Dansprogram

Via län

Blekinge Dalarnas Gotlands Gävleborgs Hallands Jämtlands Jönköpings Kalmar Kronobergs Norrbottens Skåne Stockholms Södermanlands Uppsala Värmlands Västerbottens Västernorrlands Västmanlands Västra Götalands Örebro Östergötlands

Danser på båtar visas inte under danser per län. Se danser på båtar på sidan för danser på båtar.

Sortera kolumn genom att klicka på dess rubrik

Danser i Östergötlands län

Antal danser: 111

Datum Tid Dansband Dansställe Ort Kommun Län Övrigt
Oktober
Lör20 19.00-23.00 Icaros Folkets Hus Valdemarsvik Valdemarsvik Valdemarsvik Östergötland
Lör20 20.00-24.00 Donnez Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Lör20 18.00-21.30 Johan & Stickan Höganlid Hycklinge Kinda Östergötland
Lör20 21.00-01.00 Larz Kristerz Kvarnparken Mjölby Mjölby Mjölby Östergötland
Sön21 14.00-17.00 Bosse Franks Folkets Hus Rejmyre Rejmyre Finspång Östergötland PRO
Sön21 17.00-20.00 Cirrus Folkets Hus Åby Åby Norrköping Östergötland
Sön21 18.00-22.00 Highlights Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Sön21 14.00-17.00 Tomaz & Co Folkungaskolan Linköping Linköping Linköping Östergötland
Ons24 17.00-20.00 Kenneth Hertz Folkets Hus Skärblacka Skärblacka Norrköping Östergötland PRO
Ons24 13.30-17.00 Gott & Blandat Landerydgården Linköping Hjulsbro Linköping Östergötland
Fre26 14.00-17.00 Kjell-Reines Västerlösa bygdegård Västerlösa Linköping Östergötland PRO
Lör27 20.00-00.30 Gideons Häradshammars bygdegård Vikbolandet Norrköping Östergötland
Lör27 Xplays Wetternmagasinet Motala Motala Motala Östergötland
Ons31 17.00-20.00 Junix Folkets Hus Skärblacka Skärblacka Norrköping Östergötland PRO
November
Fre02 21.00-01.00 Black Jack Borgen Norrköping Norrköping Norrköping Östergötland
Fre02 14.00-17.30 Lars Erikssons Folkets Park Ödeshög Ödeshög Ödeshög Östergötland PRO
Lör03 20.00-01.00 Martinez Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Lör03 20.00-01.00 Sounders Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Sön04 18.00-22.00 Wahlströms Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Sön04 14.00-17.00 Kjell Dahls Folkungaskolan Linköping Linköping Linköping Östergötland
Ons07 17.00-20.00 Eklöfs Folkets Hus Skärblacka Skärblacka Norrköping Östergötland PRO
Ons07 13.30-17.00 Tång & Co Landerydgården Linköping Hjulsbro Linköping Östergötland
Fre09 21.00-01.00 Casanovas Statt Motala Motala Motala Östergötland
Sön11 17.00-20.00 Eklöfs Folkets Hus Åby Åby Norrköping Östergötland
Sön11 15.00-18.00 Lars Erikssons Östra Tollstad bygdegård Mantorp Mjölby Östergötland PRO
Ons14 17.00-20.00 Anders Nilssons Folkets Hus Skärblacka Skärblacka Norrköping Östergötland PRO
Ons14 14.00-17.00 Edwings Västerlösa bygdegård Västerlösa Linköping Östergötland
Fre16 21.00-01.00 Lasse Stefanz Borgen Norrköping Norrköping Norrköping Östergötland
Fre16 21.00-01.00 Donnez Kvarnparken Mjölby Mjölby Mjölby Östergötland
Lör17 19.00-23.00 Löpsjötorparns Folkets Hus Valdemarsvik Valdemarsvik Valdemarsvik Östergötland
Lör17 20.00-24.00 Matz Bladhs Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Lör17 18.00-21.30 Cedrix Höganlid Hycklinge Kinda Östergötland
Sön18 14.00-17.00 Lennartz Folkets Hus Rejmyre Rejmyre Finspång Östergötland PRO
