Dansprogram

Via län

Blekinge Dalarnas Gotlands Gävleborgs Hallands Jämtlands Jönköpings Kalmar Kronobergs Norrbottens Skåne Stockholms Södermanlands Uppsala Värmlands Västerbottens Västernorrlands Västmanlands Västra Götalands Örebro Östergötlands

Danser på båtar visas inte under danser per län. Se danser på båtar på sidan för danser på båtar.

Sortera kolumn genom att klicka på dess rubrik

Danser i Jönköpings län

Antal danser: 141

Datum Tid Dansband Dansställe Ort Kommun Län Övrigt
April
Tor09 20.00-02.00 Wahlströms Parkhallen Tranås Tranås Tranås Jönköping
Tor09 20.00-02.00 Xplays Parkhallen Tranås Tranås Tranås Jönköping
Sön12 19.00-00.30 Sannex Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Tor23 18.00-21.30 Orient Exposkolan f.d. Östboskolan Värnamo Värnamo Jönköping PRO
Fre24 Scotts Almenäs Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Lör25 19.00-23.00 Bennrix Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Sön26 17.00-21.00 Voize Folkets Park Vetlanda Vetlanda Vetlanda Jönköping
Tor30 Black Jack Björnholmens Loge Äng Nässjö Jönköping
Maj
Fre01 18.00 Rent drag Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Fre01 20.00-24.00 Casanovas Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Ons06 18.00-23.00 Sannex Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Ons06 18.00-23.00 Wahlströms Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Fre08 21.00-01.00 Lasse Stefanz Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Sön10 18.00 Svante & Co Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Ons13 18.00-23.00 Callinaz Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Ons13 18.00-23.00 Excess Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Tor14 18.00-21.30 Orient Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Fre15 20.00-24.00 Donnez Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör16 20.00-24.00 Mats Bergmans Rangelstorps loge Mariannelund Eksjö Jönköping
Sön17 17.00-21.00 Diggarna Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping
Sön17 18.00 Trippix Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Ons20 21.00-01.00 Lasse Stefanz Bokskogen Burseryd Burseryd Gislaved Jönköping
Ons20 18.00-23.00 Casanovas Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Ons20 18.00-23.00 Perikles Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Sön24 17.00-21.00 Charlies Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping
Sön24 18.00 Eva & Ingvar Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Tis26 18.30-22.00 Hazzes Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping PRO
Ons27 18.00-23.00 Donnez Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Ons27 18.00-23.00 Streaplers Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Ons27 19.00-23.00 Black Jack Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Sävsjö Jönköping
Tor28 18.00-21.30 Samzons Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Fre29 20.00-24.00 Blender Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör30 20.00-24.00 Micke Ahlgrens Rangelstorps loge Mariannelund Eksjö Jönköping
Sön31 17.00-21.00 Dur X Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping
Sön31 18.00 Diggarna Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Juni
Ons03 18.00-23.00 Jannez Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Ons03 18.00-23.00 Xplays Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Fre05 Scotts Hasse på sjökanten Jönköping Jönköping Jönköping Jönköping
Fre05 20.00-24.00 Donnez Rangelstorps loge Mariannelund Eksjö Jönköping
Lör06 21.00-01.00 Sannex Björnholmens Loge Äng Nässjö Jönköping
Lör06 17.00 Rent drag Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Lör06 20.00-24.00 Expanders Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Sön07 17.00-21.00 C-Laget Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping
Tis09 18.30-22.00 Cedrix Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping PRO
Ons10 18.00-23.00 Foxie Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Ons10 18.00-23.00 PerHåkans Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Ons10 19.00-23.00 Engdahls Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Sävsjö Jönköping
Tor11 18.00-21.30 Cedrix Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Fre12 21.00-01.00 Callinaz Bokskogen Burseryd Burseryd Gislaved Jönköping
Fre12 18.00-21.30 Eklöfs Rangelstorps loge SPF Mariannelund Eksjö Jönköping SPF
Sön14 17.00-21.00 Trippix Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping
Sön14 18.00 Charlies Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Ons17 18.00-23.00 Highlights Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Ons17 18.00-23.00 Voize Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Fre19 20.00-24.00 Engdahls Rangelstorps loge Mariannelund Eksjö Jönköping
Lör20 Donnez Björnholmens Loge Äng Nässjö Jönköping
Tis23 18.30-22.00 Orient Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping PRO
Ons24 18.00-23.00 Blender Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Ons24 18.00-23.00 Expanders Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Ons24 19.00-23.00 Holidays Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Sävsjö Jönköping
Tor25 18.00-21.30 Kenneth & Classe Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Juli
Ons01 19.00-23.00 Glenn-Endys Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Sävsjö Jönköping
Lör04 21.00-01.00 Blender Björnholmens Loge Äng Nässjö Jönköping
Lör04 Scotts Bokskogen Burseryd Burseryd Gislaved Jönköping
Lör04 20.00-24.00 Humbles Rangelstorps loge Mariannelund Eksjö Jönköping
Tis07 18.30-22.00 Rixons Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping PRO
Tor09 18.00-21.30 Bosse Franks Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Fre10 18.00-21.30 Cedrix Rangelstorps loge SPF Mariannelund Eksjö Jönköping SPF
