Dansprogram

Via län

Blekinge Dalarna Gotland Gävleborg Halland Jämtland Jönköping Kalmar Kronoberg Norrbotten Skåne Stockholm Södermanland Uppsala Värmland Västerbotten Västernorrland Västmanland Västra Götaland Örebro Östergötland

Sortera kolumn genom att klicka på dess rubrik

Danser i Värmlands län

Antal danser: 190

Datum Tid Dansband Dansställe Ort Kommun Län Övrigt
April
Lör26 21.00-01.00 Callinaz Folkets Hus Forshaga Forshaga Forshaga Värmland
Lör26 20.00-01.00 Extas Folkets Hus Slottsbron Slottsbron Grums Värmland
Lör26 20.00-24.00 Selex Solliden Koppom Koppom Eda Värmland
Sön27 17.00-20.30 Kenneths Storfors Kulturhus Storfors Storfors Värmland
Ons30 20.00-24.00 Dreams Kristinehamn CC Kristinehamn Kristinehamn Värmland
Maj
Fre2 19.00-23.00 Kenneths Folkets Hus Jössefors Jössefors Arvika Värmland PRO
Lör3 21.00-01.00 Streaplers Folkets Hus Forshaga Forshaga Forshaga Värmland
Lör3 21.00-02.00 Arvingarna Medborgarhuset Säffle Säffle Säffle Värmland
Lör3 21.00-02.00 Scotts Medborgarhuset Säffle Säffle Säffle Värmland
Tor8 Trio Cavalkad Folkets Hus Karlskoga Karlskoga Karlskoga Värmland
Fre9 21.00-01.00 Black Jack Hotell Gustaf Fröding Karlstad Karlstad Värmland
Lör10 21.00-01.00 Blender Blomsterhultslogen Blomsterhult Karlstad Värmland
Lör10 The Hub Caps Medborgarhuset Säffle Säffle Säffle Värmland
Lör10 20.00-24.00 Matz Bladhs Skoga bygdegård Ekshärad Hagfors Värmland
Lör10 21.00-01.00 Wretaz Solliden Koppom Koppom Eda Värmland
Sön11 18.00-22.00 Per-Håkans Kristinehamn CC Kristinehamn Kristinehamn Värmland
Sön11 18.00-22.00 Holidays Logen Kolsnäs Sunne Sunne Värmland
Fre16 21.00-01.00 Jannez Blomsterhultslogen Blomsterhult Karlstad Värmland
Fre16 19.00-23.00 Svantes Solliden Koppom Koppom Eda Värmland PRO
Sön18 18.00-22.00 Mats Bergmans Hembygdsgården Gräsmark Gräsmark Sunne Värmland
Fre23 19.00-23.00 Cedrix Klässbolsparken Klässbol Arvika Värmland PRO
Lör24 Date Kolsnäsparken Sunne Sunne Värmland
Lör24 20.00-24.00 Holidays Skoga bygdegård Ekshärad Hagfors Värmland
Lör24 21.00-01.00 Samzons Solliden Koppom Koppom Eda Värmland
Sön25 18.00-21.30 Tång & Co Upperudslogen Molkom Karlstad Värmland PRO
Fre30 21.00-01.00 Sannex Blomsterhultslogen Blomsterhult Karlstad Värmland
Fre30 19.00-23.00 Holens Skoga bygdegård Ekshärad Hagfors Värmland PRO
Lör31 21.00-01.00 Holidays Folkets Park Sysslebäck Sysslebäck Torsby Värmland
Lör31 21.00-02.00 Fernandoz Hasslerudsparken Nysäter Säffle Värmland
Lör31 21.00-02.00 The Revivals Hasslerudsparken Nysäter Säffle Värmland
Lör31 21.00-01.00 Claes Lövgrens Upperudslogen Molkom Karlstad Värmland
Juni
Sön1 18.00-22.00 Fernandoz Hembygdsgården Gräsmark Gräsmark Sunne Värmland
Sön1 18.00-21.30 Musikanterna Upperudslogen Molkom Karlstad Värmland PRO