Sön18 18.00-22.00 Jannez Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Sön18 14.00-17.00 Tång & Co Folkungaskolan Linköping Linköping Linköping Östergötland
Ons21 17.00-20.00 Cedrix Folkets Hus Skärblacka Skärblacka Norrköping Östergötland PRO
Ons21 13.30-17.00 Edwings Landerydgården Linköping Hjulsbro Linköping Östergötland
Fre23 21.00-01.00 Donnez Borgen Norrköping Norrköping Norrköping Östergötland
Lör24 20.00-24.00 Thor Görans & Agneta Olsson Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Lör24 20.00-00.30 Samzons Häradshammars bygdegård Vikbolandet Norrköping Östergötland
Sön25 17.00-20.00 Bosse Franks Folkets Hus Åby Åby Norrköping Östergötland
Ons28 17.00-20.00 Edwings Folkets Hus Skärblacka Skärblacka Norrköping Östergötland PRO
Fre30 19.30-22.30 Linköpings storband Landerydgården Linköping Hjulsbro Linköping Östergötland
Fre30 14.00-17.00 Kalle & Stefan Västerlösa bygdegård Västerlösa Linköping Östergötland PRO
December
Sön02 18.00-22.00 Blender Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Sön02 14.00-17.00 Kjell-Reines Folkungaskolan Linköping Linköping Linköping Östergötland
Ons05 17.00-20.00 Samzons Folkets Hus Skärblacka Skärblacka Norrköping Östergötland PRO
Ons05 13.30-17.00 Lars Erikssons Landerydgården Linköping Hjulsbro Linköping Östergötland
Fre07 14.00-17.30 Lennartz Folkets Park Ödeshög Ödeshög Ödeshög Östergötland PRO
Lör08 Stisses Gamla Linköping Linköping Linköping Östergötland
Sön09 17.00-20.00 Bejaz Folkets Hus Åby Åby Norrköping Östergötland
Sön09 15.00-18.00 Janssons orkester Östra Tollstad bygdegård Mantorp Mjölby Östergötland PRO
Ons12 17.00-20.00 Kjell Dahls Folkets Hus Skärblacka Skärblacka Norrköping Östergötland PRO
Ons12 14.00-17.00 Eklöfs Västerlösa bygdegård Västerlösa Linköping Östergötland
Fre14 Samzons Södergården Motala Motala Motala Östergötland
Lör15 20.30-00.30 Glenn-Endys Folkets Park Ödeshög Ödeshög Ödeshög Östergötland
Lör15 21.00-01.00 Black Jack Kvarnparken Mjölby Mjölby Mjölby Östergötland
Sön16 18.00-22.00 Expanders Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Sön16 14.00-17.00 Eklöfs Folkungaskolan Linköping Linköping Linköping Östergötland
Ons19 17.00-20.00 Tonika Folkets Hus Skärblacka Skärblacka Norrköping Östergötland PRO
Tis25 21.00-01.00 Xplays Statt Motala Motala Motala Östergötland
Ons26 18.00-22.00 Icaros Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Tor27 13.30-17.00 Kjell Dahls Landerydgården Linköping Hjulsbro Linköping Östergötland
Fre28 14.00-17.00 Edwings Västerlösa bygdegård Västerlösa Linköping Östergötland PRO
Lör29 20.00-01.00 Blender Borgen Norrköping Norrköping Norrköping Östergötland
Lör29 20.00-01.00 Casanovas Borgen Norrköping Norrköping Norrköping Östergötland
Januari 2019
Sön06 14.00-17.00 Edwings Folkungaskolan Linköping Linköping Linköping Östergötland
Lör12 21.00-01.00 Sannex Kvarnparken Mjölby Mjölby Mjölby Östergötland
Sön13 18.00-22.00 Wahlströms Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Lör19 19.00-23.00 Cirrus Folkets Hus Valdemarsvik Valdemarsvik Valdemarsvik Östergötland
Lör19 18.00-21.30 Svante & Co Höganlid Hycklinge Kinda Östergötland
Sön20 14.00-17.00 Kenneth & Classe Folkungaskolan Linköping Linköping Linköping Östergötland
