Dansprogram

Via län

Blekinge Dalarnas Gotlands Gävleborgs Hallands Jämtlands Jönköpings Kalmar Kronobergs Norrbottens Skåne Stockholms Södermanlands Uppsala Värmlands Västerbottens Västernorrlands Västmanlands Västra Götalands Örebro Östergötlands

Danser på båtar visas inte under danser per län. Se danser på båtar på sidan för danser på båtar.

Sortera kolumn genom att klicka på dess rubrik

Danser i Stockholms län

Antal danser: 193

Datum Tid Dansband Dansställe Ort Kommun Län Övrigt
September
Mån23 14.00-17.00 Edwings Allhuset Södertälje Södertälje Södertälje Stockholm PRO
Mån23 20.00-23.00 Woytek kvartett Chicago Stockholm Stockholm Stockholm
Tis24 13.00-16.00 BarraBazz Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Tis24 19.00-22.30 Donnez Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Ons25 13.00 Bex:s Tellus fritidscenter Södermalm Stockholm Stockholm
Tor26 13.00-16.00 Holens Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Tor26 19.00-21.45 Sannex Gröna lund Stockholm Stockholm Stockholm
Fre27 19.30-23.00 Engdahls Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Fre27 20.00-24.00 Callinaz Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Fre27 13.00-16.00 Zethzons Fältöversten Dansträffen Stockholm Stockholm Stockholm PRO
Fre27 Maximalt Limerick Södertälje Södertälje Södertälje Stockholm
Fre27 19.00-23.00 Likes Sundsta säteri Norrtälje Sundsta Norrtälje Stockholm
Lör28 18.00-22.00 Samzons Arena Rotebro Rotebro Sollentuna Stockholm
Lör28 19.00-23.00 Gunhild Carling Family Bällstabergsskolan Vallentuna Vallentuna Vallentuna Stockholm
Lör28 Maximalt Limerick Södertälje Södertälje Södertälje Stockholm
Lör28 20.00-24.00 Likes Sundsta säteri Norrtälje Sundsta Norrtälje Stockholm
Sön29 15.00-17.30 CJ Big Band Berga teater Åkersberga Åkersberga Österåker Stockholm
Mån30 20.00-23.00 Jambalaya Chicago Stockholm Stockholm Stockholm
Oktober
Tis01 13.00-16.00 Leif Hermanssons Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Tis01 13.00-16.00 Ingez Cabinen Märsta Märsta Sigtuna Stockholm
Tis01 19.00-22.30 Lövgrens Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Tis01 13.00-16.00 Tomaz & Co Folkets Hus Tumba Segersjö Botkyrka Stockholm SPF
Ons02 19.00-22.00 Eklöfs Lohärads bygdegård Lohärad Norrtälje Stockholm
Ons02 13.00 Lars Erikssons Tellus fritidscenter Södermalm Stockholm Stockholm
Tor03 13.00-16.00 Patrick Eklöf Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Fre04 19.30-23.00 Rose-Maries Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Fre04 20.00-24.00 Expanders Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Lör05 18.00-22.00 Holens Jakobsbergs folkhögskola Jakobsberg Järfälla Stockholm
Sön06 17.00-21.00 PerHåkans Ebba dansklubb Tullinge Tullinge Botkyrka Stockholm
Sön06 17.00-21.00 Skåningarna Trombon Södertälje Södertälje Södertälje Stockholm
Sön06 13.00-16.00 Arne Fernlöfs Tuben Farsta Farsta Farsta Stockholm PRO
Mån07 14.00-17.00 Eklöfs Allhuset Södertälje Södertälje Södertälje Stockholm PRO
Mån07 20.00-23.00 Only on a monday Chicago Stockholm Stockholm Stockholm
Tis08 13.00-16.00 Kjell Dahls Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Tis08 19.00-22.30 Matz Bladhs Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Ons09 13.00 Patrick Eklöf Tellus fritidscenter Södermalm Stockholm Stockholm
Tor10 13.00-16.00 Löpsjötorparns Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Fre11 19.30-23.00 Janne Martins Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Fre11 13.00-16.00 Tomaz & Co Fältöversten Dansträffen Stockholm Stockholm Stockholm PRO
Lör12 19.00-23.00 Hedins Ekebyskolan Vallentuna Vallentuna Vallentuna Stockholm
Lör12 20.00-24.00 Expanders Mälarsalen Stockholm Stockholm Stockholm
Mån14 20.00-23.00 Woytek kvartett Chicago Stockholm Stockholm Stockholm
Tis15 13.00-16.00 Lars Erikssons Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Tis15 13.00-16.00 Mattias & Stefan Cabinen Märsta Märsta Sigtuna Stockholm