Fre6 21.00-01.00 Mats Bergmans Torget Filipstad Filipstad Filipstad Värmland
Sön8 18.00-21.30 Kenneth Hertz Upperudslogen Molkom Karlstad Värmland PRO
Fre13 20.00-01.00 Casanovas Blomsterhultslogen Blomsterhult Karlstad Värmland
Fre13 20.00-01.00 Mickeys Blomsterhultslogen Blomsterhult Karlstad Värmland
Fre13 19.00-23.00 Svantes Klässbolsparken Klässbol Arvika Värmland PRO
Lör14 20.00-01.00 Kindbergs Blomsterhultslogen Blomsterhult Karlstad Värmland
Lör14 20.00-01.00 Mickeys Blomsterhultslogen Blomsterhult Karlstad Värmland
Lör14 Top Cats Herrgårdscampingen Kristinehamn Kristinehamn Kristinehamn Värmland
Lör14 21.00-01.00 Mats Bergmans Upperudslogen Molkom Karlstad Värmland
Sön15 18.00-22.00 Sounders Hembygdsgården Gräsmark Gräsmark Sunne Värmland
Sön15 18.00-21.30 Kenneths Upperudslogen Molkom Karlstad Värmland PRO
Fre20 21.00-01.00 Fernandoz Folkets Park Sysslebäck Sysslebäck Torsby Värmland
Fre20 Contrazt (NO) Torget Torsby Torsby Torsby Värmland
Lör21 21.00-01.00 Extas Folkets Park Segmon Segmon Grums Värmland
Lör21 21.00-01.00 Holidays Folkets Park Segmon Segmon Grums Värmland
Lör21 Fernandoz Gunnevi Gunnarskog Arvika Värmland
Lör21 Pia Pihlgrens Gunnevi Gunnarskog Arvika Värmland
Lör21 The Revivals Gunnevi Gunnarskog Arvika Värmland
Lör21 Eva Eastwood Älgsjövallen Bjurberget Torsby Värmland
Lör21 Framed Älgsjövallen Bjurberget Torsby Värmland
Sön22 18.00-21.30 Cedrix Upperudslogen Molkom Karlstad Värmland PRO
Fre27 19.00-23.00 Svantes Hillringsbergsparken Glava Arvika Värmland PRO
Lör28 21.00-02.00 Top Cats Canis Lysvik Lysvik Sunne Värmland
Lör28 The Playtones Skruvstadsparken Grums Grums Värmland
Lör28 21.00-01.00 Hedins Solliden Koppom Koppom Eda Värmland
Lör28 21.00-01.00 Thor Görans Upperudslogen Molkom Karlstad Värmland
Sön29 18.00-22.00 Jontez Hembygdsgården Gräsmark Gräsmark Sunne Värmland
Sön29 18.00-21.30 Hilltons Upperudslogen Molkom Karlstad Värmland PRO
Juli
Ons2 Kindbergs Ransäter hembygdsgård Ransäter Munkfors Värmland
Fre4 19.00-23.00 Hasse Peters Klässbolsparken Klässbol Arvika Värmland PRO
Fre4 Holidays Ransäter hembygdsgård Ransäter Munkfors Värmland
Lör5 21.00-01.00 Matz Rogers Dammbroparken Nykroppa Filipstad Värmland
Lör5 Holidays Höljes motorstadion Höljes Torsby Värmland
Lör5 Matz Bladhs Ransäter hembygdsgård Ransäter Munkfors Värmland
Sön6 18.00-22.00 Black Jack Hembygdsgården Gräsmark Gräsmark Sunne Värmland
Sön6 18.00-21.30 Tommy Danielssons Upperudslogen Molkom Karlstad Värmland PRO
Fre11 19.00-23.00 Danzells Solliden Koppom Koppom Eda Värmland PRO
Lör12 Lasse Stefanz Folkets Park Forshaga Forshaga Forshaga Värmland
Lör12 21.00-01.00 Jenny Saléns Upperudslogen Molkom Karlstad Värmland
Lör12 Elisas Älgsjövallen Bjurberget Torsby Värmland