Tis21 18.30-22.00 Mogna Män Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping PRO
Ons22 19.00-23.00 Donnez Vallsjöbaden Sävsjö Sävsjö Sävsjö Jönköping
Tor23 18.00-21.30 Charlies Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Ons29 18.00-23.00 Jannez Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Ons29 18.00-23.00 Martinez Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Tor30 20.00-24.00 Donnez Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Fre31 20.00-24.00 Streaplers Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Augusti
Lör01 Allstars Björnholmens Loge Äng Nässjö Jönköping
Lör01 20.00-24.00 Skåningarna Rangelstorps loge Mariannelund Eksjö Jönköping
Lör01 20.00-24.00 Fernandoz Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Tis04 18.30-22.00 Gott & Blandat Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping PRO
Ons05 18.00-23.00 Callinaz Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Ons05 18.00-23.00 Donnez Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Tor06 18.00-21.30 Holens Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Fre07 20.00-24.00 Sannex Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Sön09 17.00-21.00 Shine Ingatorps bygdegård Ingatorp Eksjö Jönköping
Ons12 18.00-23.00 Casanovas Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Ons12 18.00-23.00 Sannex Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Lör15 20.00-24.00 Matz Bladhs Rangelstorps loge Mariannelund Eksjö Jönköping
Tis18 18.30-22.00 Kenneth & Classe Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping PRO
Ons19 18.00-23.00 Expanders Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Ons19 18.00-23.00 Wahlströms Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Tor20 18.00-21.30 Hedins Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Fre21 20.00-24.00 Jannez Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör22 21.00-01.00 Casanovas Ågårdstältet Värnamodagarna Värnamo Värnamo Jönköping
Sön23 17.00-21.00 Charlies Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping
Sön23 17.00-21.00 Voize Ingatorps bygdegård Ingatorp Eksjö Jönköping
Ons26 18.00-23.00 Perikles Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Ons26 18.00-23.00 Xplays Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Tor27 18.30-22.30 Allstars Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Lör29 20.00-24.00 Jive Rangelstorps loge Mariannelund Eksjö Jönköping
Lör29 19.00-24.00 Blender Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Lör29 19.00-24.00 Casanovas Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Sön30 18.00 Löpsjötorparns Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
September
Tis01 18.30-22.00 Orient Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping PRO
Ons02 18.00-23.00 Foxie Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Ons02 18.00-23.00 Voize Fröjden, Stadsparken Jönköping Jönköping Jönköping
Fre04 20.00-24.00 Callinaz Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Sön06 17.00-21.00 Likes Ingatorps bygdegård Ingatorp Eksjö Jönköping
Lör12 20.00-24.00 Streaplers Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Tis15 18.30-22.00 Cedrix Folkets Park Smålandsstenar Smålandsstenar Gislaved Jönköping PRO
Ons16 17.00-20.30 Cedrix Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping PRO
Tor17 17.00-20.30 Dönnes & Hansson Folkets Park Rydaholm Rydaholm Värnamo Jönköping
Lör19 19.00-23.00 Mats Bergmans Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Lör19 20.00-24.00 Sannex Sägnernas Hus Sandhem Mullsjö Jönköping
Sön20 17.00-21.00 PerHåkans Ingatorps bygdegård Ingatorp Eksjö Jönköping
Lör26 19.00-23.00 Blender Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Ons30 17.00-20.30 Gott & Blandat Kulturhuset Sävsjö Sävsjö Sävsjö Jönköping
Oktober
Sön04 17.00-21.00 Casanovas Ingatorps bygdegård Ingatorp Eksjö Jönköping
Ons07 17.00-20.30 Bosse Franks Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping PRO
Tor15 17.00-20.30 Memorys Folkets Park Rydaholm Rydaholm Värnamo Jönköping
Sön18 17.00-21.00 Ej fastställt Ingatorps bygdegård Ingatorp Eksjö Jönköping
Tor22 18.00-21.30 Orient Exposkolan f.d. Östboskolan Värnamo Värnamo Jönköping
Lör24 19.00-00.30 Casanovas Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Lör24 19.00-00.30 Sannex Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Lör24 19.00-23.00 Glenn-Endys Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Ons28 17.00-20.30 Bosse Franks Kulturhuset Sävsjö Sävsjö Sävsjö Jönköping
November
Ons04 17.00-20.30 Kalle & Stefan Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping PRO
Lör07 19.00-23.00 Wahlströms Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Sön15 17.00-21.00 Callinaz Ingatorps bygdegård Ingatorp Eksjö Jönköping
Tor19 17.00-20.30 Toini Ahlms Folkets Park Rydaholm Rydaholm Värnamo Jönköping
Lör21 19.00-23.00 Expanders Folkets Park Huskvarna Huskvarna Jönköping Jönköping
Sön22 17.00-21.00 Highlights Ingatorps bygdegård Ingatorp Eksjö Jönköping
Ons25 17.00-20.30 Kenneth & Classe Kulturhuset Sävsjö Sävsjö Sävsjö Jönköping
Lör28 19.00-23.00 Engdahls Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Sön29 17.00-21.00 Callinaz Folkets Park Vetlanda Vetlanda Vetlanda Jönköping
December
Sön06 17.00-21.00 Xplays Ingatorps bygdegård Ingatorp Eksjö Jönköping
Lör19 19.00-23.00 Skåningarna Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Lör26 17.00-21.00 Eva & Ingvar Bredaryds bygdegård Bredaryd Värnamo Jönköping
Lör26 19.00-23.00 Bennrix Pigalle Nässjö Nässjö Nässjö Jönköping
Januari 2021
Fre29 17.00-20.30 Kalle & Stefan Kulturhuset Sävsjö Sävsjö Sävsjö Jönköping
Februari
Fre19 17.00-20.30 Holens Kulturhuset Sävsjö Sävsjö Sävsjö Jönköping
Mars
Tor25 17.00-20.30 Cedrix Kulturhuset Sävsjö Sävsjö Sävsjö Jönköping