Dansprogram

Den Stora Dansfesten i Härnösand den 24 och 25 maj 2019 med Martinez, Larz Kristerz, Jannez och Expanders

Via län

Blekinge Dalarnas Gotlands Gävleborgs Hallands Jämtlands Jönköpings Kalmar Kronobergs Norrbottens Skåne Stockholms Södermanlands Uppsala Värmlands Västerbottens Västernorrlands Västmanlands Västra Götalands Örebro Östergötlands

Danser på båtar visas inte under danser per län. Se danser på båtar på sidan för danser på båtar.

Sortera kolumn genom att klicka på dess rubrik

Danser i Kronobergs län

Antal danser: 108

Datum Tid Dansband Dansställe Ort Kommun Län Övrigt
April
Fre19 19.00-23.00 Fernandoz Kvarnhagskällan Växjö Club68 Växjö Växjö Kronoberg
Tis23 16.00-19.30 Erik Arnolds Hallaborg Hallaryd Älmhult Kronoberg PRO
Fre26 18.00-21.30 Cedrix Risingegården Åryd Växjö Kronoberg
Lör27 19.00-23.00 Ballroom Band Swinghallen Växjö Växjö Växjö Kronoberg
Maj
Ons01 17.00-21.00 Blender Folkparken Gemla Gemla Växjö Kronoberg
Fre03 19.00-23.00 Mats Bergmans Kvarnhagskällan Växjö Club68 Växjö Växjö Kronoberg
Sön05 17.00-20.30 Cedrix Folkets Hus Alvesta Alvesta Alvesta Kronoberg PRO
Ons08 17.00-20.30 Erik Arnolds Södra Ljunga bygdegård Södra Ljunga Ljungby Kronoberg PRO
Tor09 18.00-22.00 Bennrix Folkets Park Åseda Åseda Uppvidinge Kronoberg
Tor09 18.00-22.00 Humbles Folkets Park Åseda Åseda Uppvidinge Kronoberg
Sön12 17.00-20.30 Kalle & Stefan Folkets Hus Konga Konga Tingsryd Kronoberg PRO
Sön12 17.00-21.00 Casanovas Folkparken Gemla Gemla Växjö Kronoberg
Tor16 18.00-22.00 Skåningarna Folkets Park Åseda Åseda Uppvidinge Kronoberg
Fre17 18.00-21.30 Cedrix Folkparken Gemla Gemla Växjö Kronoberg PRO
Fre24 18.00-21.30 Trasthen & Stahren Folkparken Gemla Gemla Växjö Kronoberg PRO
Tis28 16.00-19.30 Cedrix Hallaborg Hallaryd Älmhult Kronoberg PRO
Tor30 17.00-21.00 Cedrix Björkbacken Hynnenäs Hynnenäs Alvesta Kronoberg
Tor30 18.00-22.00 Glenn-Endys Folkets Park Åseda Åseda Uppvidinge Kronoberg
Fre31 18.00-21.30 Orient Folkparken Gemla Gemla Växjö Kronoberg PRO
Fre31 19.00-23.00 Engdahls Kärrasand Urshult Tingsryd Kronoberg
Juni
Lör01 20.00-01.00 Blender Kärrasand Urshult Tingsryd Kronoberg
Lör01 20.00-01.00 Expanders Kärrasand Urshult Tingsryd Kronoberg
Ons05 17.00-20.30 Orient Södra Ljunga bygdegård Södra Ljunga Ljungby Kronoberg PRO
Tor06 17.00-21.00 Sannex Folkparken Gemla Gemla Växjö Kronoberg
Fre07 18.00-21.30 Bengt-Ingvarz Folkparken Gemla Gemla Växjö Kronoberg PRO
Lör08 21.00-01.00 Streaplers Kärrasand Urshult Tingsryd Kronoberg
Tor13 18.00-22.00 Micke Ahlgrens Folkets Park Åseda Åseda Uppvidinge Kronoberg
Fre14 18.00-21.30 Gott & Blandat Folkparken Gemla Gemla Växjö Kronoberg PRO
Sön16 17.00-21.00 Kenneth & Classe Björkbacken Hynnenäs Hynnenäs Alvesta Kronoberg
Sön16 17.00-21.00 Xplays Folkparken Gemla Gemla Växjö Kronoberg