Sön13 18.00-22.00 Matz Bladhs Hembygdsgården Gräsmark Gräsmark Sunne Värmland
Sön13 18.00-21.30 Nordbergs Upperudslogen Molkom Karlstad Värmland PRO
Lör19 The Revivals Folkets Park Skillingmark Skillingmark Eda Värmland
Lör19 Pia Pihlgrens Folkets Park Östmark Östmark Torsby Värmland
Lör19 Arvingarna Skruvstadsparken Grums Grums Värmland
Lör19 21.00-01.00 Donnez Upperudslogen Molkom Karlstad Värmland
Sön20 18.00-22.00 Jenny Saléns Hembygdsgården Gräsmark Gräsmark Sunne Värmland
Sön20 18.00-21.30 Strike Upperudslogen Molkom Karlstad Värmland PRO
Tor24 20.00-02.00 Blender Kolsnäsparken Sunne Sunne Värmland
Tor24 20.00-02.00 Perikles Kolsnäsparken Sunne Sunne Värmland
Tor24 21.00-02.00 Kindbergs Kolsnäsparken Sunne Sunne Värmland
Tor24 21.00-22.30 Lasse Stefanz (show) Kolsnäsparken Sunne Sunne Värmland
Fre25 21.30-01.30 Streaplers Canis Lysvik Lysvik Sunne Värmland
Fre25 20.00-02.00 Casanovas Kolsnäsparken Sunne Sunne Värmland
Fre25 20.00-02.00 Expanders Kolsnäsparken Sunne Sunne Värmland
Fre25 21.00-02.00 Black Jack Kolsnäsparken Sunne Sunne Värmland
Lör26 20.00-02.00 Date Kolsnäsparken Sunne Sunne Värmland
Lör26 20.00-02.00 Scotts Kolsnäsparken Sunne Sunne Värmland
Lör26 21.00-02.00 Flamingokvintetten Kolsnäsparken Sunne Sunne Värmland
Lör26 21.00-01.00 Matz Rogers Solliden Koppom Koppom Eda Värmland
Lör26 21.00-01.00 Drifters Upperudslogen Molkom Karlstad Värmland
Sön27 18.00-22.00 Claes Lövgrens Hembygdsgården Gräsmark Gräsmark Sunne Värmland
Sön27 18.00-21.30 Holens Upperudslogen Molkom Karlstad Värmland PRO
Augusti
Fre1 Top Cats Arvika Hamnfest Arvika Arvka Värmland
Lör2 22.00-02.00 Sandins Folkets Park Sysslebäck Sysslebäck Torsby Värmland
Lör2 Barbados Skruvstadsparken Grums Grums Värmland
Sön3 18.00-22.00 Donnez Hembygdsgården Gräsmark Gräsmark Sunne Värmland
Sön3 18.00-21.30 Rios Upperudslogen Molkom Karlstad Värmland PRO
Fre8 Eva Eastwood Canis Lysvik Lysvik Sunne Värmland
Fre8 19.00-23.00 Spelfinkarna Klässbolsparken Klässbol Arvika Värmland PRO
Fre8 21.00-01.00 Fernandoz Upperudslogen Molkom Karlstad Värmland
Fre8 Donnez Älgsjövallen Bjurberget Torsby Värmland
Lör9 21.00-01.00 Matz Bladhs Upperudslogen Molkom Karlstad Värmland
Sön10 18.00-22.00 Pia Pihlgrens Hembygdsgården Gräsmark Gräsmark Sunne Värmland
Sön10 18.00-21.30 Robins Upperudslogen Molkom Karlstad Värmland PRO
Fre15 19.00-23.00 Camell Duo Solliden Koppom Koppom Eda Värmland PRO
Lör16 Poptimisterna Skruvstadsparken Grums Grums Värmland
Lör16 Streaplers Älgsjövallen Bjurberget Torsby Värmland
Sön17 18.00-22.00 Elisas Hembygdsgården Gräsmark Gräsmark Sunne Värmland
Sön17 18.00-21.30 Matz Rogers Upperudslogen Molkom Karlstad Värmland PRO
Lör23 21.00-01.00 Per-Håkans Upperudslogen Molkom Karlstad Värmland
Sön24 18.00-22.00 Micke Ahlgrens Hembygdsgården Gräsmark Gräsmark Sunne Värmland
