Dansprogram

Via län

Blekinge Dalarnas Gotlands Gävleborgs Hallands Jämtlands Jönköpings Kalmar Kronobergs Norrbottens Skåne Stockholms Södermanlands Uppsala Värmlands Västerbottens Västernorrlands Västmanlands Västra Götalands Örebro Östergötlands

Danser på båtar visas inte under danser per län. Se danser på båtar på sidan för danser på båtar.

Sortera kolumn genom att klicka på dess rubrik

Danser i Kronobergs län

Antal danser: 33

Datum Tid Dansband Dansställe Ort Kommun Län Övrigt
Oktober
Fre19 20.00-24.00 Mats Bergmans Kvarnhagskällan Växjö Club68 Växjö Växjö Kronoberg
Lör20 20.00-24.00 Voize Jivers DC Växjö Växjö Växjö Kronoberg
Sön21 17.00-20.30 Cedrix Rottnegården Rottne Växjö Kronoberg PRO
Tis23 16.00-19.30 Bengt Hedin & Co Hallaborg Hallaryd Älmhult Kronoberg PRO
Sön28 17.00-20.30 Bengt-Ingvarz Borgen Lenhovda Lenhovda Uppvidinge Kronoberg
November
Fre02 20.00-24.00 Lövgrens Kvarnhagskällan Växjö Club68 Växjö Växjö Kronoberg
Lör03 20.00-24.00 Wahlströms Jivers DC Växjö Växjö Växjö Kronoberg
Sön04 17.00-20.30 Gott & Blandat Folkets Hus Alvesta Alvesta Alvesta Kronoberg PRO
Ons07 17.00-20.30 Kenneth & Classe Södra Ljunga bygdegård Södra Ljunga Ljungby Kronoberg PRO
Tor08 17.00-20.30 Orient Eneborg Eneryda Älmhult Kronoberg PRO
Lör10 Perikles Jivers DC Växjö Växjö Växjö Kronoberg
Fre16 20.00-24.00 Micke Ahlgrens Kvarnhagskällan Växjö Club68 Växjö Växjö Kronoberg
Sön18 17.00-20.30 Cedrix Folkets Hus Konga Konga Tingsryd Kronoberg PRO
Sön18 17.00-20.30 Bengt-Ingvarz Rottnegården Rottne Växjö Kronoberg PRO
Sön18 17.00-21.00 Expanders Swinghallen Växjö Växjö Växjö Kronoberg
Tis20 17.00-20.30 Memorys Folkets Hus Timsfors Timsfors Markaryd Kronoberg PRO
Sön25 17.00-20.30 Trasthes Borgen Lenhovda Lenhovda Uppvidinge Kronoberg
Tis27 16.00-19.30 Orient Hallaborg Hallaryd Älmhult Kronoberg PRO
Fre30 Lasse Stefanz Garvaren Ljungby Ljungby Ljungby Kronoberg
Fre30 20.00-24.00 Engdahls Kvarnhagskällan Växjö Club68 Växjö Växjö Kronoberg
December
Sön02 17.00-20.30 Cedrix Folkets Hus Alvesta Alvesta Alvesta Kronoberg PRO
Ons05 17.00-20.30 Orient Södra Ljunga bygdegård Södra Ljunga Ljungby Kronoberg PRO
Lör08 20.00-24.00 Sannex Jivers DC Växjö Växjö Växjö Kronoberg
Sön09 17.00-20.30 Bert Ilsons Borgen Lenhovda Lenhovda Uppvidinge Kronoberg
Sön09 17.00-20.30 Orient Folkets Hus Konga Konga Tingsryd Kronoberg PRO
Fre14 20.00-24.00 Donnez Kvarnhagskällan Växjö Club68 Växjö Växjö Kronoberg
Tis18 17.00-20.30 Tommy Roos Folkets Hus Timsfors Timsfors Markaryd Kronoberg PRO
Tor27 17.00-20.30 Christer Lundgren Folkets Hus Konga Konga Tingsryd Kronoberg PRO
Tor27 16.00-19.30 Liljas Hallaborg Hallaryd Älmhult Kronoberg PRO
Fre28 20.00-24.00 Casanovas Jivers DC Växjö Växjö Växjö Kronoberg
Januari 2019
Sön06 17.00-21.00 PerHåkans Swinghallen Växjö Växjö Växjö Kronoberg
Fre11 19.00-23.00 Engdahls Kvarnhagskällan Växjö Club68 Växjö Växjö Kronoberg
Februari
Lör23 PerHåkans Jivers DC Växjö Växjö Växjö Kronoberg