Fre21 19.00-23.00 Skåningarna Kärrasand Urshult Tingsryd Kronoberg
Lör22 21.00-01.00 Lövgrens Kärrasand Urshult Tingsryd Kronoberg
Sön23 18.00-21.30 Erik Arnolds Folkparken Gemla Gemla Växjö Kronoberg PRO
Tis25 16.00-19.30 Memorys Hallaborg Hallaryd Älmhult Kronoberg PRO
Tor27 18.00-22.00 Fernandoz Folkets Park Åseda Åseda Uppvidinge Kronoberg
Fre28 18.00-21.30 Kjell-Reines Folkparken Gemla Gemla Växjö Kronoberg PRO
Fre28 19.00-23.00 Humbles Kärrasand Urshult Tingsryd Kronoberg
Sön30 17.00-21.00 Orient Björkbacken Hynnenäs Hynnenäs Alvesta Kronoberg
Juli
Fre05 18.00-21.30 Kalle & Stefan Folkparken Gemla Gemla Växjö Kronoberg PRO
Fre05 19.00-23.00 Glenn-Endys Kärrasand Urshult Tingsryd Kronoberg
Lör06 21.00-01.00 Streaplers Kärrasand Urshult Tingsryd Kronoberg
Sön07 17.00-21.30 Bob Stevens Strandpärlan Torne Torne Alvesta Kronoberg
Tor11 18.00-22.00 Lövgrens Folkets Park Åseda Åseda Uppvidinge Kronoberg
Fre12 18.00-21.30 Ina & Sven Folkparken Gemla Gemla Växjö Kronoberg PRO
Sön14 17.00-21.00 Kalle & Stefan Björkbacken Hynnenäs Hynnenäs Alvesta Kronoberg
Fre19 18.00-21.30 Jackpots Folkparken Gemla Gemla Växjö Kronoberg PRO
Fre19 19.00-23.00 Matz Bladhs Kärrasand Urshult Tingsryd Kronoberg
Lör20 21.00-01.00 Flamingokvintetten Kärrasand Urshult Tingsryd Kronoberg
Sön21 17.00-21.30 Humbles Strandpärlan Torne Torne Alvesta Kronoberg
Tor25 18.00-22.00 Skåningarna Folkets Park Åseda Åseda Uppvidinge Kronoberg
Fre26 18.00-21.30 Cedrix Folkparken Gemla Gemla Växjö Kronoberg PRO
Fre26 20.00-24.00 Blender Kärrasand Urshult Tingsryd Kronoberg
Lör27 21.00-01.00 Sannex Kärrasand Urshult Tingsryd Kronoberg
Sön28 17.00-21.00 Gott & Blandat Björkbacken Hynnenäs Hynnenäs Alvesta Kronoberg
Augusti
Fre02 18.00-21.30 Charlies Folkparken Gemla Gemla Växjö Kronoberg PRO
Lör03 Humbles Kärrasand Urshult Tingsryd Kronoberg
Sön04 17.00-21.30 Engdahls Strandpärlan Torne Torne Alvesta Kronoberg
Ons07 Lasse Stefanz Tyrolen Blädinge Blädinge Alvesta Kronoberg
Tor08 18.00-22.00 Engdahls Folkets Park Åseda Åseda Uppvidinge Kronoberg
Fre09 18.00-21.30 Rixons Folkparken Gemla Gemla Växjö Kronoberg PRO
Fre09 19.00-23.00 Donnez Kärrasand Urshult Tingsryd Kronoberg
Lör10 19.00-23.00 Bob Stevens Kärrasand Urshult Tingsryd Kronoberg
Sön11 17.00-21.00 Lennart & Sune Björkbacken Hynnenäs Hynnenäs Alvesta Kronoberg
Sön11 17.00-21.00 Casanovas Folkparken Gemla Gemla Växjö Kronoberg
Fre16 18.00-21.30 Dönnes & Hansson Folkparken Gemla Gemla Växjö Kronoberg PRO
Lör17 21.00-01.00 Lasse Stefanz Kärrasand Urshult Tingsryd Kronoberg
Sön18 17.00-21.30 Holidays Strandpärlan Torne Torne Alvesta Kronoberg
Tor22 18.00-22.00 Donnez Folkets Park Åseda Åseda Uppvidinge Kronoberg
Fre23 18.00-21.30 Kenneth & Classe Folkparken Gemla Gemla Växjö Kronoberg PRO
Fre23 19.00-23.00 Fernandoz Kärrasand Urshult Tingsryd Kronoberg
Lör24 21.00-01.00 Casanovas Kärrasand Urshult Tingsryd Kronoberg