Sön24 18.00-21.30 Svantes Upperudslogen Molkom Karlstad Värmland PRO
Fre29 19.00-23.00 Matz-Lennarts Folkets Hus Jössefors Jössefors Arvika Värmland PRO
Lör30 20.00-24.00 Svennes Solliden Koppom Koppom Eda Värmland
Sön31 18.00-22.00 Streaplers Hembygdsgården Gräsmark Gräsmark Sunne Värmland
Sön31 18.00-21.30 Stickan & Classe Upperudslogen Molkom Karlstad Värmland PRO
September
Ons3 18.00-21.30 Tång & Co Folkets Hus Edsvalla Edsvalla Karlstad Värmland PRO
Fre5 19.00-23.00 Nils-Birgers Folkets Hus Jössefors Jössefors Arvika Värmland PRO
Lör6 20.00-24.00 Roger Lindbloms Skoga bygdegård Ekshärad Hagfors Värmland
Sön7 18.00-22.00 Drifters Hembygdsgården Gräsmark Gräsmark Sunne Värmland
Sön14 18.00-22.00 Per-Håkans Hembygdsgården Gräsmark Gräsmark Sunne Värmland
Ons17 18.00-21.30 Nils-Birgers Folkets Hus Edsvalla Edsvalla Karlstad Värmland PRO
Fre19 19.00-23.00 Musikanterna Folkets Hus Jössefors Jössefors Arvika Värmland PRO
Fre19 Expanders Kristinehamn CC Kristinehamn Kristinehamn Värmland
Fre19 Highlights Kristinehamn CC Kristinehamn Kristinehamn Värmland
Fre19 19.00-23.00 Svantes Logen Kolsnäs Sunne Sunne Värmland PRO
Lör20 Barbados Kristinehamn CC Kristinehamn Kristinehamn Värmland
Lör20 Jannez Kristinehamn CC Kristinehamn Kristinehamn Värmland
Lör20 20.00-24.00 Extas Logen Kolsnäs Sunne Sunne Värmland
Lör20 21.00-01.00 Elisas Medborgarhuset Säffle Säffle Säffle Värmland
Lör20 20.00-24.00 Bengt Hennings Skoga bygdegård Ekshärad Hagfors Värmland
Lör20 20.00-24.00 Leijons Solliden Koppom Koppom Eda Värmland
Sön21 Perikles Kristinehamn CC Kristinehamn Kristinehamn Värmland
Sön21 17.00-20.30 Stickan & Classe Storfors Kulturhus Storfors Storfors Värmland
Ons24 18.00-21.30 Nordbergs Gruvan Grums Grums Grums Värmland PRO
Fre26 19.00-23.00 Camell Duo Solliden Koppom Koppom Eda Värmland PRO
Lör27 21.00-01.00 Elisas Gillevihallen Koppom Eda Värmland
Lör27 21.00-01.00 The Revivals Gillevihallen Koppom Eda Värmland
Sön28 17.00-20.30 Leif Hermanssons Storfors Kulturhus Storfors Storfors Värmland
Oktober
Ons1 18.00-21.30 Stickan & Classe Folkets Hus Edsvalla Edsvalla Karlstad Värmland PRO
Lör4 20.00-24.00 Jenny Saléns Skoga bygdegård Ekshärad Hagfors Värmland
Sön5 17.00-20.30 Junix Storfors Kulturhus Storfors Storfors Värmland
Ons8 18.00-21.30 Holens Gruvan Grums Grums Grums Värmland PRO
Fre10 19.00-23.00 Hobbygänget Folkets Hus Jössefors Jössefors Arvika Värmland PRO
Fre10 19.00-23.00 Musikanterna Logen Kolsnäs Sunne Sunne Värmland PRO
Lör11 Extas Medborgarhuset Säffle Säffle Säffle Värmland
Sön12 17.00-20.30 Sandins Storfors Kulturhus Storfors Storfors Värmland
Ons15 18.00-21.30 Kenneths Folkets Hus Edsvalla Edsvalla Karlstad Värmland PRO
Fre17 21.00-01.00 Sannex Hotell Gustaf Fröding Karlstad Karlstad Värmland
