Dansprogram

Via län

Blekinge Dalarna Gotland Gävleborg Halland Jämtland Jönköping Kalmar Kronoberg Norrbotten Skåne Stockholm Södermanland Uppsala Värmland Västerbotten Västernorrland Västmanland Västra Götaland Örebro Östergötland

Sortera kolumn genom att klicka på dess rubrik

Danser i Dalarnas län

Antal danser: 81

Datum Tid Dansband Dansställe Ort Kommun Län Övrigt
Oktober
Lör4 20.00-24.00 Casanovas Folkets Hus Smedjebacken Smedjebacken Smedjebacken Dalarna
Lör4 Larz Kristerz Moraparken Mora Mora Dalarna
Lör4 Chapelle Rättviksparken Rättvik Rättvik Dalarna
Sön5 18.00-22.00 Titanix Folkets Park Hedemora Hedemora Hedemora Dalarna
Sön5 15.00-18.30 Mobergs Stora Björn PRO Borlänge Borlänge Dalarna PRO
Tis7 13.30-17.00 Micke Ahlgrens Folkets Park Hedemora Hedemora Hedemora Dalarna
Tor9 13.30-17.00 Cedrix Folkets Hus Ludvika Ludvika Ludvika Dalarna PRO
Tor9 19.00-23.00 Expanders Stora Björn Galaxen Borlänge Borlänge Dalarna
Fre10 19.00-23.00 Samzons Rättviksparken Rättvik Rättvik Dalarna PRO
Lör11 19.30-23.00 Aspeboda Spelmanslag Aspeboda bygdegård Aspeboda Falun Dalarna
Sön12 18.00-22.00 Callinaz Folkets Park Hedemora Hedemora Hedemora Dalarna
Sön12 15.00-18.30 Gideons Stora Björn PRO Borlänge Borlänge Dalarna PRO
Fre17 13.30-17.00 BarraBazz Folkets Park Avesta Avesta Avesta Dalarna PRO
Fre17 19.00-23.00 After eight Folkets Park Skeer Skeer Orsa Dalarna PRO
Sön19 18.00-22.00 Jontez Folkets Park Hedemora Hedemora Hedemora Dalarna
Sön19 15.00-18.30 Bob Stevens Stora Björn PRO Borlänge Borlänge Dalarna PRO
Tis21 13.30-17.00 Sounders Folkets Park Hedemora Hedemora Hedemora Dalarna
Tor23 13.30-17.00 Löpsjötorparns Folkets Hus Ludvika Ludvika Ludvika Dalarna PRO
Tor23 19.00-23.00 Casanovas Folkets Hus Säter Säter Säter Dalarna
Lör25 19.00-23.00 Skarvarna Oreparken Furudal Rättvik Dalarna PRO
Lör25 Larz Kristerz Rots bystuga Älvdalen Älvdalen Dalarna
Lör25 Voyage Stora Björn Galaxen Borlänge Borlänge Dalarna
Sön26 18.00-22.00 Drifters Folkets Park Hedemora Hedemora Hedemora Dalarna
Sön26 15.00-18.30 Micke Ahlgrens Stora Björn PRO Borlänge Borlänge Dalarna PRO
Ons29 13.30-17.00 Jonnys Folkets Hus Gubbo Gubbo Smedjebacken Dalarna
Fre31 13.30-17.00 Holens Folkets Park Avesta Avesta Avesta Dalarna PRO
November
Lör1 Top Cats (show) Dalasalen Falun Falun Dalarna
Sön2 18.00-22.00 Donnez Folkets Park Hedemora Hedemora Hedemora Dalarna
Sön2 15.00-18.30 Ola & Jag Stora Björn PRO Borlänge Borlänge Dalarna PRO
Tis4 13.30-17.00 Fernandoz Folkets Park Hedemora Hedemora Hedemora Dalarna
Tor6 19.00-23.00 Blender Stora Björn Galaxen Borlänge Borlänge Dalarna
Fre7 19.00-23.00 Kennings Jägra bystuga Jägra Malung Dalarna PRO
Fre7 19.00-23.00 Pär Norlings Rättviksparken Rättvik Rättvik Dalarna PRO
Sön9 18.00-22.00 Black Jack Folkets Park Hedemora Hedemora Hedemora Dalarna
Sön9 15.00-18.30 Sounders Stora Björn PRO Borlänge Borlänge Dalarna PRO
Fre14 13.30-17.00 Tång & Co Folkets Park Avesta Avesta Avesta Dalarna PRO
Fre14 19.00-23.00 Mittbandet Folkets Park Skeer Skeer Orsa Dalarna PRO
Sön16 18.00-22.00 Per-Håkans Folkets Park Hedemora Hedemora Hedemora Dalarna
Sön16 Skarvarna Ordenshuset Nås Nås Vansbro Dalarna
Tis18 13.30-17.00 Junix Folkets Park Hedemora Hedemora Hedemora Dalarna
Tor20 13.30-17.00 Jonnys Folkets Hus Ludvika Ludvika Ludvika Dalarna PRO
Fre21 Larz Kristerz (show) Klockargården Tällberg Tällberg Leksand Dalarna
Fre21 21.00-01.00 Martinez Orrskogen Malung Malung Dalarna
Lör22 20.00-24.00 Zlips Folkets Hus Smedjebacken Smedjebacken Smedjebacken Dalarna
Lör22 Larz Kristerz (show) Klockargården Tällberg Tällberg Leksand Dalarna
Lör22 19.00-23.00 After eight Oreparken Furudal Rättvik Dalarna PRO
Sön23 18.00-22.00 Streaplers Folkets Park Hedemora Hedemora Hedemora Dalarna
Sön23 15.00-18.30 Holens Stora Björn PRO Borlänge Borlänge Dalarna PRO
Ons26 13.30-17.00 Skarvarna Folkets Hus Gubbo Gubbo Smedjebacken Dalarna
Tor27 19.00-23.00 Perikles Folkets Hus Säter Säter Säter Dalarna
Fre28 13.30-17.00 Junix Folkets Park Avesta Avesta Avesta Dalarna PRO
Fre28 Larz Kristerz (show) Klockargården Tällberg Tällberg Leksand Dalarna
Fre28 19.00-23.00 Skarvarna Rättviksparken Rättvik Rättvik Dalarna PRO
Lör29 Lasse Stefanz Ishallen Älvdalen Älvdalen Älvdalen Dalarna
Lör29 Larz Kristerz (show) Klockargården Tällberg Tällberg Leksand Dalarna
Sön30 18.00-22.00 Matz Bladhs Folkets Park Hedemora Hedemora Hedemora Dalarna
Sön30 15.00-18.30 Sandins Stora Björn PRO Borlänge Borlänge Dalarna PRO
December
Tis2 13.30-17.00 BarraBazz Folkets Park Hedemora Hedemora Hedemora Dalarna
Fre5 Larz Kristerz (show) Klockargården Tällberg Tällberg Leksand Dalarna
Lör6 13.30-17.00 Country Dudes Folkets Hus Ludvika Ludvika Ludvika Dalarna PRO
Lör6 Larz Kristerz (show) Klockargården Tällberg Tällberg Leksand Dalarna
Sön7 18.00-22.00 Jannez Folkets Park Hedemora Hedemora Hedemora Dalarna
Sön7 15.00-18.30 Jonnys Stora Björn PRO Borlänge Borlänge Dalarna PRO
Tis9 13.30-17.00 Holens Folkets Hus Säter Säter Säter Dalarna
Tor11 19.00-23.00 Zlips Folkets Hus Säter Säter Säter Dalarna
Fre12 13.30-17.00 Hedins Folkets Park Avesta Avesta Avesta Dalarna PRO
Fre12 Larz Kristerz (show) Klockargården Tällberg Tällberg Leksand Dalarna
Lör13 19.30-23.00 Aspeboda Spelmanslag Aspeboda bygdegård Aspeboda Falun Dalarna
Lör13 Larz Kristerz (show) Klockargården Tällberg Tällberg Leksand Dalarna
Sön14 18.00-22.00 Micke Ahlgrens Folkets Park Hedemora Hedemora Hedemora Dalarna
Sön14 15.00-18.30 BarraBazz Stora Björn PRO Borlänge Borlänge Dalarna PRO
Fre19 Larz Kristerz (show) Klockargården Tällberg Tällberg Leksand Dalarna
Lör20 Larz Kristerz (show) Klockargården Tällberg Tällberg Leksand Dalarna
Sön21 18.00-22.00 Claes Lövgrens Folkets Park Hedemora Hedemora Hedemora Dalarna
Tor25 Ej fastställt Stora Björn Galaxen Borlänge Borlänge Dalarna
Fre26 13.30-17.00 Jonnys Folkets Park Avesta Avesta Avesta Dalarna PRO
Sön28 18.00-22.00 Kindbergs Folkets Park Hedemora Hedemora Hedemora Dalarna
Sön28 15.00-18.30 Wretaz Stora Björn PRO Borlänge Borlänge Dalarna PRO
Februari 2015
Sön22 15.00-18.00 Strike Stora Björn PRO Borlänge Borlänge Dalarna PRO
Mars 2015
Fre13 19.00-23.00 Mittbandet Rättviksparken Rättvik Rättvik Dalarna PRO
April 2015
Fre17 19.00-23.00 Strike Folkets Park Skeer Skeer Orsa Dalarna PRO

Tipsa om dessa danser





wellnes_468x60