Sön25 17.00-21.00 Hazzes Björkbacken Hynnenäs Hynnenäs Alvesta Kronoberg
Sön25 17.00-21.00 Jannez Folkparken Gemla Gemla Växjö Kronoberg
Tis27 16.00-19.30 Renés favoriter Hallaborg Hallaryd Älmhult Kronoberg PRO
Lör31 21.00-01.00 Larz Kristerz Kärrasand Urshult Tingsryd Kronoberg
September
Sön01 17.00-20.30 Gott & Blandat Folkets Hus Alvesta Alvesta Alvesta Kronoberg PRO
Ons04 17.00-20.30 Renés favoriter Södra Ljunga bygdegård Södra Ljunga Ljungby Kronoberg PRO
Tor05 18.00-22.00 Mats Bergmans Folkets Park Åseda Åseda Uppvidinge Kronoberg
Lör07 21.00-01.00 Black Jack Balders Hage Häradsbäck Älmhult Kronoberg
Sön08 17.00-21.00 Kenneth & Classe Björkbacken Hynnenäs Hynnenäs Alvesta Kronoberg
Mån16 17.00-20.30 Kalle & Stefan Ryssbygården Ryssby Ljungby Kronoberg PRO
Tor19 18.00-22.00 Matz Bladhs Folkets Park Åseda Åseda Uppvidinge Kronoberg
Fre20 19.00-23.00 Bob Stevens Kvarnhagskällan Växjö Club68 Växjö Växjö Kronoberg
Sön22 17.00-21.00 Cedrix Björkbacken Hynnenäs Hynnenäs Alvesta Kronoberg
Sön22 17.00-20.30 Kjell-Reines Rottnegården Rottne Växjö Kronoberg PRO
Tis24 16.00-19.30 Orient Hallaborg Hallaryd Älmhult Kronoberg PRO
Fre27 Xplays Swinghallen Växjö Växjö Växjö Kronoberg
Oktober
Ons02 17.00-20.30 Kenneth & Classe Södra Ljunga bygdegård Södra Ljunga Ljungby Kronoberg PRO
Fre04 19.00-23.00 Mats Bergmans Kvarnhagskällan Växjö Club68 Växjö Växjö Kronoberg
Sön06 17.00-20.30 Orient Folkets Hus Alvesta Alvesta Alvesta Kronoberg PRO
Fre18 19.00-23.00 Micke Ahlgrens Kvarnhagskällan Växjö Club68 Växjö Växjö Kronoberg
Sön20 17.00-20.30 Cedrix Rottnegården Rottne Växjö Kronoberg PRO
Tis22 16.00-19.30 Kenneth & Classe Hallaborg Hallaryd Älmhult Kronoberg PRO
November
Fre01 19.00-23.00 Lövgrens Kvarnhagskällan Växjö Club68 Växjö Växjö Kronoberg
Lör02 21.00-01.00 Scotts Balders Hage Häradsbäck Älmhult Kronoberg
Lör02 Wahlströms Jivers DC Växjö Växjö Växjö Kronoberg
Sön03 17.00-20.30 Sweedz Folkets Hus Alvesta Alvesta Alvesta Kronoberg PRO
Ons06 17.00-20.30 Cedrix Södra Ljunga bygdegård Södra Ljunga Ljungby Kronoberg PRO
Fre15 19.00-23.00 Matz Bladhs Kvarnhagskällan Växjö Club68 Växjö Växjö Kronoberg
Sön17 17.00-20.30 Kalle & Stefan Rottnegården Rottne Växjö Kronoberg PRO
Sön24 17.00-21.00 Blender Swinghallen Växjö Växjö Växjö Kronoberg
Mån25 17.00-20.30 Cedrix Ryssbygården Ryssby Ljungby Kronoberg PRO
Tis26 16.00-19.30 Bengt Hedin & Co Hallaborg Hallaryd Älmhult Kronoberg PRO
Fre29 19.00-23.00 Skåningarna Kvarnhagskällan Växjö Club68 Växjö Växjö Kronoberg
December
Sön01 17.00-20.30 Kenneth & Classe Folkets Hus Alvesta Alvesta Alvesta Kronoberg PRO
Ons04 17.00-20.30 Orient Södra Ljunga bygdegård Södra Ljunga Ljungby Kronoberg PRO
Fre13 19.00-23.00 Donnez Kvarnhagskällan Växjö Club68 Växjö Växjö Kronoberg
Fre27 16.00-19.30 Rixons Hallaborg Hallaryd Älmhult Kronoberg PRO