Lör18 The Revivals Medborgarhuset Säffle Säffle Säffle Värmland
Lör18 Top Cats Medborgarhuset Säffle Säffle Säffle Värmland
Lör18 20.00-24.00 Bob Stevens Skoga bygdegård Ekshärad Hagfors Värmland
Sön19 17.00-20.30 Hedins Storfors Kulturhus Storfors Storfors Värmland
Ons22 18.00-21.30 Samzons Gruvan Grums Grums Grums Värmland PRO
Lör25 Lasse Stefanz Stjernehallen Torsby Torsby Värmland
Sön26 18.00-22.00 Kindbergs Holken Karlstad Karlstad Karlstad Värmland
Sön26 17.00-20.30 Hilltons Storfors Kulturhus Storfors Storfors Värmland
Ons29 18.00-21.30 Sven-Gunnars Folkets Hus Edsvalla Edsvalla Karlstad Värmland PRO
Fre31 18.00-22.00 Samzons Folkets Hus Lesjöfors Lesjöfors Filipstad Värmland PRO
November
Lör1 20.00-24.00 Trio Cavalkad Skoga bygdegård Ekshärad Hagfors Värmland
Sön2 17.00-20.30 Trio Cavalkad Storfors Kulturhus Storfors Storfors Värmland
Fre7 19.00-23.00 Nils-Birgers Folkets Hus Jössefors Jössefors Arvika Värmland PRO
Sön9 17.00-20.30 Samzons Storfors Kulturhus Storfors Storfors Värmland
Ons12 18.00-21.30 Skarvarna Folkets Hus Edsvalla Edsvalla Karlstad Värmland PRO
Fre14 19.00-23.00 Musikanterna Folkets Hus Jössefors Jössefors Arvika Värmland PRO
Fre14 19.00-23.00 Camell Duo Logen Kolsnäs Sunne Sunne Värmland PRO
Lör15 20.00-24.00 Fernandoz Skoga bygdegård Ekshärad Hagfors Värmland
Sön16 18.00-22.00 Sannex Holken Karlstad Karlstad Karlstad Värmland
Sön16 17.00-20.30 Matz Rogers Storfors Kulturhus Storfors Storfors Värmland
Lör22 Matz Rogers Folkets Hus Edsvalla Edsvalla Karlstad Värmland
Sön23 17.00-20.30 Edwings Storfors Kulturhus Storfors Storfors Värmland
Ons26 18.00-21.30 Cedrix Folkets Hus Edsvalla Edsvalla Karlstad Värmland PRO
Lör29 21.00-01.00 Flamingokvintetten Medborgarhuset Säffle Säffle Säffle Värmland
Lör29 21.00-01.00 Streaplers Medborgarhuset Säffle Säffle Säffle Värmland
Lör29 20.00-24.00 Hedins Skoga bygdegård Ekshärad Hagfors Värmland
Sön30 17.00-20.30 Jontez Storfors Kulturhus Storfors Storfors Värmland
December
Fre5 19.00-23.00 Svantes Folkets Hus Jössefors Jössefors Arvika Värmland PRO
Sön7 17.00-20.30 Gideons Storfors Kulturhus Storfors Storfors Värmland
Ons10 18.00-21.30 Tång & Co Folkets Hus Edsvalla Edsvalla Karlstad Värmland PRO
Lör13 20.00-24.00 Robins Skoga bygdegård Ekshärad Hagfors Värmland
Sön14 17.00-20.30 Holens Storfors Kulturhus Storfors Storfors Värmland
Tor25 21.00-01.00 Extas Hotell Gustaf Fröding Karlstad Karlstad Värmland
Tor25 20.00-24.00 Holidays Skoga bygdegård Ekshärad Hagfors Värmland
Tor25 Top Cats Stjernehallen Torsby Torsby Värmland
Januari 2015
Ons28 18.00-21.30 Matz Rogers Gruvan Grums Grums Grums Värmland PRO
Lör31 20.00-24.00 Alvenfors Skoga bygdegård Ekshärad Hagfors Värmland

Tipsa om dessa danser





wellnes_468x60