Dansprogram

Via län

Blekinge Dalarnas Gotlands Gävleborgs Hallands Jämtlands Jönköpings Kalmar Kronobergs Norrbottens Skåne Stockholms Södermanlands Uppsala Värmlands Västerbottens Västernorrlands Västmanlands Västra Götalands Örebro Östergötlands

Danser på båtar visas inte under danser per län. Se danser på båtar på sidan för danser på båtar.

Sortera kolumn genom att klicka på dess rubrik

Danser i Jämtlands län

Antal danser: 64

Datum Tid Dansband Dansställe Ort Kommun Län Övrigt
November
Ons28 19.00-22.30 Löpsjötorparns Lyransgården Fåker Östersund Jämtland >
Ons13 19.00-22.30 Löpsjötorparns Lyransgården Fåker Östersund Jämtland PRO
Fre28 19.00-22.30 Finezze Folkets Hus Strömsund Strömsund Strömsund Jämtland >
Fre15 19.00-22.30 Finezze Folkets Hus Strömsund Strömsund Strömsund Jämtland PRO
Fre28 20.00-02.00 Callinaz Furuparken Östersund Ope Östersund Jämtland >
Fre15 20.00-02.00 Callinaz Furuparken Östersund Ope Östersund Jämtland
Fre28 20.00-02.00 Jannez Furuparken Östersund Ope Östersund Jämtland >
Fre15 20.00-02.00 Jannez Furuparken Östersund Ope Östersund Jämtland
Fre28 20.00-02.00 Voyage Furuparken Östersund Ope Östersund Jämtland >
Fre15 20.00-02.00 Voyage Furuparken Östersund Ope Östersund Jämtland
Lör10 20.00-02.00 Blender Furuparken Östersund Ope Östersund Jämtland >
Lör16 20.00-02.00 Blender Furuparken Östersund Ope Östersund Jämtland
Lör10 20.00-02.00 Expanders Furuparken Östersund Ope Östersund Jämtland >
Lör16 20.00-02.00 Expanders Furuparken Östersund Ope Östersund Jämtland
Lör10 20.00-02.00 Shine Furuparken Östersund Ope Östersund Jämtland >
Lör16 20.00-02.00 Shine Furuparken Östersund Ope Östersund Jämtland
Lör28 19.00-22.30 Olle Kjells Vemhåns bygdegård Vemhån Härjedalen Jämtland >
Lör16 19.00-22.30 Olle Kjells Vemhåns bygdegård Vemhån Härjedalen Jämtland PRO
Sön6 19.00-22.30 Finezze Folkets Hus Östersund Östersund Östersund Jämtland >
Sön17 19.00-22.30 Finezze Folkets Hus Östersund Östersund Östersund Jämtland PRO
Fre28 19.00-22.30 BarraBazz Trångsvikens bygdegård Trångsviken Krokom Jämtland >
Fre22 19.00-22.30 BarraBazz Trångsvikens bygdegård Trångsviken Krokom Jämtland
Fre28 21.30-02.00 Eloge Vemdalsskalet Vemdalen Härjedalen Jämtland >
Fre22 21.30-02.00 Eloge Vemdalsskalet Vemdalen Härjedalen Jämtland
Fre28 21.30-02.00 Lasse Stefanz Vemdalsskalet Vemdalen Härjedalen Jämtland >
Fre22 21.30-02.00 Lasse Stefanz Vemdalsskalet Vemdalen Härjedalen Jämtland
Lör3 21.00-01.00 Donnez Folkets Hus Östersund Östersund Östersund Jämtland >
Lör23 21.00-01.00 Donnez Folkets Hus Östersund Östersund Östersund Jämtland
Lör8 Black Jack Vemdalsskalet Vemdalen Härjedalen Jämtland >
Lör23 Black Jack Vemdalsskalet Vemdalen Härjedalen Jämtland
Sön8 19.00-22.30 Agneta & Peter Folkets Hus Östersund Östersund Östersund Jämtland >
Sön24 19.00-22.30 Agneta & Peter Folkets Hus Östersund Östersund Östersund Jämtland PRO
Fre24 21.00-01.00 Casanovas Folkets Hus Östersund Östersund Östersund Jämtland >
Fre29 21.00-01.00 Casanovas Folkets Hus Östersund Östersund Östersund Jämtland
Lör24 21.00-01.00 Eloge GT-gården Tännäs Tännäs Härjedalen Jämtland >
Lör30 21.00-01.00 Eloge GT-gården Tännäs Tännäs Härjedalen Jämtland
December
Sön28 19.00-22.30 Serenad Folkets Hus Östersund Östersund Östersund Jämtland >
Sön01 19.00-22.30 Serenad Folkets Hus Östersund Östersund Östersund Jämtland PRO
Ons28 19.00-22.30 Ola & Jag Lyransgården Fåker Östersund Jämtland >
Ons04 19.00-22.30 Ola & Jag Lyransgården Fåker Östersund Jämtland
Fre9 Jannez Folkets Hus Strömsund Strömsund Strömsund Jämtland >
Fre13 Jannez Folkets Hus Strömsund Strömsund Strömsund Jämtland
Fre8 19.00-22.30 Agneta & Peter Trångsvikens bygdegård Trångsviken Krokom Jämtland >
Fre13 19.00-22.30 Agneta & Peter Trångsvikens bygdegård Trångsviken Krokom Jämtland
Lör6 21.00-01.00 Jannez Folkets Hus Östersund Östersund Östersund Jämtland >
Lör21 21.00-01.00 Jannez Folkets Hus Östersund Östersund Östersund Jämtland
Ons21 22.00-02.00 Mickeys Bygdegården Kaxås Kaxås Krokom Jämtland >
Ons25 22.00-02.00 Mickeys Bygdegården Kaxås Kaxås Krokom Jämtland
Tor20 21.00-01.00 Jannez Laxsjö bygdegård Laxsjö Krokom Jämtland >
Tor26 21.00-01.00 Jannez Laxsjö bygdegård Laxsjö Krokom Jämtland
Tor3 19.00-22.30 Sven-Rogers Lyransgården Fåker Östersund Jämtland >
Tor26 19.00-22.30 Sven-Rogers Lyransgården Fåker Östersund Jämtland PRO
Lör12 19.00-22.30 Ola & Jag Folkets Hus Strömsund Strömsund Strömsund Jämtland >
Lör28 19.00-22.30 Ola & Jag Folkets Hus Strömsund Strömsund Strömsund Jämtland PRO
Januari 2020
Fre28 19.00-22.30 Ola & Jag Trångsvikens bygdegård Trångsviken Krokom Jämtland >
Fre03 19.00-22.30 Ola & Jag Trångsvikens bygdegård Trångsviken Krokom Jämtland
Ons28 19.00-22.30 Serenad Lyransgården Fåker Östersund Jämtland >
Ons15 19.00-22.30 Serenad Lyransgården Fåker Östersund Jämtland PRO
Fre1 Perikles Vemdalsskalet Vemdalen Härjedalen Jämtland >
Fre31 Perikles Vemdalsskalet Vemdalen Härjedalen Jämtland
Februari
Lör28 21.00-01.00 Perikles Furuparken Östersund Ope Östersund Jämtland >
Lör01 21.00-01.00 Perikles Furuparken Östersund Ope Östersund Jämtland
Fre3 21.00-01.00 Blender Folkets Hus Östersund Östersund Östersund Jämtland >
Fre07 21.00-01.00 Blender Folkets Hus Östersund Östersund Östersund Jämtland
Ons28 19.00-22.30 Ola & Jag Lyransgården Fåker Östersund Jämtland >
Ons12 19.00-22.30 Ola & Jag Lyransgården Fåker Östersund Jämtland PRO
Fre28 21.00-01.00 Lasse Stefanz Folkets Hus Östersund Östersund Östersund Jämtland >
Fre14 21.00-01.00 Lasse Stefanz Folkets Hus Östersund Östersund Östersund Jämtland
Lör2 Martinez Mannes krog Sveg Sveg Härjedalen Jämtland >
Lör22 Martinez Mannes krog Sveg Sveg Härjedalen Jämtland
Fre19 21.00-01.00 Donnez Folkets Hus Östersund Östersund Östersund Jämtland >
Fre28 21.00-01.00 Donnez Folkets Hus Östersund Östersund Östersund Jämtland
Mars
Sön28 Finezze Folkets Hus Östersund Östersund Östersund Jämtland >
Sön08 Finezze Folkets Hus Östersund Östersund Östersund Jämtland
Ons28 19.00-22.30 BarraBazz Lyransgården Fåker Östersund Jämtland >
Ons11 19.00-22.30 BarraBazz Lyransgården Fåker Östersund Jämtland PRO
Fre4 Eloge Vemdalsskalet Vemdalen Härjedalen Jämtland >
Fre13 Eloge Vemdalsskalet Vemdalen Härjedalen Jämtland
Ons28 19.00-22.30 Sven-Rogers Lyransgården Fåker Östersund Jämtland >
Ons25 19.00-22.30 Sven-Rogers Lyransgården Fåker Östersund Jämtland PRO
Fre2 20.00-02.00 Blender Folkets Hus Östersund Östersund Östersund Jämtland >
Fre27 20.00-02.00 Blender Folkets Hus Östersund Östersund Östersund Jämtland
April
Ons28 19.00-22.30 Löpsjötorparns Lyransgården Fåker Östersund Jämtland >
Ons08 19.00-22.30 Löpsjötorparns Lyransgården Fåker Östersund Jämtland PRO
Tor28 21.00-01.00 Jannez Furuparken Östersund Ope Östersund Jämtland >
Tor09 21.00-01.00 Jannez Furuparken Östersund Ope Östersund Jämtland
Ons11 19.00-22.30 Agneta & Peter Lyransgården Fåker Östersund Jämtland >
Ons22 19.00-22.30 Agneta & Peter Lyransgården Fåker Östersund Jämtland PRO
Maj
Fre28 Finezze Trångsvikens bygdegård Trångsviken Krokom Jämtland >
Fre01 Finezze Trångsvikens bygdegård Trångsviken Krokom Jämtland
Ons28 19.00-22.30 Pär Norlings Lyransgården Fåker Östersund Jämtland >
Ons06 19.00-22.30 Pär Norlings Lyransgården Fåker Östersund Jämtland PRO
Fre9 21.00-01.00 Perikles Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland >
Fre15 21.00-01.00 Perikles Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Sön28 Finezze Hårkvallen Lit Lit Östersund Jämtland >
Sön24 Finezze Hårkvallen Lit Lit Östersund Jämtland
Ons17 Serenad Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland >
Ons27 Serenad Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland
Juni
Ons28 Finezze Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland >
Ons03 Finezze Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland
Ons28 Glads Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland >
Ons10 Glads Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland
Ons28 Pär Norlings Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland >
Ons17 Pär Norlings Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland
Lör1 Martinez Trätojordsbacken Hammarstrand Hammarstrand Ragunda Jämtland >
Lör20 Martinez Trätojordsbacken Hammarstrand Hammarstrand Ragunda Jämtland
Ons12 Agneta & Peter Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland >
Ons24 Agneta & Peter Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland
Juli
Ons28 Serenad Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland >
Ons01 Serenad Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland
Ons28 Strike Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland >
Ons08 Strike Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland
Ons28 BarraBazz Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland >
Ons15 BarraBazz Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland
Ons28 Ola & Jag Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland >
Ons22 Ola & Jag Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland
Fre13 21.00-01.00 Martinez Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland >
Fre24 21.00-01.00 Martinez Sommarparadiset Sandviken Sandviken Östersund Jämtland
Ons13 Olle Kjells Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland >
Ons29 Olle Kjells Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland
Augusti
Ons3 Sven-Rogers Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland >
Ons05 Sven-Rogers Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland
Ons3 Christerz Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland >
Ons12 Christerz Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland
Ons3 Agneta & Peter Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland >
Ons19 Agneta & Peter Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland
November
Ons28 Finezze Lyransgården Fåker Östersund Jämtland >
Ons04 Finezze Lyransgården Fåker Östersund Jämtland