norlings Rättviksparken Rättvik Rättvik Dalarna PRO
Sön13 14.00-17.30 Jonnys Forumdansen Kvarnsveden Kvarnsveden Borlänge Dalarna PRO
Fre18 13.30-17.00 BarraBazz Folkets Park Avesta Avesta Avesta Dalarna PRO
Fre18 18.00-21.30 Ola & Jag Nybo bygdegård Gustafs Säter Dalarna PRO
Lör19 17.00-21.00 BarraBazz Vallmogården Malung Malung Malung Dalarna PRO
Sön20 14.00-17.30 Samzons Forumdansen Kvarnsveden Kvarnsveden Borlänge Dalarna PRO
Fre25 19.00-23.00 Kjell Dahls Folkets Park Skeer Skeer Orsa Dalarna PRO
Sön27 14.00-17.30 Janssons orkester Forumdansen Kvarnsveden Kvarnsveden Borlänge Dalarna PRO
December
Fre2 13.30-17.00 Holens Folkets Park Avesta Avesta Avesta Dalarna PRO
Fre2 19.00-23.00 Löpsjötorparns Rättviksparken Rättvik Rättvik Dalarna PRO
Sön4 14.00-17.30 Strike Forumdansen Kvarnsveden Kvarnsveden Borlänge Dalarna PRO
Tor8 13.30-17.00 Junix Folkets Hus Ludvika Ludvika Ludvika Dalarna PRO
Lör10 19.30-23.00 Aspeboda Spelmanslag Aspeboda bygdegård Aspeboda Falun Dalarna
Fre16 13.30-17.00 Janssons orkester Folkets Park Avesta Avesta Avesta Dalarna PRO
Sön18 14.00-17.30 Ola & Jag Forumdansen Kvarnsveden Kvarnsveden Borlänge Dalarna PRO
Fre30 13.30-17.00 Lars Erikssons Folkets Park Avesta Avesta Avesta Dalarna PRO
Januari 2017
Tor5 Janne Stefans Folkets Hus Ludvika Ludvika Ludvika Dalarna PRO
Februari 2017
Fre10 19.00-23.00 Janne Stefans Rättviksparken Rättvik Rättvik Dalarna PRO
Fre24 13.30-17.00 Junix Folkets Park Avesta Avesta Avesta Dalarna PRO
Mars 2017
Fre10 19.00-23.00 Clavez Rättviksparken Rättvik Rättvik Dalarna PRO
April 2017
Sön30 14.00-17.30 Junix Forumdansen Kvarnsveden Kvarnsveden Borlänge Dalarna PRO

Tipsa om dessa danser





Q2 2014 Image Banner 480 x 280