Dansprogram

Via län

Blekinge Dalarnas Gotlands Gävleborgs Hallands Jämtlands Jönköpings Kalmar Kronobergs Norrbottens Skåne Stockholms Södermanlands Uppsala Värmlands Västerbottens Västernorrlands Västmanlands Västra Götalands Örebro Östergötlands

Danser på båtar visas inte under danser per län. Se danser på båtar på sidan för danser på båtar.

Sortera kolumn genom att klicka på dess rubrik

Danser i Östergötlands län

Antal danser: 115

Datum Tid Dansband Dansställe Ort Kommun Län Övrigt
December
Fre14 14.00-17.30 Samzons Södergården Motala Motala Motala Östergötland PRO
Lör15 20.30-00.30 Glenn-Endys Folkets Park Ödeshög Ödeshög Ödeshög Östergötland
Lör15 21.00-01.00 Black Jack Kvarnparken Mjölby Mjölby Mjölby Östergötland
Sön16 18.00-22.00 Expanders Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Sön16 14.00-17.00 Eklöfs Folkungaskolan Linköping Linköping Linköping Östergötland
Ons19 17.00-20.00 Stisses Folkets Hus Skärblacka Skärblacka Norrköping Östergötland PRO
Tis25 21.00-01.00 Huttez Borgen Norrköping Norrköping Norrköping Östergötland
Tis25 21.00-01.00 Xplays Statt Motala Motala Motala Östergötland
Ons26 18.00-22.00 Icaros Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Tor27 13.30-17.00 Kjell Dahls Landerydgården Linköping Hjulsbro Linköping Östergötland
Fre28 14.00-17.00 Edwings Västerlösa bygdegård Västerlösa Linköping Östergötland PRO
Lör29 21.00-01.00 Blender Borgen Norrköping Norrköping Norrköping Östergötland
Januari 2019
Sön06 14.00-17.00 Edwings Folkungaskolan Linköping Linköping Linköping Östergötland
Ons09 13.30-17.00 Eklöfs Landerydgården Linköping Hjulsbro Linköping Östergötland
Lör12 19.00-23.00 Cirrus Folkets Hus Valdemarsvik Valdemarsvik Valdemarsvik Östergötland
Lör12 20.00-24.00 Glenn-Endys Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Lör12 21.00-01.00 Sannex Kvarnparken Mjölby Mjölby Mjölby Östergötland
Sön13 18.00-22.00 Casanovas Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Lör19 18.00-21.30 Svante & Co Höganlid Hycklinge Kinda Östergötland
Sön20 14.00-17.00 Kenneth & Classe Folkungaskolan Linköping Linköping Linköping Östergötland
Ons23 13.30-17.00 Gott & Blandat Landerydgården Linköping Hjulsbro Linköping Östergötland
Fre25 21.00-01.00 Lasse Stefanz Borgen Norrköping Norrköping Norrköping Östergötland
Fre25 14.00-17.00 Cedrix Västerlösa bygdegård Västerlösa Linköping Östergötland PRO
Lör26 20.00-00.30 Holens Häradshammars bygdegård Vikbolandet Norrköping Östergötland
Sön27 18.00-22.00 Blender Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Februari
Lör02 21.00-01.00 Black Jack Kvarnparken Mjölby Mjölby Mjölby Östergötland
Sön03 14.00-17.00 Kalle & Stefan Folkungaskolan Linköping Linköping Linköping Östergötland
Ons06 13.30-17.00 Lennartz Landerydgården Linköping Hjulsbro Linköping Östergötland
Lör09 14.00-16.30 Hardes Big Band Flygvapenmuseum Linköping Malmslätt Linköping Östergötland
Lör09 20.00-24.00 Skåningarna Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Sön10 18.00-22.00 Jannez Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Lör16 Barbados Hugo Finspång Finspång Finspång Östergötland
Lör16 18.00-21.30 Bosse Franks Höganlid Hycklinge Kinda Östergötland
Sön17 14.00-17.00 Eklöfs Folkungaskolan Linköping Linköping Linköping Östergötland
Ons20 17.00-02.00 Junix Folkets Hus Skärblacka Skärblacka Norrköping Östergötland PRO
Ons20 13.30-17.00 Lars Erikssons Landerydgården Linköping Hjulsbro Linköping Östergötland
Fre22 14.00-17.00 Edwings Västerlösa bygdegård Västerlösa Linköping Östergötland PRO
Lör23 20.00-00.30 Strike Häradshammars bygdegård Vikbolandet Norrköping Östergötland
Sön24 18.00-22.00 Xplays Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Mars
Fre01 21.00-01.00 Larz Kristerz Borgen Norrköping Norrköping Norrköping Östergötland
Sön03 14.00-17.00 Lars Erikssons Folkungaskolan Linköping Linköping Linköping Östergötland
Ons06 13.30-17.00 Tång & Co Landerydgården Linköping Hjulsbro Linköping Östergötland
Lör09 20.00-24.00 Chiquita Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Sön10 18.00-22.00 Perikles Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Mån11 Stisses Fontänen Linköping Linköping Linköping Östergötland
Fre15 21.00-01.00 Donnez Borgen Norrköping Norrköping Norrköping Östergötland
Fre15 Stisses Landerydgården Linköping Hjulsbro Linköping Östergötland
Lör16 21.00-01.00 Blender Kvarnparken Mjölby Mjölby Mjölby Östergötland
Lör16 21.00-01.00 Larz Kristerz Kvarnparken Mjölby Mjölby Mjölby Östergötland
Sön17 14.00-17.00 Cedrix Folkungaskolan Linköping Linköping Linköping Östergötland
Ons20 13.30-17.00 Edwings Landerydgården Linköping Hjulsbro Linköping Östergötland
Lör23 20.00-01.00 Sannex Borgen Norrköping Norrköping Norrköping Östergötland
Lör23 20.00-00.30 Kjell Dahls Häradshammars bygdegård Vikbolandet Norrköping Östergötland