Fre25 14.00-17.00 Cedrix Västerlösa bygdegård Västerlösa Linköping Östergötland PRO
Sön27 18.00-22.00 Blender Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Februari
Lör02 21.00-01.00 Black Jack Kvarnparken Mjölby Mjölby Mjölby Östergötland
Sön03 14.00-17.00 Kalle & Stefan Folkungaskolan Linköping Linköping Linköping Östergötland
Lör09 14.00-16.30 Hardes Big Band Flygvapenmuseum Linköping Malmslätt Linköping Östergötland
Sön10 18.00-22.00 Jannez Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Lör16 18.00-21.30 Bosse Franks Höganlid Hycklinge Kinda Östergötland
Sön17 14.00-17.00 Eklöfs Folkungaskolan Linköping Linköping Linköping Östergötland
Fre22 14.00-17.00 Edwings Västerlösa bygdegård Västerlösa Linköping Östergötland PRO
Sön24 18.00-22.00 Xplays Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Mars
Sön03 14.00-17.00 Lars Erikssons Folkungaskolan Linköping Linköping Linköping Östergötland
Lör09 20.00-24.00 Chiquita Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Sön10 18.00-22.00 Casanovas Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Fre15 21.00-01.00 Donnez Borgen Norrköping Norrköping Norrköping Östergötland
Lör16 21.00-01.00 Larz Kristerz Kvarnparken Mjölby Mjölby Mjölby Östergötland
Sön17 14.00-17.00 Cedrix Folkungaskolan Linköping Linköping Linköping Östergötland
Sön24 18.00-22.00 Expanders Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Fre29 14.00-17.00 Tomaz & Co Västerlösa bygdegård Västerlösa Linköping Östergötland PRO
Sön31 14.00-17.00 Kjell Dahls Folkungaskolan Linköping Linköping Linköping Östergötland
April
Sön07 18.00-22.00 Sannex Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Sön14 14.00-17.00 Hasse Peters Folkungaskolan Linköping Linköping Linköping Östergötland
Mån22 18.00-22.00 Highlights Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Fre26 14.00-17.00 Kalle & Stefan Västerlösa bygdegård Västerlösa Linköping Östergötland PRO
Lör27 21.00-01.00 Blender Kvarnparken Mjölby Mjölby Mjölby Östergötland
Lör27 18.00-01.00 Casanovas Mjölby ishall Mjölby Mjölby Östergötland
Lör27 18.00-01.00 Wahlströms Mjölby ishall Mjölby Mjölby Östergötland
Lör27 18.00-01.00 Xplays Mjölby ishall Mjölby Mjölby Östergötland
Sön28 14.00-17.00 Tång & Co Folkungaskolan Linköping Linköping Linköping Östergötland
Maj
Lör04 20.00-24.00 Engdahls Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Sön12 18.00-22.00 Perikles Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Sön12 14.00-17.00 Edwings Folkungaskolan Linköping Linköping Linköping Östergötland
Lör25 21.00-01.00 Sannex Eklidens Festplats Västra Harg Mjölby Östergötland
Juli
Ons03 Eklöfs Norrgårdsängen Gammelkil Linköping Östergötland PRO
Lör27 20.00-01.00 Larz Kristerz Eklidens Festplats Västra Harg Mjölby Östergötland
Augusti
Lör24 21.00-01.00 Donnez Eklidens Festplats Västra Harg Mjölby Östergötland
September
Sön01 18.00-22.00 Xplays Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Sön15 18.00-22.00 Wahlströms Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Sön29 18.00-22.00 Expanders Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Oktober
Sön13 18.00-22.00 Blender Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland