Dansprogram

Via län

Blekinge Dalarnas Gotlands Gävleborgs Hallands Jämtlands Jönköpings Kalmar Kronobergs Norrbottens Skåne Stockholms Södermanlands Uppsala Värmlands Västerbottens Västernorrlands Västmanlands Västra Götalands Örebro Östergötlands

Danser på båtar visas inte under danser per län. Se danser på båtar på sidan för danser på båtar.

Sortera kolumn genom att klicka på dess rubrik

Danser i Jämtlands län

Antal danser: 104

Datum Tid Dansband Dansställe Ort Kommun Län Övrigt
Juni
Lör23 Mickeys Fröjdholmen Myrviken Berg Jämtland
Lör23 Thor Görans & Agneta Olsson Hede folkpark Hede Härjedalen Jämtland
Ons27 20.00-24.00 Martinez Furuviken Hällesjö Hällesjö Bräcke Jämtland
Ons27 19.00-22.30 Pär Norlings Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland PRO
Fre29 21.00-01.00 Streaplers Sandviken Östersund Sandviken Östersund Jämtland
Lör30 21.00-01.00 Perikles Aspåsnäset Aspås Krokom Jämtland
Juli
Sön01 19.00-22.30 BarraBazz Hårkvallen Lit Lit Östersund Jämtland PRO
Tis03 20.00-24.00 Shine Sandviken Östersund Sandviken Östersund Jämtland
Ons04 20.00-24.00 Shine Furuviken Hällesjö Hällesjö Bräcke Jämtland
Ons04 19.00-22.30 Ola & Jag Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland PRO
Tor05 20.00-24.00 Date Bygdegården Arvesund Mattmar Åre Jämtland
Fre06 21.00-01.00 PerHåkans Sandviken Östersund Sandviken Östersund Jämtland
Fre06 19.00-22.30 Serenad Torpet Bräcke Bräcke Bräcke Jämtland
Lör07 21.00-01.00 Mickes Travlogen Hoting Hoting Strömsund Jämtland
Lör07 18.00-22.30 Serenad Åparken Ytterån Ytterån Krokom Jämtland
Sön08 19.00-22.30 Sven-Rogers Hårkvallen Lit Lit Östersund Jämtland PRO
Ons11 20.00-24.00 Perikles Furuviken Hällesjö Hällesjö Bräcke Jämtland
Ons11 19.00-22.30 Löpsjötorparns Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland PRO
Tor12 20.00-24.00 Martinez Bygdegården Arvesund Mattmar Åre Jämtland
Tor12 20.00-24.00 Tommys (FIN) Gerålund Bispgården Ragunda Jämtland
Fre13 21.00-01.00 Jannez Sandviken Östersund Sandviken Östersund Jämtland
Lör14 22.00-02.00 Casanovas Skålans bygdegård Skålan Berg Jämtland
Lör14 19.00-22.30 Strike Storön Sveg Sveg Härjedalen Jämtland
Sön15 19.00-22.30 Finezze Hårkvallen Lit Lit Östersund Jämtland PRO
Ons18 20.00-24.00 Jannez Furuviken Hällesjö Hällesjö Bräcke Jämtland
Ons18 19.00-22.30 Finezze Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland PRO
Tor19 20.00-24.00 Mickeys Bygdegården Arvesund Mattmar Åre Jämtland
Fre20 21.00-01.00 Blender Sandviken Östersund Sandviken Östersund Jämtland
Fre20 19.00-22.30 Löpsjötorparns Strömsunds Hembygsgård Strömsund Strömsund Jämtland PRO
Lör21 Mickeys Björnlogen Storåsen Bräcke Jämtland
Lör21 Drifters Härdalsyran Lillhärdal Härjedalen Jämtland
Lör21 Löpsjötorparns Rätans hembygdsgård Rätansbyn Berg Jämtland
Sön22 19.00-22.30 Pär Norlings Hårkvallen Lit Lit Östersund Jämtland PRO
Ons25 19.00-22.30 Janders Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland PRO
Fre27 19.00-22.30 Strike Svea Park Kaxås Krokom Jämtland
Fre27 19.00-22.30 Pär Norlings Torpet Bräcke Bräcke Bräcke Jämtland
Fre27 21.00-01.00 Back to Basic Västgård Game Fair Kall Åre Jämtland
Lör28 Strike Hede hembygdsgård Hede Härjedalen Jämtland
Lör28 21.00-01.00 Shine Västgård Game Fair Kall Åre Jämtland
Sön29 19.00-22.30 Janne Hanssons Hårkvallen Lit Lit Östersund Jämtland PRO
Augusti
Ons01 20.00-24.00 PerHåkans Furuviken Hällesjö Hällesjö Bräcke Jämtland
Ons01 19.00-22.30 Christerz Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland PRO
Tor02 20.00-24.00 PerHåkans Bygdegården Arvesund Mattmar Åre Jämtland
Fre03 21.00-01.00 Martinez Sandviken Östersund Sandviken Östersund Jämtland
Lör04 21.00-01.00 Expanders Aspåsnäset Aspås Krokom Jämtland
Lör04 19.00-22.30 Löpsjötorparns Storön Sveg Sveg Härjedalen Jämtland
Sön05 19.00-22.30 Ola & Jag Hårkvallen Lit Lit Östersund Jämtland PRO
Ons08 19.00-22.30 BarraBazz Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland PRO
Tor09 20.00-24.00 Eldebros Bygdegården Arvesund Mattmar Åre Jämtland
Fre10 21.00-01.00 Titanix Sandviken Östersund Sandviken Östersund Jämtland
Fre10 19.00-22.30 Mickes Strömsunds Hembygsgård Strömsund Strömsund Jämtland PRO
Lör11 21.00-01.00 Jannez Fröjdholmen Myrviken Berg Jämtland
Sön12 19.00-22.30 Löpsjötorparns Hårkvallen Lit Lit Östersund Jämtland PRO
Ons15 19.00-22.30 Serenad Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland PRO
Fre17 21.00-01.00 Lövgrens Sandviken Östersund Sandviken Östersund Jämtland
Sön19 19.00-22.30 Agneta & Peter Hårkvallen Lit Lit Östersund Jämtland PRO
Ons22 19.00-22.30 Agneta & Peter Grönänge Dvärsätt Krokom Jämtland PRO
Fre24 21.00-01.00 Donnez Sandviken Östersund Sandviken Östersund Jämtland
Fre24 19.00-22.30 Christerz Torpet Bräcke Bräcke Bräcke Jämtland
Lör25 21.00-01.00 Blender Aspåsnäset Aspås Krokom Jämtland
Lör25 21.00-01.00 Engdahls Hede folkpark Hede Härjedalen Jämtland
Lör25 Christerz Laxsjö bygdegård Laxsjö Krokom Jämtland
Sön26 19.00-22.30 Serenad Hårkvallen Lit Lit Östersund Jämtland PRO
Fre31 21.00-01.00 Black Jack Sandviken Östersund Sandviken Östersund Jämtland
Fre31 19.00-22.30 Serenad Trångsvikens bygdegård Trångsviken Krokom Jämtland
September
Lör01 21.00-01.00 Jannez Aspåsnäset Aspås Krokom Jämtland
Lör01 Eloge Futten Kallsedet Kallsedet Åre Jämtland
Fre07 21.00-01.00 Expanders Sandviken Östersund Sandviken Östersund Jämtland
Ons12 19.00-22.30 Serenad Lyransgården Fåker Östersund Jämtland
Fre14 21.00-01.00 Eloge Sandviken Östersund Sandviken Östersund Jämtland
Fre21 19.00-22.30 Pär Norlings Trångsvikens bygdegård Trångsviken Krokom Jämtland
Lör29 19.00-22.30 Löpsjötorparns Lövåsgården Vemdalen Härjedalen Jämtland
Lör29 21.00-01.00 Sannex Nornan Stugun Stugun Ragunda Jämtland
Sön30 19.00-22.30 Löpsjötorparns Folkan Östersund Östersund Östersund Jämtland PRO
Oktober
Fre05 20.00-02.00 Jannez Folkan Östersund Östersund Östersund Jämtland
Fre05 20.00-02.00 Perikles Folkan Östersund Östersund Östersund Jämtland
Lör06 20.00-02.00 Blender Folkan Östersund Östersund Östersund Jämtland
Lör06 20.00-02.00 Casanovas Folkan Östersund Östersund Östersund Jämtland
Fre12 19.00-22.30 Janders Folkets Hus Strömsund Strömsund Strömsund Jämtland PRO
Ons17 19.00-22.30 Löpsjötorparns Lyransgården Fåker Östersund Jämtland
Fre19 19.00-22.30 Ola & Jag Trångsvikens bygdegård Trångsviken Krokom Jämtland
Lör20 21.00-01.00 PerHåkans Folkan Östersund Östersund Östersund Jämtland
Lör27 Jannez Sporthallen Föllinge Föllinge Krokom Jämtland
November
Fre02 21.00-01.00 Lasse Stefanz Folkan Östersund Östersund Östersund Jämtland
Lör03 21.00-01.00 Larz Kristerz Folkan Östersund Östersund Östersund Jämtland
Lör03 Eloge Vemhåns bygdegård Vemhån Härjedalen Jämtland
Sön04 19.00-22.30 Finezze Folkan Östersund Östersund Östersund Jämtland PRO
Ons14 19.00-22.30 Agneta & Peter Lyransgården Fåker Östersund Jämtland
Fre16 21.00-01.00 Jannez Furuparken Östersund Ope Östersund Jämtland
Fre16 19.00-22.30 Strike Trångsvikens bygdegård Trångsviken Krokom Jämtland
Lör17 Date Furuparken Östersund Ope Östersund Jämtland
Lör17 20.00-02.00 Blender Furuparken Östersund Ope Östersund Jämtland
Fre23 19.00-22.30 Finezze Folkets Hus Strömsund Strömsund Strömsund Jämtland PRO
Lör24 21.00-01.00 Donnez Folkan Östersund Östersund Östersund Jämtland
Fre30 21.00-01.00 Sannex Folkan Östersund Östersund Östersund Jämtland
December
Lör01 21.00-01.00 Streaplers Folkan Östersund Östersund Östersund Jämtland
Sön02 19.00-22.30 Strike Folkan Östersund Östersund Östersund Jämtland PRO
Lör08 Christerz Näskottshallen Nälden Krokom Jämtland
Sön09 19.00-22.30 Christerz Folkan Östersund Östersund Östersund Jämtland PRO
Fre14 19.00-22.30 Löpsjötorparns Trångsvikens bygdegård Trångsviken Krokom Jämtland
Lör22 21.00-01.00 Jannez Folkan Östersund Östersund Östersund Jämtland
Ons26 19.00-22.30 Sven-Rogers Lyransgården Fåker Östersund Jämtland
Fre28 19.00-22.30 Ola & Jag Folkets Hus Strömsund Strömsund Strömsund Jämtland PRO
Maj 2019
Sön19 19-22.307 Christerz Hårkvallen Lit Lit Östersund Jämtland