Sön24 18.00-22.00 Expanders Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Fre29 14.00-17.00 Tomaz & Co Västerlösa bygdegård Västerlösa Linköping Östergötland PRO
Sön31 14.00-17.00 Kjell Dahls Folkungaskolan Linköping Linköping Linköping Östergötland
April
Ons03 13.30-17.00 Kjell Dahls Landerydgården Linköping Hjulsbro Linköping Östergötland
Fre05 21.00-01.00 Black Jack Borgen Norrköping Norrköping Norrköping Östergötland
Lör06 20.00-24.00 Lövgrens Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Lör06 Icaros Skärkinds bygdegård Skärkind Norrköping Östergötland
Sön07 18.00-22.00 Sannex Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Lör13 Stisses Folkets Hus Kisa Kisa Kinda Östergötland PRO
Lör13 20.00-24.00 Glenn-Endys Folkets Park Ödeshög Ödeshög Ödeshög Östergötland
Sön14 14.00-17.00 Hasse Peters Folkungaskolan Linköping Linköping Linköping Östergötland
Ons17 13.30-17.00 Eklöfs Landerydgården Linköping Hjulsbro Linköping Östergötland
Mån22 18.00-22.00 Highlights Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Fre26 14.00-17.00 Kalle & Stefan Västerlösa bygdegård Västerlösa Linköping Östergötland PRO
Lör27 20.00-00.30 Icaros Häradshammars bygdegård Vikbolandet Norrköping Östergötland
Lör27 19.00-01.00 Casanovas Mjölby ishall Mjölby Mjölby Östergötland
Lör27 19.00-01.00 Wahlströms Mjölby ishall Mjölby Mjölby Östergötland
Lör27 19.00-01.00 Xplays Mjölby ishall Mjölby Mjölby Östergötland
Sön28 14.00-17.00 Tång & Co Folkungaskolan Linköping Linköping Linköping Östergötland
Maj
Lör04 20.00-24.00 Engdahls Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Sön05 18.00-22.00 Wahlströms Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Lör11 20.00-24.00 Lövgrens Ettringstorp Loge Ettringstorp Boxholm Östergötland
Sön12 18.00-22.00 Perikles Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Sön12 14.00-17.00 Edwings Folkungaskolan Linköping Linköping Linköping Östergötland
Lör18 Blender Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Lör18 Martinez Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Lör18 Lasse Stefanz Hasselbacken Finspång Regna Finspång Östergötland
Sön19 18.00-22.00 Casanovas Folkets Park Vadstena Vadstena Vadstena Östergötland
Lör25 21.00-01.00 Sannex Eklidens Festplats Västra Harg Mjölby Östergötland
Lör25 20.00-24.00 Glenn-Endys Ettringstorp Loge Ettringstorp Boxholm Östergötland
Lör25 20.00-00.30 Edwings Häradshammars bygdegård Vikbolandet Norrköping Östergötland
Juni
Sön09 18.00-22.00 Wahlströms Folkets Park Vadstena Vadstena Vadstena Östergötland
Lör15 Flamingokvintetten Hasselbacken Finspång Regna Finspång Östergötland
Sön16 17.00-20.30 Gideons Fruktåkers loge Vreta Kloster Linköping Östergötland
Juli
Ons03 19.30-23.30 Wahlströms Borensbergsparken Borensberg Motala Östergötland
Ons03 Eklöfs Norrgårdsängen Gammelkil Linköping Östergötland PRO
Lör06 20.00-24.00 Matz Bladhs Ettringstorp Loge Ettringstorp Boxholm Östergötland
Lör27 21.00-01.00 Larz Kristerz Eklidens Festplats Västra Harg Mjölby Östergötland
Lör27 Streaplers Hasselbacken Finspång Regna Finspång Östergötland
Lör27 Glenn-Endys Rydsnäs loge Rydnäs Ydre Östergötland
Augusti
Tor01 19.00-23.00 Holidays Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Lör03 20.00-24.00 Engdahls Ettringstorp Loge Ettringstorp Boxholm Östergötland
Tor08 19.00-23.00 Glenn-Endys Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Lör17 20.00-24.00 Skåningarna Ettringstorp Loge Ettringstorp Boxholm Östergötland
Lör24 21.00-01.00 Donnez Eklidens Festplats Västra Harg Mjölby Östergötland
Ons28 17.00-20.00 Junix Löfstad Loge Löfstad Norrköping Östergötland PRO
Lör31 20.00-24.00 Micke Ahlgrens Ettringstorp Loge Ettringstorp Boxholm Östergötland
September
Sön01 18.00-22.00 Xplays Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Lör07 20.00-24.00 Mats Bergmans Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Sön15 18.00-22.00 Wahlströms Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Lör21 20.00-00.30 Hedins Häradshammars bygdegård Vikbolandet Norrköping Östergötland
Sön29 18.00-22.00 Expanders Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Oktober
Lör05 20.00-24.00 Donnez Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Sön13 18.00-22.00 Blender Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Lör19 20.00-24.00 Glenn-Endys Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Lör26 20.00-00.30 Samzons Häradshammars bygdegård Vikbolandet Norrköping Östergötland
Sön27 18.00-22.00 Perikles Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
November
Sön10 18.00-22.00 Sannex Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Lör16 20.00-24.00 Matz Bladhs Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
Lör23 20.00-00.30 Eklöfs Häradshammars bygdegård Vikbolandet Norrköping Östergötland
Sön24 18.00-22.00 Jannez Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland
December
Sön08 18.00-22.00 Casanovas Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro Linköping Östergötland