Tis15 19.00-22.30 Engdahls Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Tis15 13.00-16.00 Patrick Eklöf Folkets Hus Tumba Segersjö Botkyrka Stockholm SPF
Tis15 13.00-16.00 Ingez Kvarntorpsgården Täby Täby Täby Stockholm
Ons16 Tomaz & Co Lännagården Norrtälje Hysingsvik Norrtälje Stockholm
Ons16 13.00 Kenneth Hertz Tellus fritidscenter Södermalm Stockholm Stockholm
Tor17 13.00-16.00 Zethzons Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Fre18 19.30-23.00 Martinez Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Fre18 20.00-24.00 Jannez Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Fre18 13.00-16.00 Eklöfs Fältöversten Dansträffen Stockholm Stockholm Stockholm PRO
Lör19 18.00-22.00 Jonnys Arena Rotebro Rotebro Sollentuna Stockholm
Sön20 13.00-16.00 Zethzons Tuben Farsta Farsta Farsta Stockholm PRO
Mån21 14.00-17.00 Lars Erikssons Allhuset Södertälje Södertälje Södertälje Stockholm PRO
Mån21 20.00-23.00 Only on a monday Chicago Stockholm Stockholm Stockholm
Tis22 13.00-16.00 Patrick Eklöf Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Tis22 19.00-22.30 Holidays Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Ons23 13.00 Bex:s Tellus fritidscenter Södermalm Stockholm Stockholm
Tor24 13.00-16.00 Remix Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Fre25 19.30-23.00 Sounders Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Fre25 20.00-24.00 Xplays Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Fre25 13.00-16.00 Bex:s Fältöversten Dansträffen Stockholm Stockholm Stockholm PRO
Lör26 19.00-23.00 Mannerz Bällstabergsskolan Vallentuna Vallentuna Vallentuna Stockholm
Lör26 19.30-23.30 Excess Ebba dansklubb Tullinge Tullinge Botkyrka Stockholm
Lör26 20.00-24.00 Callinaz Sundsta säteri Norrtälje Sundsta Norrtälje Stockholm
Sön27 17.00-21.00 Donnez Trombon Södertälje Södertälje Södertälje Stockholm
Mån28 20.00-23.00 Tommy Löbel Swing Band Chicago Stockholm Stockholm Stockholm
Tis29 13.00-16.00 Carlzons Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Tis29 13.00-16.00 Roffez Cabinen Märsta Märsta Sigtuna Stockholm
Tis29 19.00-22.30 Fernandoz Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Tis29 13.00-16.00 Lars Erikssons Folkets Hus Tumba Segersjö Botkyrka Stockholm SPF
Ons30 Junix Lännagården Norrtälje Hysingsvik Norrtälje Stockholm
Ons30 13.00 Sätrabälgarna Tellus fritidscenter Södermalm Stockholm Stockholm
Tor31 13.00-16.00 Lars Erikssons Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
November
Fre01 19.30-23.00 Bob Stevens Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Fre01 20.00-24.00 Sannex Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Fre01 13.00-16.00 Ingez Fältöversten Dansträffen Stockholm Stockholm Stockholm PRO
Lör02 19.00-23.00 Edwings Ekebyskolan Vallentuna Vallentuna Vallentuna Stockholm
Sön03 13.00-16.00 Tomaz & Co Tuben Farsta Farsta Farsta Stockholm PRO
Sön03 Hollyz Värmdö bygdegård Hemmesta Värmdö Stockholm
Mån04 14.00-17.00 Ingez Allhuset Södertälje Södertälje Södertälje Stockholm PRO
Mån04 20.00-23.00 Woytek kvartett Chicago Stockholm Stockholm Stockholm
Tis05 13.00-16.00 Remix Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Tis05 19.00-22.30 Mats Bergmans Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Ons06 13.00 Ingez Tellus fritidscenter Södermalm Stockholm Stockholm
Tor07 13.00-16.00 Sandbergs Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Fre08 19.30-23.00 Lövgrens Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Fre08 13.00-16.00 Kenneth Hertz Fältöversten Dansträffen Stockholm Stockholm Stockholm PRO
Lör09 18.00-22.00 Matz Rogers Arena Rotebro Rotebro Sollentuna Stockholm
Lör09 19.00-23.30 Arlanda Big Band Nalen Stockholm Stockholm Stockholm
Lör09 19.00-23.30 Hasse Ling and his Syncopators of Swing Nalen Stockholm Stockholm Stockholm
Mån11 20.00-23.00 Only on a monday Chicago Stockholm Stockholm Stockholm
Tis12 13.00-16.00 Lars Erikssons Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Tis12 13.00-16.00 Sverre Carlsson Cabinen Märsta Märsta Sigtuna Stockholm
Tis12 19.00-22.30 Engdahls Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Tis12 13.00-16.00 Tomaz & Co Folkets Hus Tumba Segersjö Botkyrka Stockholm SPF
Ons13 19.00-22.00 Gideons Lännagården Norrtälje Hysingsvik Norrtälje Stockholm
Ons13 13.00 Patrick Eklöf Tellus fritidscenter Södermalm Stockholm Stockholm
Tor14 13.00-16.00 Ingez Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Fre15 19.30-23.00 Micke Ahlgrens Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Fre15 20.00-24.00 Blender Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Fre15 13.00-16.00 Leif Hermanssons Fältöversten Dansträffen Stockholm Stockholm Stockholm PRO
Fre15 20.00-24.00 Mickeys Sundsta säteri Norrtälje Sundsta Norrtälje Stockholm
Lör16 18.00-22.00 Löpsjötorparns Jakobsbergs folkhögskola Jakobsberg Järfälla Stockholm
Sön17 17.00-21.00 Callinaz Ebba dansklubb Tullinge Tullinge Botkyrka Stockholm
Sön17 17.00-21.00 Matz Bladhs Trombon Södertälje Södertälje Södertälje Stockholm
Sön17 13.00-16.00 Kenneth Hertz Tuben Farsta Farsta Farsta Stockholm PRO
Mån18 14.00-17.00 Edwings Allhuset Södertälje Södertälje Södertälje Stockholm PRO
Mån18 20.00-23.00 Only on a monday Chicago Stockholm Stockholm Stockholm
Mån18 19.30-22.00 Svartlösa spelmän Vattmyraskolan Jakobsberg Jakobsberg Järfälla Stockholm
Tis19 13.00-16.00 BarraBazz Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Tis19 19.00-22.30 Micke Ahlgrens Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Tis19 13.00-16.00 Lars Erikssons Kvarntorpsgården Täby Täby Täby Stockholm
Ons20 13.00 Tomaz & Co Tellus fritidscenter Södermalm Stockholm Stockholm
Tor21 13.00-16.00 Lars Erikssons Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Fre22 19.30-23.00 Skåningarna Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Fre22 20.00-24.00 Excess Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Fre22 13.00-16.00 Eklöfs Fältöversten Dansträffen Stockholm Stockholm Stockholm PRO
Lör23 19.00-23.00 Highlights Brunna danssportklubb Veddesta Järfälla Stockholm Endast förköp
Lör23 19.00-23.00 Holens Ekebyskolan Vallentuna Vallentuna Vallentuna Stockholm
Mån25 20.00-23.00 Tommy Löbel Swing Band Chicago Stockholm Stockholm Stockholm
Mån25 19.30-22.00 BriGoT Vattmyraskolan Jakobsberg Jakobsberg Järfälla Stockholm
Tis26 13.00-16.00 Kjell Dahls Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Tis26 13.00-16.00 Patrick Eklöf Cabinen Märsta Märsta Sigtuna Stockholm
Tis26 19.00-22.30 Lövgrens Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Tis26 13.00-16.00 Lars Erikssons Folkets Hus Tumba Segersjö Botkyrka Stockholm SPF
Ons27 Henkes Lännagården Norrtälje Hysingsvik Norrtälje Stockholm
Ons27 13.00 Zethzons Tellus fritidscenter Södermalm Stockholm Stockholm
Tor28 13.00-16.00 Löpsjötorparns Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Fre29 19.30-23.00 Chiquita Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Fre29 20.00-24.00 PerHåkans Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Fre29 13.00-16.00 Tomaz & Co Fältöversten Dansträffen Stockholm Stockholm Stockholm PRO
Lör30 18.00-22.00 Holens Arena Rotebro Rotebro Sollentuna Stockholm
Lör30 20.00-24.00 Callinaz Mälarsalen Stockholm Stockholm Stockholm
December
Sön01 13.00-16.00 Zethzons Tuben Farsta Farsta Farsta Stockholm PRO
Mån02 14.00-17.00 Holens Allhuset Södertälje Södertälje Södertälje Stockholm PRO
Mån02 20.00-23.00 Jambalaya Chicago Stockholm Stockholm Stockholm
Mån02 19.30-22.00 Bro Låtgille Vattmyraskolan Jakobsberg Jakobsberg Järfälla Stockholm
Tis03 13.00-16.00 Leif Hermanssons Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Tis03 19.00-22.30 Skåningarna Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Ons04 13.00 Lars Erikssons Tellus fritidscenter Södermalm Stockholm Stockholm
Tor05 13.00-16.00 Tomaz & Co Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Fre06 19.30-23.00 Mats Bergmans Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Fre06 13.00-16.00 Tomaz & Co Folkets Hus Boo Saltsjö-Boo Nacka Stockholm
Fre06 13.00-16.00 Zethzons Fältöversten Dansträffen Stockholm Stockholm Stockholm PRO
Lör07 18.00-22.00 Gideons Jakobsbergs folkhögskola Jakobsberg Järfälla Stockholm
Lör07 19.00-23.30 Ej fastställt Nalen Stockholm Stockholm Stockholm
Lör07 20.00-24.00 Jannez Sundsta säteri Norrtälje Sundsta Norrtälje Stockholm
Sön08 17.00-21.00 Micke Ahlgrens Trombon Södertälje Södertälje Södertälje Stockholm
Mån09 20.00-23.00 Only on a monday Chicago Stockholm Stockholm Stockholm
Mån09 19.30-22.00 Hälsingeblo Vattmyraskolan Jakobsberg Jakobsberg Järfälla Stockholm
Tis10 13.00-16.00 Tomaz & Co Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Tis10 19.00-22.30 Jive Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Tis10 13.00-16.00 Patrick Eklöf Folkets Hus Tumba Segersjö Botkyrka Stockholm SPF
Ons11 13.00 Wahlén & Segeblad Tellus fritidscenter Södermalm Stockholm Stockholm
Tor12 13.00-16.00 Patrick Eklöf Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Fre13 19.30-23.00 Hedins Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Fre13 20.00-24.00 Casanovas Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Fre13 13.00-16.00 Lars Erikssons Fältöversten Dansträffen Stockholm Stockholm Stockholm PRO
Lör14 Hollyz Hotell Roslagen Norrtälje Norrtälje Stockholm
Sön15 13.00-16.00 Happy Tunes Tuben Farsta Farsta Farsta Stockholm PRO
Mån16 14.00-17.00 Zethzons Allhuset Södertälje Södertälje Södertälje Stockholm PRO
Mån16 20.00-23.00 Woytek kvartett Chicago Stockholm Stockholm Stockholm
Mån16 19.30-22.00 Kollijox Vattmyraskolan Jakobsberg Jakobsberg Järfälla Stockholm
Tis17 13.00-16.00 Patrick Eklöf Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Tis17 13.00-16.00 Tomaz & Co Folkets Hus Tumba Segersjö Botkyrka Stockholm SPF
Tor19 13.00-16.00 Carlzons Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Fre20 19.30-23.00 Holens Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Tor26 19.30-23.00 Gideons Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Tor26 17.00-21.00 Henkes Ekebyskolan Vallentuna Vallentuna Vallentuna Stockholm
Tor26 17.00-21.00 Martinez Trombon Södertälje Södertälje Södertälje Stockholm
Lör28 18.00-22.00 Jonnys Jakobsbergs folkhögskola Jakobsberg Järfälla Stockholm
Januari 2020
Mån06 17.00-21.00 Micke Ahlgrens Arena Rotebro Rotebro Sollentuna Stockholm
Mån06 17.00-21.00 Blender Ebba dansklubb Tullinge Tullinge Botkyrka Stockholm
Mån06 17.00-21.00 Donnez Trombon Södertälje Södertälje Södertälje Stockholm
Tis14 19.00-22.30 Micke Ahlgrens Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Fre17 20.00-24.00 Blender Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Lör25 18.00-22.00 Gideons Arena Rotebro Rotebro Sollentuna Stockholm
Sön26 17.00-21.00 Black Jack Trombon Södertälje Södertälje Södertälje Stockholm
Februari
Fre14 19.30-23.00 Tommys (FIN) Alviks Kulturhus Bromma Stockholm Stockholm
Lör22 18.00-22.00 Gideons Jakobsbergs folkhögskola Jakobsberg Järfälla Stockholm
Mars
Tis03 19.00-22.30 Tommys (FIN) Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Tis10 19.00-22.30 Holidays Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Tis17 19.00-22.30 Engdahls Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Lör21 19.00-23.00 Gideons Ekebyskolan Vallentuna Vallentuna Vallentuna Stockholm
Tis24 19.00-22.30 Micke Ahlgrens Folkets Hus Hallunda Hallunda Botkyrka Stockholm
Sön29 17.00-21.00 Micke Ahlgrens Trombon Södertälje Södertälje Södertälje Stockholm
April
Mån20 14.00-17.00 Junix Allhuset Södertälje Södertälje Södertälje Stockholm PRO
Maj
Ons20 19.00-22.00 Gideons Lohärads bygdegård Lohärad Norrtälje Stockholm
Augusti
Tor06 19.00-22.00 Gideons Årstaliden Årsta Stockholm Stockholm
September
Mån07 14.00-17.30 Junix Allhuset Södertälje Södertälje Södertälje Stockholm PRO